Miten sekä nopeus että määrä vaikuttaa peleissä, kuvankäsittelyssä, tai ylipäätään kaikessa käytössä? Olen päivittämässä konetta sellaiseksi että se sopisi raskaampaan työskentelyyn (3D-mallinnusohjelmat).
Omistan tällä hetkellä 8 gb 2400 MHz muistia, ja ajattelin päivittää sen 16 gb:n 3200 MHz -kampoihin. Onko järkevää vai riittääkö 2400 MHz? Hintaero noiden välillä on aika olematon. Entä sitten 32 gb muistia?
Keskusmuistin nopeus ja määrä
5
273
Vastaukset
- Qd9qVP3D
Käytännössä ei muistin nopeuseroja huomaa. Harvoin kahdeksan gigan muisti loppuu kesken. Muisti on suhteellisen halpaa ja ei lisätilasta haittaakaan ole. Tarkista kuitenkin ensin millaista muistia emolevy tukee ja kuinka paljon sitä voi olla.
- RAMin_nopeudesta
Jos kyse Haswellin kivestä, niin nopeimmista kuin 2400Mhz DDR3 muisteista ei juurikaan merkittävää hyötyä ole vaikka emolevy nopeampia muisteja tukisikin. Useimmissa tapauksissa 1866Mhz - 2133Mhz on paras vaihtoehto (XMP). Jos kyse on taas uudemmasta Skylakesta, niin ne kykenee hyödyntämään entistä paremmin nopeampia DDR4 muisteja, emolevyn ja prossun mallista riippuen. Ja Kabylakesta ei oikein vielä tiedä tai AMD Zeneistä?
Prosessori silti määrää sen, että kuinka nopeaa muistia ne käytännössä pystyy hyödyntämään. Skylake kokoonpanolla taitaa olla max. DDR4 2666Mhz-3200Mhz muistit optimaallisin vaihtoehto, mistä esim. edellä mainittuun tarkoitukseen ehkä vielä hyötyä?
Mitään järisyttävän suuria hyötyjä ei silti saavuteta, eli menee enemmänkin sinne hifistelyn ja OC juttujen puolelle, kun koneelle päivitetään tavallista nopeampaa muistia. Enemmän yleistä merkitystä myös sillä, että kuinka laadukkaasta muistista on kyse, miten hyvin on ks. piirisarjalle optimoitu ja millaisia latensseja käyttää. - katsoemonsaiteilta
Siis ,opettele ensin perusasiat!
Olet vaihtamassa koneeseen osia, tai lisäämässä. Silloin ET päivitä niitä, vaan uusit osat, tai lisäät tehoa!!!- päivityksillä-on-eroa
Eli päivitetään tietokonetta.
Vrt. käyttöjärjestelmän päivittäminen.
3D-mallinnuksessa vaikuttaa muistin hakuaika enemmän ja välimuistien koot ja muistin määrä vaikuttaa erittäin paljon siihen saakka kuinka paljon tarvitset sitä muistia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.784709- 1842043
- 1321742
- 1741353
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161221- 351076
- 78973
- 52946
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj16927Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh273904