yhteiset hetket ja veneretket, käyvät kyllä mielessäni, mutta en ole valmis muutokseen. Mikä on oikeaa ja mikä väärää?
Elämän jakaminen kanssasi,
minäolenmiettinytsinua
10470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei toisen takia pidäkään muuttaa elämäänsä, vaan itsensä takia. Jos kokee vallitsevan tilanteen olevan huonompi kuin jos muuttaisi elämäänsä ja jakaisi sen toisen kanssa. Asioihin pitää muutenkin kypsyä. Intuitio usein ajaa vahvasti tekemään tai olemaan tekemättä, sitäkin voi kuunnella. Liika laskelmointi ja järkeily ei yleensä saa aikaan hyvää lopputulosta. Mun ajatus on se, että aika näytää tuleeko se elämä jaettua vai ei. Olen avoin mutta vähän skeptinen.
Entäpä jos on varattu tai vielä pahempaa lapsiakin. Kommentoi pois, tuo oli fiksua puhetta. Varsinkin tuo itsensä takia. Perheellisenä se ei vaan ole niin helppoa, kun täytyy yrittää laittaa toiset omien toiveidensa edelle.
Loppujen lopuksi jos ne asiat on toisin paremmin, nehän on. Pitää luottaa, uskoa ja antaa elämän kantaa. Varsinkin silloin jos on varattu, on lapsia, muutokset on suuria. Joskus niihin on valmis ja joskus ei, vaikka olisi varattu ja lapsia. Jos ei ole valmis, niin silloin ei tietenkään pidä tehdä mitään. Pohtia voi tietty mikä on oikein ja mikä väärin. Ja sitäkin voi miettiä, miksi niin ajattelee, onko ne yleisiä mielipiteitä vai oma tuntemus. Hetken hurmassa en ainakaan aio itse tehdä mitään, kuljen pienin askelin ja katson miten käy.
Hienoa pohdintaa joltakin. Avoimuus, keskustelut, miettiminen ja muu sellainen varmasti myös helpottaa ratkaisujen tekoa.
Totta, jäi sanomatta, että jos toiseen luottaa, sen voi kertoa toiselle, ettei ole valmis muutokseen. Jos toinen on se oikea, hän ymmärtää. En voisi vaatia ketään tekemään muutoksia takiani. Mutta ymmärtäisin sen, jos hän tekisi muutokset siksi, että kokisi toisenlaisen elämän itselleen parempana. Mulle on tulossa kasvun vuosi.
Tiedän sen, enkä odota mitään. Toivon kuitenkin, jos ei olisi edes toivoa niin ei olisi mitään.
Oikea ja väärä ovat yleensä sosiaalisia konstruktioita, joilla pyritään takaamaan yhteisön menestys sekä yhteiskuntarauha asettamalla yksilöille tavoitteita sekä eräänlaisia rajoja elämässä.
Voitko kertoa minkä pituisilla askeleilla liikut?
Pihtipudas Helsinki akselilla. Se vene ostettiin tapsan kanssa Vantaalta.
Yövyittekö siinä tien varrella Ellin boxissa?