Osaako joku sanoa ihan suuntaa antavasti, että paljonko koituu lisälaskua, kun joutuu käyttämään kolmea ylimääräistä 1000W/50Hz patteria tilojen lämmittämiseen ?
Pattereilla lisää lämpöä
söhkölä
13242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Täysin mahdotonta sanoa kun et kerro aikaa minkä ovat päällä.
Mutta jos täysillä hohkaavat koko ajan termostaatin katkaisematta välillä pois päältä niin 3kWh tunnissa kuluu energiaa eli vuorokaudessa 72kWh ja tämän kun kertoo sähkösi kWh-hinnalla niin saat maksimin mitä vuorokausi maksaa.
Äläkä sitten unohda sitä "siirtomaksua" joka on tapauksesta riippuen jopa kaksinkertainen energiamaksuun nähden.
Minun iaskimen mukaan maksua tulee 48,70 euroa kuukaudessa. Oletan että niitä käytetään lämmön nostamiseen 18C lämmöstä 21,5C lämpötilaan.
Tässä ollaan perimmäisen kysymyksen äärellä: paljonko on paljon?
Riippuu aivan siitä, onko kyseessä elektroniset patterit.
On ne, kun oli mainittu 50 Hz.
siis amerikkalaiset. ne kuluttaa puolta enemmän.
Keskustelu näyttää menevän hassutteluksi. Nuo Hertzit eivät ainakaan kuluta mitään.
Tuo 3x1000 W, eli 3 kW kuluttaa kesällä varsin vähän ja talvipakkasella paljon (mikä taas olikaan paljon?).
Pakkasalla sillä teholla pidät lämpimänä talon eristeistä riippuen noin 100-150 m3 huonetilat.
Tuo 3 kW kuluttaa luonnollisesti tunnissa enintään 3 kWh ja vähemmän, jos termostaatti katkoo aikaa lyhyemmäksi.
Mitä se kWh maksaakaan? Oliko noin 15 cnt. Siis maksat meksimissaan n. 50 cnt/h.
Juu. Varmaankin suuntaa-antavasti näin. Itsellä öljylämmitys ja yhdessä huoneessa 700W lämmitin. Laskin siirto sähkö hinnaksi laskusta 19,7c/kwh. Tämä näin korkea, koska sähkön kulutus on vähäistä tuon öljylämmityksen takia - enemmän kulutusta pudottaa sähkön hintaa, koska kiinteät hinnan osat ovat silloin suhteessa pienempiä. Patteri käy lähinnä kovilla pakkasilla ja on tunnista päällä n. 20min eli 1/3 karvahatusta haettuna. Siispä laskennallinen jatkuva teho on 1/3 * 700W = 233W. Eli vuorokaudessa kuluu energiaa 24h * 233 W = 5600 Wh = 5,6kWh ja tämä maksaa 19,7 * 5.6 = 1.1euroa/vrk. Näin siis 25 asteen pakkasella ja yhden illan patterin tarkkailun perusteella. Nollakelillä mennään jossakin 150W tuntumassa jatkuvana kulutuksena ja patterin voi kytkeä pois päältä kun lämpötila on yli 10C ulkona.
Mutta tosiaan: jos on sähkölämmitys voi käytännössä unohtaa kiinteät maksut ja laskea hinta-arviota pelkästään sähköyhtiöiden ilmoittamalla kwh-perusteella.
Öljypattereilla yli 400 euroa/V. -ilmankiertopattereilla pääsee alle 100e/V,patteri.
lipo-pattereilla saa säästöä.
Taskulampunpattereita riittävästi sarjaan ja rinnan ja oikosulkuun, niin kyllä lämpiää isokin tupa ja lämpenee kunnolla ja viimeisen kerran.
Juokaa pojat viinaa ni ei tuu kylmä!