Ajaako kimjongil hyundailla?

Hundai

Mitäs luulette ajaako korean johtaja kimjongil hyundailla? Eikös nämä siellä niiden maassa tehdä.

10

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dwdwwW

      Hyundai maailmalla

      Hyundai työllistää yli 100 000 henkilöä eri puolilla maailmaa ja toteuttaa uutta globaalia politiikkaa, joka tähtää paikallistamiseen. Politiikkaan kuuluu, että tuotekehitys, muotoilu, myynti, markkinointi ja asiakaspalvelu vastaavat yhtä hyvin paikallisten asiakkaiden mieltymyksiä kuin maailmanlaajuisia markkinoita.
      Hyundailla on seitsemän tehdasta Korean ulkopuolella: USA:ssa, Intiassa, Kiinassa, Turkissa, Tsekin tasavallassa, Venäjällä ja Brasiliassa.

      Hyundai Euroopassa

      Hyundai perusti Saksaan teknisen keskuksen vuonna 2003. Tsekin tasavaltaan avattiin vuonna 2009 tuotantolaitos, jonka kapasiteetti oli 300 000 autoa vuodessa.
      Vuonna 2013 Hyundai Motor Company investoi Euroopan toimintoihinsa yli 500 miljoonaa euroa avaamalla testikeskuksen legendaarisella Nürnburgringillä ja moottoriurheilukeskuksen Alzenaussa, laajentamalla pääkonttoriaan Frankfurtin lähellä ja lisäämällä Turkin tehtaan tuotantokapasiteettia, mikä on nyt Euroopassa 500 000 autoa.

      Vuonna 2015 uusia Hyundai-autoja rekisteröitiin Euroopassa 10,9 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna, yhteensä 470 130 kappaletta, mikä toi Hyundaille 3,3 prosentin markkinaosuuden. Euroopassa myydyistä Hyundai-malleista 90 % on suunniteltu ja kehitetty Euroopassa ja valmistettu Hyundain tehtailla Tsekin tasavallassa ja Turkissa.

    • Kake12345
    • Maseratimies

      Kyllä hyundai, skoda ja dacia on ihan hyviä jo. Ne sopii hyvin sellaiselle jolle auto on vain siirtymävälinen paikkojen välillä. Enenmmän ajava nautiskelija sitten valitsee ihan muun merkin.

      • wqqqqq

    • hongchi

      Taitaa kimjongil ajella tätänykyä autuaammilla metsästysmailla.

    • Automän3

      Jos sulla olis pää lasista, niin näkis, kuinka kusi virtaa, ja paska tekis patoja.

    • tiedoksisaatan

      Ihan vaan tiedoksi: Kim-Jong Il oli POHJOIS-KOREAN päämies aikanaan. Siinä maassa vain muutama puoluepamppu ajaa kunnon autoilla. Tavallinen kansa syö ruohoa kadun varsilta. Etelä-Korea on yhtä kehittynyt maa kuin Japani.

    • NÄINONON

      TAUNO TAKATUKKA,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,NE TEHDÄÄ ETELÄKOREASSA HYNYT JA MUUALLA MAAILMASSA-----EIIIIIIIIIIII POHJOIS KOREASSA

    • LoputonSuo

      Ei kannata liikoja noteerata aloittajaa. Volkkarin ja Skodan palstat on jo täynnä näitä provoja, kaikki samasta näppäimistöstä lähtöisin. Merkki siitä että Hyundainkin myynti kasvussa.
      Syrjäytyneellä ei muuta olekaan kuin aikaa istua yötkin koneella.

    • voiperkel

      Varsinainen maantiedon asiantuntija, voi,voi, mistä noita riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe