Ensimmäinen tunnettu esi-isäni oli Gottfried Bock joka tuli Suomeen 1703. Olen hänen jälkeläinen suoraan alenevassa polvessa.
Onkohan kukaan samaa sukua?
5
272
Vastaukset
- Anonyymi
En halua pottuilla mutta miten muuten voi olla jälkeläinen kuin suoraan alenevassa polvessa?
- Anonyymi
Pottuilusi taitaa olla kolme ja puoli vuotta myöhässä.
- Anonyymi
Jos olet samaa sukua kuin tutkittava, mutta vanhempasi tai esivanhempasi eivät ole tutkittavan lapsia tai lapsenlapsia, vaan serkkuja tai sisarpuolten jälkikasvua, et voi olla jälkeläinen suoraan alenevassa polvessa.
- Anonyymi
"Jos olet samaa sukua kuin tutkittava, mutta vanhempasi tai esivanhempasi eivät ole tutkittavan lapsia tai lapsenlapsia, vaan serkkuja tai sisarpuolten jälkikasvua, et voi olla jälkeläinen suoraan alenevassa polvessa."
Eikö jälkeläinen tarkoita juuri sitä, että polveutuu suoraan alenevassa polvessa. Jos polveudun lähtöhenkilön serkusta esmes, en silloin ole lähtöhenkilön jälkeläinen!!!
- Anonyymi
Jos olet itse tutkinut sukuasi, niin päästyäsi 1800-luvulle asti, löytyvät esivanhempiesi tiedot netistä., jonne on viety n. 100 v. takaiset kirkonkirjat.
Jos et kuulu ev.lut kirkkoon, niin käy Kansallisarkistossa tai Maakunta-arkistossa tutustumassa isovanhempiesi perukirjaan, Perukirjaan on liitettävä mukaan vainajan sukuselvitys. Siitä saisit tietoosi isoisän mahdolliset sisarukset ja vanhemmat. Voit jatkaa silloin näistä tiedoista.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768