Vielä kuulennoista ja niiden epäilemisestä

Tuolla toisella palstalla kävi hyvin ilmi, miten kuulentojen kiistäminen perustuu irrallisiin ja kokonaisuuden kannalta jopa merkityksettömiin seikkoihin. Mutta propagandahan pyrkii yleensäkin iskemään kaikkeen, mistä ehkä saisi paisutettua näennäisesti ratkaisevia argumentteja. Silloin on taipumus jopa vääristellä asian luonnetta.
On muistettava, että itse kukin joskus ja jossakin mitassa useinkin, myös arkielämässä, sorrumme tällaiseen kyseenalaiseen käyttäytymiseen. Sellaisten ylilyöntien voi sanoa kuuluvan ihmisluontoon, tulevan käyttöön tarpeen tullen.

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14644278/stonehenge-is-fake!

Kyseinen kommentti lienee saanut pontensa Youtubesta - tietenkin - ja tästä nimenomaisesta videosta https://www.youtube.com/watch?v=QNPl46GqZzQ , mutta onhan samaan asiaan puuttuvia juttuja näköjään useampiakin.

On se Suomessakin aikanaan havaittu: http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000000050084.html
Mutta sitä ei ole otettu todisteena Kuussa käymättömyydestä, mistä Iltasanomien jutun viimeinen lause on osoitus, vaan tosiaan jonakin irrallisena näytöksenä.

12

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • efefefewfdwdw

      Ihmisluontoon? Onko veretailupohjana joidenkin muiden luonteenominaisuudet?f

      • Ei takerruta epäolennaisuuksiin, löyhään löpinään. Olennaista on tässä esimerkki kuulentoepäilyjen perusteista. Vai tarvitsevatko ne perusteita, onko kyseessä vain yleinen poliittinen kauna tai epäluottamus valtavirtauksia kohtaan?


    • JapaninHDkuvatkuusta

      Apollo ohjelman jäänteet ei näkynyt Japanin kuukuvissa jotka oli julkisessa latauksessa tokion yliopiston palvelimella vuorokauden!
      Sitten sensuuri iski sinne!

    • HänenMuistolleen

      Tähtitiede on salailu juttu. Henki hubaa, jos ei alistu valtaeliitin sensuuriin!
      Sen koki tässä jokunen vuosi sitten japanilainen tutkija chilessä, joka oli innokas jakaan dataa vertaisryhmälle.

      • onhuomattu

        USA:lle tähtitiede on salailua!


    • Induktio
      • Induktiivinen päättely (induktio) eli asioiden luonteen ratkaiseminen jopa yhden seikan tai ilmiön perusteella epäilemättä soveltuu makkaranpaistoon, joskaan ei siihenkään varmasti. Mutta vähänkin kiemuraisemmissa asioissa se yleensä johtaa harhaan, niin kuulentojenkin suhteen. Eli yksi puunpalanen ei vielä riitä todistamaan kuulentoja huijaukseksi.


      • Venni.Diagrammi
        pähkäilijä kirjoitti:

        Induktiivinen päättely (induktio) eli asioiden luonteen ratkaiseminen jopa yhden seikan tai ilmiön perusteella epäilemättä soveltuu makkaranpaistoon, joskaan ei siihenkään varmasti. Mutta vähänkin kiemuraisemmissa asioissa se yleensä johtaa harhaan, niin kuulentojenkin suhteen. Eli yksi puunpalanen ei vielä riitä todistamaan kuulentoja huijaukseksi.

        Induktiolla aloitetaan ja induktioon lopetetaan - KOKO päättelyketju.


    • envoi

      Kerroppa oletko pähkaillessäsi nähnyt missään yli viiden metrin paksuisella lyijysuojuksella tehtyä kuurakettia?

      • Ei varmasti ole nähnyt. Kuusalkkarin pään sisäisiä harhoja on ulkopuolisen lähes mahdoton visualisoida itselleen.


      • envoi

        Mitään kuvitelmia. Laskelmien mukaan vähempi lyijy ei estä kuolemasta avaruuden hirvittävään säteilyyn.


    • juustohiiriä

      Minä ihmettelen noiden Kuuhöhlien pään sisältöä. (tyhjää)
      Ihme jengiä kaiken kaikkiaan. Menkää Kuuhun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe