Ei ihme, sillä eihän noin huonopalkkaisia mieslentäjiä voi edes olla. vajaa 11000 euroa/kk.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/201701012200047929_uu.shtml
http://www.finnairgroup.com/linked/fi/hallinnointi/Finnair_Remuneration_2015_FI.pdf
Finskin köyhille lentäjille ei työkään maistu
21
519
Vastaukset 21
- Vaasireis
MIeslentäjiä? Missä puhuttiin miehistä?
Mitä olet juonut tänään? - tulevatko.toimeen
Muutaman siiderin ja pari tuoppia kiljua.
- Rekkakuski_
Eli liikenne ei toimi, koska lentäjät eivät tee "övereitä" ja vapaapäivätöitä? Taitaa siis olla miehistömäärän suunnittelu päin persettä?!?
- sos.dem.syöpäpesäke
eiköhän siellä ay-syöpäläiset ole käskeneet sairaaksi ilmottautumaan,
- Räkätautia
sos.dem.syöpäpesäke kirjoitti:
eiköhän siellä ay-syöpäläiset ole käskeneet sairaaksi ilmottautumaan,
Pahin flunssaboomi menossa juuri nyt.
- onhan.niitä
Eikös ne kantturat voisi laittaa vahtimaan autopilottia, istumatyö sopisi niille paremmin.
- Vakiokorvattu
Mitähän Finnair keksii tällä kertaa syyksi? Edelliselläkin kerralla siellä oli vaikeuksia ymmärtää lainsäädäntöä. Korvaus kumminkin lopulta tuli. Juuri tein uuden hakemuksen. Tuolta vinkkiä muillekin:
http://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Matkustaminen-ja-matkan-jarjestaminen/matkustaminen-ja-liikenne/lentomatkustajan-oikeudet/lennon-peruuntuminen/- klikinsäästäjä
Kuluttujaviraston sivulta poimittua:
"Poikkeuksellisiksi olosuhteiksi katsotaan esim. työtaistelu"
Siitähän tuossa on kyse. - Kysymysmerkkinä
Onko kysymys työtaistelusta jos kieltäytyy ylitöistä, tai haluaa lailliset vapaapäivät pitää?
- otaasioistaselvää
Kysymysmerkkinä kirjoitti:
Onko kysymys työtaistelusta jos kieltäytyy ylitöistä, tai haluaa lailliset vapaapäivät pitää?
Ei ole kyse mistään vapaapäivien pitämisestä.
- vaatimuksen_tehnyt
klikinsäästäjä kirjoitti:
Kuluttujaviraston sivulta poimittua:
"Poikkeuksellisiksi olosuhteiksi katsotaan esim. työtaistelu"
Siitähän tuossa on kyse.Ei ole kysymys työtaistelusta jos työntekijä noudattaa hyväksyttyä työvuorosuunnitelmaa. Siitä ei tarvitse poiketa kuin hätätyön osalta. Finnairilla ei siis ole perustetta kieltäytyä maksamasta vakiokorvausta.
- ylityökiellosta
vaatimuksen_tehnyt kirjoitti:
Ei ole kysymys työtaistelusta jos työntekijä noudattaa hyväksyttyä työvuorosuunnitelmaa. Siitä ei tarvitse poiketa kuin hätätyön osalta. Finnairilla ei siis ole perustetta kieltäytyä maksamasta vakiokorvausta.
"Finnair on joutunut perumaan viimeaikoina useita lentojaan yhtiön lentäjien asettaman ylityökiellon seurauksena."
ylityökielto = sopimuksettomassa tilassa työntekijäpuolen laillinen työtaistelutoimenpide eli force majeure vaikka mitä muuta väität. - Erkkinimimerkki-
ylityökiellosta kirjoitti:
"Finnair on joutunut perumaan viimeaikoina useita lentojaan yhtiön lentäjien asettaman ylityökiellon seurauksena."
ylityökielto = sopimuksettomassa tilassa työntekijäpuolen laillinen työtaistelutoimenpide eli force majeure vaikka mitä muuta väität.Ylityökielto ei ole lakko eikä siis myöskään force majeure. Yhtiöllä pitää olla niin paljon lentäjiä että lennot lennetään ilman että vaaditaan ylitöitä. Eli kyllä tässä on perusteet korvaukselle jos lento perutaan.
- ylityöstä
Erkkinimimerkki- kirjoitti:
Ylityökielto ei ole lakko eikä siis myöskään force majeure. Yhtiöllä pitää olla niin paljon lentäjiä että lennot lennetään ilman että vaaditaan ylitöitä. Eli kyllä tässä on perusteet korvaukselle jos lento perutaan.
"Yhtiöllä pitää olla niin paljon lentäjiä että lennot lennetään ilman että vaaditaan ylitöitä " - missä laissa on näin määritelty?
- Erkkinimimerkki-
ylityöstä kirjoitti:
"Yhtiöllä pitää olla niin paljon lentäjiä että lennot lennetään ilman että vaaditaan ylitöitä " - missä laissa on näin määritelty?
Ylityölaissa.
- kysymysmerkkinä
Kummasti aina syyt laitetaan lentäjien syyksi, koskaan ei työnantajassa vikaa....ihmeen yksipuolista touhua :). Jos et pidä lepopäiviä, rikot turvallisuusmääräyksiä=lentäjän vika. Jos pidät lepopäivät= on sekin lentäjän vika. Teet niin tai näin, niin vika aina lentäjissä.
Ja myytti korkeista palkoista jatkaa kulkuaan, jollain on, mutta suurimmalla osalla ei.- täyttävaletta
Lopeta jo tuo paskan jauhaminen, kyse ei ole mistään lepopäivien pitämisestä. Kyllä viranomainen valvoo sitä, että lepoaikoja ei aliteta.
- joopajoojoojoo
täyttävaletta kirjoitti:
Lopeta jo tuo paskan jauhaminen, kyse ei ole mistään lepopäivien pitämisestä. Kyllä viranomainen valvoo sitä, että lepoaikoja ei aliteta.
Mee lentäjäksi (jos pääset) niin tiedät että ei Finski välitä lepoajoista, eikä se viranomainenkaan onlinena niitä valvo
- äläpuhupaskaa
joopajoojoojoo kirjoitti:
Mee lentäjäksi (jos pääset) niin tiedät että ei Finski välitä lepoajoista, eikä se viranomainenkaan onlinena niitä valvo
Miksi valehtelet?
- odotellaan
On se kumma, kun tavallinen pienipalkkainen duunari venyy ja joustaa, jos pitää saada jokin homma tai projekti tehtyä asiakkaalle sovitussa ajassa. Herrat lentokapteenit elävät omassa pilvimaailmassaan. Jonakin päivänä se Finskikin menee myyntiin ja silloin alkavat kunnon yt:t.
- Kuluttajariita
Onko joku saanut tai hakenut vakiokorvausta vuodenvaihteessa "työntekorajoitteen" aikana? Meidän lento 30.12.2016 myöhästyi yli 4 tuntia lentäjän sairaustapauksen johdosta ja ollaan milestämme oikeutettu korvaukseen, mutta Finnair tietysti kieltäytyy maksamasta ja sanoo, että liiton toimet ovat vaikuttaneet tähän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 402446
- 52916
- 61840
Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää226709Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t49681T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin9610Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81597- 65583
- 47578
- 47577