Mitä haulikosta pitää säilyttää lukitussa kaapissa

Mitä osia haulikosta pitää säilyttää lukitussa kaapissa, jotta säilytys on laillinen? Olisi tuollainen pieni kaappi tarjolla. Mietin jos laittaisi osiin ja koittaisi pärjätä sillä.
8395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

106 §
Säilyttäminen, kantaminen ja kuljettaminen

Ampuma-asetta tulee säilyttää lukitussa paikassa tai muuten lukittuna taikka siten, että ampuma-aseeseen kuuluvaa aseen osaa säilytetään erillään. Ampuma-asetta ja aseen osia ei näinkään säilytettyinä saa pitää paikassa, josta ne ovat helposti anastettavissa.

http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1998/19980001

joku osa lukittuun kaappiin jotta tulee käyttökelvottomaksi, niin pitäis olla lainmukainen.

Äänestä
  • Kyllä, kun haulikosta poistaa yhden isoista osista(piiput,etutukin tai perän laukaisikoneistoineen, ),se on toimintakelvoton

    Äänestä

Ei kannata ostaa/ottaa mitään "pieniä" eikä isojakaan kaappeja . Vaan hanki tämän uusimman aselain mukaisen standardin mukainen kaappi , mikä tulee pakolliseksi siirtymäajan jälkeen kaikille, olikohan 2020 eteenpäin , Siellä finlex;sissä sekin on .

Äänestä
  • Mitä ne tsandardit koskee, maalia, saranoita, peltiä, lukkoa vai kuinpitkää murtoaikaa ja millä vehkeillä suoritettuna?

    Äänestä

  • Eikös se koske vain yli 5 asetta tai yhtä erittäin vaarallista asetta? Haulikkoa tai perus kivääriä saa edelleen pitää vuoden 2020 jälkeen normaalissa lukitussa tilassa.

    Ongelma on, ettei mun asuntoon mahdu mikään 150kg mötikkä, enkä viitsisi pultata kaappia seinäänkään vuokra-asunnossa.

    Äänestä

Voiko yhtä asetta säilyttää lukitussa lippaassa vai onko se aina pultattava alle 150kg lattiaan?

https://www.k-rauta.fi/rautakauppa/työkalut-ja-pienrauta/kodin-turvallisuus/turvakaapit/paloturvalipas-honeywell-1103

Äänestä

Asekaappien hankkiminen on ehdottomasti hankalin tai ainakin kallein osuus aseiden hankinnassa. Painaa niin perkeleesti, että vaatii jonkun erikoisrahdin. Kalliitakin ovat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


a39jd39j kirjoitti:

Mitä osia haulikosta pitää säilyttää lukitussa kaapissa, jotta säilytys on laillinen? Olisi tuollainen pieni kaappi tarjolla. Mietin jos laittaisi osiin ja koittaisi pärjätä sillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu