autiotalot paimio

hyviiideoi

voisko joku kertoo autiotalojen sijainteja paimiossa etsin hyvää kuvaus paikkaa ajateltiin teh kamun kaa autiotalo elokuva you tubeen kaikille hyville neuvon antajille annan sen elokuvan hakusanan jotta voitte kattoa sen

13

1896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäileväeino

      ettei vaan ois koira haudattuna tässä ja pahanteko mielessä?

      • valitettavasti

        Niinpä, mäkin tiedän yhden, mutta sen ympäristössä on niin paljon romua, ettei se sovellu kuvauksiin.


      • pikkulinnutlaulaa
        valitettavasti kirjoitti:

        Niinpä, mäkin tiedän yhden, mutta sen ympäristössä on niin paljon romua, ettei se sovellu kuvauksiin.

        Sielläkin kuulemma on liikennekamera käytössä yhdessä romuautossa, joten kaukana kannattaa pysyä.


      • Anonyymi
        pikkulinnutlaulaa kirjoitti:

        Sielläkin kuulemma on liikennekamera käytössä yhdessä romuautossa, joten kaukana kannattaa pysyä.

        Hui pelottaa :D Noooot.


    • omallamaallaparas

      Kannattaa kysyä ihan lupa joltain omistajalta, toisten nurkkiin ei ole mitään asiaa ilman lupaa.
      Tiedän useita autiotaloja, joihin on omistajat riistakameroitaan viritelleet, juurikin ylimääräisten kulkijoiden varalle.
      Joten ne autiotalot kannattanee kiertää kaukaa, ettei tule ongelmia, jos jotain sotkuja tai muuta käynnin aikoihin ilmenee.

      Riistakamerat on nykyään halpoja, lähettävät kuvat nopeasti omistajan kännykkään, jo minuutin päästä kuvan ottamisesta.Eli kauaa ei kerkeä nurkissa pyörimään, niin etteikö omistajalle se kuvasta/videosta selviäisi .

      Minulla on sellainen ,tosi näppärä kapistus.Voi kännykällä tilata videota/kuvia, kun huomaa/epäilee, että jotain on alueella tapahtumassa.Tai,ihan muuten vaan, jotta näkee millainen ilma vaikka on.
      Kaikki kuvat/videot tietysti tallentuu useampaan paikkaan, joten itse kameran vahingoittaminen, ei jo lähetettyjä kuvia/videoita poista.

      Kun vähän käyttää mielikuvitustaan, voi omia viedeoita, hyviäkin, kuvata vaikka meren rannalla, luonnonsuojelualueilla yms.tulee ehkä,vähemmän ongelmia.
      Nykyään, tosiaankin, kaikkeen kannattaa pyytää lupa.

      Eikö aloittajalla/kavereillaan kellään , muka ole yhtään sukulaisia, joiden mökeillä,maatiloilla yms,löytyisi tarkoituksen mukainen mökki/lato/talo yms?

      • kamera_kuvaa

        Miltei joka mökillä on jo riistakamerat. Useita.

        Kuusivarkaisiinkaan on turha lähteä, jos ei ole valmis maksamaan 500 euroa lystistä.


    • tyhjäpäinensormettaja

      Yhden paikan tiedän.M
      Jollei haitta että siellä asuu kolme tyhjäpäätä,siis kämppä ei ole tyhjä,ainoasta asukeiden päänupit.

    • Tietäjätietää69

      Joo tiiän ainakin spurilassa yksi järven rannassa (olen käynyt todettu autioksi) ja iskuntalon edessä yksi haluaisin nähdä kun tuktit sen koska vielä ei pokka riittänyt pokka kun liikaa silmäpareja näkemässä, koska asutuksen keskellä. Tutkiminen toisen talon vastuulla en todellakaan tiedä onko autii vaikka vahvasti siltä näyttääkin, vaikka moni sanookin et valoja yömyöhään näkynyt teeppä näistä video👍

    • juuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

      Vanha keskuslaitos naskarlan läheellä

    • Anonyymi

      Paimiossa Vistan koulun lähellä ison valkoisen rakennuksen vieressä/vastapäätä oleva keltainen autiotalo jonne mahtuu juurikin sisään. 👍🏻

    • Anonyymi

      Autiotalossa on monta riskiä. Niissä usein hometta ja vaaratekijötä. Voi jopa sattua onnettomuuksia. Sellaisessa tilanteessa ei kukaan osaa etsiä välttämättä autiotalosta. Mikäli autiotalon omistajan kanssa ei ole erillisesti sovittu, niin sitä voi pitää murtona.
      Vaikka talossa ei olisi koskaan käyty, niin silti se on aina mennä autiotaloon.
      Mikäli asunnosta löytyisi ruumis, niin tilanne olisi vielä pahempi. Koska vanhoista taloista ei tiedä koskaan, mitä yllätyksiä ne sisältävät. Ulkona kuvaaminen on eri asia.

    • Anonyymi

      Ne jotka omistaa autitalon tai kuolinpesä omistaa, niin olkaapa hyvät ja käykää raivaamassa vesakot pois tontilta, kesällä sitten paremmin vaikka viikate käyttöön ja niitto hommiin, lisäksi kaivo kannattaa varmistaa ja sulkea, jos kaivo on tyhjä niin jostain halvinta täytemaata ja täyttäkää kaivo.

    • Anonyymi

      Siinä urheilukentän vieressä oli ennen se yksi missä sai suonen sisäisiä huumeita ja sukupuolitauteja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      70
      4850
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3800
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3531
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3229
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2959
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1994
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1941
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1784
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1395
    Aihe