Olen 17v nuori nainen joka aikoo papiksi ja olen lesbo. Onko kukaan jos on siis kirkon työntekijäni ja homo, niin kokenut miten paljon kiusaamista ja syrjintää? Kertokaa kokemuksianne.
Vastaukset 11
- Teologianopiskelija
Homous on raamatun mukaan synti. Turha on ryhtyä kirkkoa enää enempää pilaamaan jos et suostu edes raamattua lukemaan. Homoliitot eivät kuulu kirkkoon.
- Kuutamo.98
Olet trolli.
- Teologianopiskelija
Kuutamo.98 kirjoitti:
Olet trolli.
Uskottele vaan niin, mutta kaikki eivät ole samanlaisia raamatun lukematta jättäviä, sivistymättömiä vääräuskoisia, jotka valitsevat vain kivat ja itselle sopivat kohdat sieltä. Jeesus ei tuomitse syntisiä ihmisiä, mutta vihaa syntiä. Homoseksi on synti, kuten aviorikos ja varastaminenkin. Jeesus myös sanoi ettei muuta isänsä laista kirjaintakaan vaan pitää isänsä lait maan päällä.
- Fkdjebebekk
Teologianopiskelija kirjoitti:
Uskottele vaan niin, mutta kaikki eivät ole samanlaisia raamatun lukematta jättäviä, sivistymättömiä vääräuskoisia, jotka valitsevat vain kivat ja itselle sopivat kohdat sieltä. Jeesus ei tuomitse syntisiä ihmisiä, mutta vihaa syntiä. Homoseksi on synti, kuten aviorikos ja varastaminenkin. Jeesus myös sanoi ettei muuta isänsä laista kirjaintakaan vaan pitää isänsä lait maan päällä.
Niinhän sitä voi aina väittää että jeesus sanoi sitä ja tätä ja jumala teki sitä ja tätä, mutta onko siitä muita todisteita kuin joku raamattu jonka kirjoittajatkin ovat hyvin hämäräperäisiä? Ja jos Jeesus ja Jumala ovat niin suuria niin miksi he eivät ole parantaneet syöpää tai lopettaneet sotia?
- pahuuttaedustavia
Fkdjebebekk kirjoitti:
Niinhän sitä voi aina väittää että jeesus sanoi sitä ja tätä ja jumala teki sitä ja tätä, mutta onko siitä muita todisteita kuin joku raamattu jonka kirjoittajatkin ovat hyvin hämäräperäisiä? Ja jos Jeesus ja Jumala ovat niin suuria niin miksi he eivät ole parantaneet syöpää tai lopettaneet sotia?
Jos Jeesus ja Jumala olisivat olemassa, niin he olisivat psykopaattisia pahantekijöitä.
- Vuokko_Marianne
Jeesus ja Jumala on olemassa, mutta valitettavasti on myös tuo toinen puoli saatana:
"Joka ei ole tullut muuta kuin varastamaan tappamaan ja tuhoamaan." "Minä olen tullut, jotta teillä olisi elämä ja yltäkylläisyys." -Jeesus Kristus-
Kyllä paha ja saatanakin saa palkkansa, lopulta ja jo tässä elämässä. Mutta lopulta kuka meistä on hvyä? Kuka meistä ei ole koskaan ajatellut, sanonut tai tehnyt, jotain, joka halventaa toista, ehkä juuri tuota, josta tulee psykopaattinen tappaja. hän kyllä valitsee tekonsa ja joutuu siitä vastaamaan. Mutta entä me? Emmekö mekin joudu vastaamaan noista meidän pahojen tekojen mukaan. Me myös emme usko Jumalan sanaa, joka on hyvä ja luotettava, vaan me elämme oman päämme ja tahtomme mukaan, ajattelemme, "Kyllä minä tiiän, miten tulee elää." Mutta tiedämmekö? Näyttöökö Suomessa siltä, että täällä teidetään, miten tulee elää, rakentaa parisuhteita, perheitä ym.? Tuo rikkoutuneiden avio-, avoliitoojen ja ihmissuhteiden määrä ei puhu sen puolesta. Ja suurimman hinnan tästä meidän itsekkyydestä maksavat pienet ja viattomat lapset.. Tulevaisuuden Suomen rakentajat. Ja nyt niin herkkiä ja haavoittuvaisia. Voi Suomi, mihin olet menossa? Ei käy hyvin ilman Jumalaa. Jos täällä ei olisi saatanaa, ei oli pahuutta. Jumala kyllä on ja kaikki hyvä tulee Häneltä. Hän ei vain pakota ketään tulemaan luokseen. Me voimme valita, ketä kuuntelemme, kuuntelemmko Saatanaa, omaa itseämme, vai Jumalaa, joka rakastaa meitä jokaista.
Mitä tuohon Raamatun kirjoittajiin tulee. Esim. UT: kirjoittajat olivat niitä, jotka olivat nähneet ja tunteneet Jeesuksen, tai heidän opetuslapsiaan, myös henkilöitä, joilla Jeesus ilmestyi henkilökohtaisesti, kuten Paavali, joka ensin vainosi seurakuntaa, mutta kun Jeesus ilmestyi hänelle, hänestä tuli pakanoiden apostoli, joka toi sanan mm. silloiseen Eurooppaan. Millainen maa me olisimmekaan, jos tänne i kristinusko olisi tullut? Jos vertaaamme länsimaita ja muista maanosia, ns. sivistymättömiä maita, joissa kristinusko ei ole ollut pääuskonto, voimme nähdä suuren eron, koulutuksessa, terveydenhuollossa, sosiaalisessa avussa (jota täällä kyllä romutetaan), teknologian kehityksessä, yleensä siinä, että me näemme ihmisarvon, siinä, ett olemme saaneet eläää Rauhassa. Kristinusko on tuonut mukanaan siunauksen Eurooppaan. Päin vastoin, kun käännämme selän Raamatun arvoille, Raamatulle kristin uskolle se tuo mukanaan kirouksen, jo ihan meidän ja lastemme elämään tavalla tai toisella ja kerran, vaikka sitä en toivo, ihan kansakuntana. Jeesus maatamme ja kansaamme siunatkoon ja kääntäköön isien sydämet lasten puoleen ja lasten sydämet isien puoleen ja heidän sydämensä Jumalan puoleen. Jumala voi parantaa haavat, antaa uuden elämän.
”Mikä on alusta alkaen ollut, minkä olemme kuulleet, minkä omin silmin nähneet, mitä katselleet ja käsin koskettaneet, siitä me puhumme: elämän Sanasta.”
1. Joh. 1:1. Johannes Jeesuksen opetuslapsi. Joka koki olevansa Hänelle rakkain opetuslapsi, koska halusi olla lähellä Jeesusta.
14. Ja niinkuin Mooses ylensi käärmeen erämaassa, niin pitää Ihmisen Poika ylennettämän,
15. että jokaisella, joka häneen uskoo, olisi iankaikkinen elämä.
16. Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.
17. Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
18. Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
- Vuokko_Marianne
Sinä nuori tyttö! Olet ihana ja rakas! Olet rakas myös Jumalalle. Jumalalla on suunnitelma Sinun elämääsi. Jos et vielä ole Jeeusken oma, tai otta nut Häntä vastaan Herraksesi ja vapahtajaksesi, voit sen tehdä. Voit pyytää hän tä elämääsi ja syntejäsi anteeksi ja Hän antaa ne. Hän hoitaa siunua ja Hänellä on suunnitlema Sinua varten. Olet Jumalalle rakas ja kaunis ja ihana nuori nainen, niin sanoo Raamattu ja Jumala. Mene Jeesukseen uskovaan seruakuntaan voit hakeutua myös esim. soluun. Mene käymään seurakkunnassa, jossa todella uskotaan Jeesukseen. Jumala ei ole tarkoittanut ketään toteuttamaan homoseksuaalisuuttaan, mutta lesboutesi ei ole Jumalalle ongelma, voit tulla sellaisenaan Jumalan tykö. Hän teitää ja tuntee Sinut ja hoitaa sinua ja johdattaa Sinua, kun rukoillen kuljet.
Ole siunattu Jeesuksen nimessä rakas tyttö.
Sanon sinulle Jeesus sanoi aviorikoksesta kiinni jääneelle naiselle "En minäkään Sinua tuomitse. Mene, äläkä enää syntiä tee."
Jeeuksen nimessä aamen. - Vuokko_Marianne
PS: Ymmärrän pohdisntasi.
Siunausta Sinulle! Jumala voi myös korjata Sinut. Jumala voi muuttaa suutautumisesi. Jumala voi asettaa sinut palvelemaan homoja ja lesboja rakkaudella. Hänen rakkaudellaan. Älä välitä niistä kiusaajista jotka väittävät homouden olevan synti. Se ei ole. Jos homous olisi jotain mikä olisi ihmisille haitaksi niin ei homoja olisi edes syntynyt. Ryhdy vaan papiksi äläkä välitä mitä muut sanovat.
Jos koet että pappeus on sinun ammattisi niin opiskele ihmeessä papiksi! Yksi transmies on kirkon nuorisotyöntekijä ja tulihan yksi pappi vuosia sitten transnaisena kaapista. Pidä pääsi siitä huolimatta, vaikka täällä joku paatunut huutelisikin että "olet syntinen" yms skeidaa. Jokainen saa opiskella tässä maassa itsensä juuri siihen ammattiin mihin itse haluaa, sukupuoleen, suuntautumiseen tai "väriin" katsomatta.
- haeko
Turha vaiva,älä vaan meidän seurakuntaan yritä papiksi.Homous rikos mielestäni edelleen ei teitä tarvita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212184Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko821352- 132948
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142727- 54656
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95652- 13597
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan96592Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12578- 65551
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44549Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 129488
- 77484
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51457- 58447
- 41444