mulla on viikon parin verran epg on sekoillut sekä tv:ssä että digitallentimessa.
varsinkin fox:in ohjelmatiedot puuttuvat usein.
Onko ollut ongelmia EPG kanssa?
10
1980
Vastaukset 10
- tänpitäsauttaa
No voi vitulla päähän, anna sen Foxin olla päällä 4 minuuttia, sit se epg pelaa.
- bootattu.myäs
ei auta vaikka olis koko illan päällä.
esim. fox:in kanavan ohjelmista näyttää vain 4 pv.
- välihuomautus
Ei ole ollut minkäänlaista ongelmaa.
DNA kaapeli Helsinki Topfield CRC-1400 boxi. - Antennitelevisio
Mulla alkoi epg näkyä kun tein uuden kanahaun.
- thänk-juu
ok, kokeillaan ...
- ou.jee
loppu ongelmat.
muutama kanava (fox/ava/hero/...) oli siirretty eri taajudelle mutta noiden vanhat "haamut" sekoittivat epg:n.
uusi haku ei poistanut noita vanhoja kanavia.
kun yksitellen poisti vanhat kanavat niin nyt epg pelittää. - RobottiKatsooTelevisiota
Jotkut televisiot ja boksit (Philipsit?) vaativat ennen kanavahakua tehdasasetusten palautuksen. Sitten asetetaan maaksi Suomi ja kieleksi suomi, haetaan kanavat. Morsmaikun telkkarissa näkyvät uudet kanavat ilman hakua, mutta epg ei toimi. Kummallista.
- halle.lujaa
widuttaa nollata kaikki hyvät asetukset/ säädöt ....
- DigiEllu
Elisa ainakin on aiheuttanut tällaista:
https://murobbs.muropaketti.com/threads/topfield-tf5100pvrc-hdmi-ja-epg-ongelma.1354493/ - DVB_on_joustava_normi
EPG:n lähetykseen on kaksi periaatetta. Korjatkaa, jos olen väärässä:
1. EPG:n sisältö lähetetään yhtenä suurena pakettina, kuten DNA tekee kaapeliverkossaan. Vastaanotossa ilmeni yllättävän paljon ongelmia, mutta DNA pysyi päätöksessään ja kehotti asiakkaitaan uusimaan digiboksinsa. Vanhat digiboksit eivät pystyneet näyttämään kuin osan EPG:n sisällöstä laitteen sisäisen muistin loppumisen takia. Laitevalmistajat saivat joitakin malleja (Topfield, XBox) toimimaan usean softapäivityksen jälkeen. Uudet digiboksit toimivat, sillä niissä on muistia enemmän ja ne pystyvät käsittelemään tuota kookasta EPG-pakettia.
2. Kaapeliverkossa on ollut käytössä menetelmä, jossa EPG lähetetään kanavanipuittain, jolloin kanavalle meno avaa kanavanipun muiden kanavien ohjelmatiedot. Jos katsoo Ylen kanavia, niin maikkarin kanavien ohjelmatiedot löytyy menemällä vaikkapa MTV3:lle, jolloin vastaanotin hakee ko. kanavanipun kanavien ohjelmatiedot. Hommaa voi nopeuttaa tekemällä kanavanipuista suosikkikanavien listan, jolloin niillä käynti päivittää EPG:n tarvittavilta osin.
DNA käyttää nyt vaihtoehtoa 1 ja kävi pitkän taistelun asiakkaiden kanssa kertoen, että digiboksit ovat vanhentuneet ja asiakkaiden pitää ne uusia. Piste.
Sonera ja Elisa ovat käyttäneet vaihtoehtoa 2 kaapeliverkoissaan, mutta onko Elisa nyt vähin äänin vaihtamassa tähän vaihtoehtoon 1, jos tietyn merkkiset digiboksit alkavat kyykähtää ja näyttävät vain osan EPG:stä. Elisan palstalla kehoitetaan hakemaan tehdasasetukset ja päivittämään digiboksin softa (jota vanhoihin laitteisiin ei edes ole saatavilla!). Onko niin, että EPG:n lähetystä on muutettu, mutta siitä ei ole kerrottu asiakaspalvelulle ja he vaan kehottavat päivittämään softaa. Vastuu siirretään näin asiakkaalle. Mitäpä muutakaan ohjetta he voivat antaa, ja vanhoista SD-digibokseista onkin jo aika päästä eroon?
https://www.dvdplaza.fi/forum/threads/elisa-pilasi-ehjät-digiboxit.94291/
https://murobbs.muropaketti.com/threads/topfield-tf5100pvrc-hdmi-ja-epg-ongelma.1354493/ on ongelmaa pohdittu syvällisemminkin.
Itse olen Soneran kaapeliverkossa ja heillä on edelleen käytössä vaihtoehto 2 eli EPG lähetetään kanavanipuittain. Kyseessä ei siis ole vika vaan DVB-normin ominaisuus;) Digi-TV:n vastaanottimia koskevasta DVB-normista löytyy sääntöjä esim. https://cdn.sofiadigital.fi/ficom/Finnish_Unified_RoO_Ver_4.0.pdf ja https://nordig.org/ löytyy Pohjoismaita ja Irlantia koskevat normit, joiden mukaan laitevalmistajat joutuvat tekemään pohjoimaisia softaversioita. Muuten ei http://www.testatutlaitteet.fi/ listalle pääse..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211502
- 50960
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r147778Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.123563Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e119535Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118476- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4429
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.134420