toiminnantarkastajien erimielisyys ja yhtiökokous

että.on.toiminnantarkast

Seuraava ongelma kuuluu asunto-osakeyhtiön hallintoon, mutta ei löytynyt sille muuta keskustelupalstaa kuin tämän.

Seuravassa käsiteltävässä tapauksessa pienellä asunto-osakeyhtiöllä on kaksi toiminnantarkastajaa. (Tilintarkastajaa ei vaadita.)

Toiminnantarkastuksessa on ilmennyt, että muutamasta pöytäkirjasta puuttuu allekirjoitus. (Tilinpäätöksessä kyllä on allekirjoitukset.) Allekirjoitusten saaminen mm. yhtiön hallituksen puheenjohtajalta ennen kokousta ei ole mahdollista, koska hän on ulkomailla.

Toinen toiminnantarkastaja ilmoitti, ettei hän voi allekirjoitusten puuttuessa puoltaa vastuuvapautta.

Miten pitäisi menetellä? Nähdäkseni on teoriassa ainakin seuraavat vaihtoehdot lausunnon antamisessa yhtiökokoukselle:

a) annetaan lausunto, jossa toinen toiminnantarkastaja ilmoittaa yhtiön hallinnon
olleen asianmukaista ja toinen toteaa, ettei se ollut asianmukaista,

b)lausunnon antaa vain toinen, hyväksyvä toiminnantarkastaja omissa nimissään,

c) annetaan lausunto, joss a todetaan, etteivät toiminnantarkastajat ole päässeet lausunnon tekemisessä yksimielisyyteen, siinä kaikki,

d) toiminnantarkastajat eivät anna lainkaan lausuntoa ja ilmoittavat tästä yhtiökokoukselle.

Entä mitä kuuluisi yhtiökokouksen tehdä? Antaako vastuuvapaus vai jättääkö asia pöydälle?

2

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zyx12

      Toiminnantarkastajat antavat sellaisen lausunnon kun katsovat tarpeelliseksi. Lausunto voi olla myös erimielinen kahden toiminnantarkastajan osalta ja tämä tulee sitten toiminnantarkastuskertomuksessa esittää perustellusti. Eli mielestäni vaihtoehtojen a ja c yhdistelmä olisi tällöin soveliain. Vaihtoehto d ei tule kysymykseen, koska toiminnantarkastajat on tehtävään valittu ja heidän tulee siis lausunto antaa oli se sitten mikä hyvänsä.
      Tulee muistaa, että yhtiökokous on se instanssi joka voi myöntää vastuuvapauden tai on myöntämättä sitä riippumatta siitä, mitä toiminnantarkastajien lausunnossa sanotaan. Yhtiökokous siten ratkaisee sen, onko mainittujen allekirjoitusten puuttuminen pöytäkirjoista niin merkityksellinen asia ettei vastuuvapautta voi myöntää.

    • Jensenn

      Pyydä toista toiminnantarkastajaa antamaan ehdollinen lausunto, eli hän voi puoltaa vastuuvapauden myöntämistä jos pöytäkirjojen allekirjoitukset ovat yhtiökokoukseen mennessä kunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6444
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3863
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3240
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      374
      1761
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1003
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe