Aamun avaus

Mä aiheesta hyvä ja totuuden
taas kirjoitan jonkun sanan.
Kun aihe väärän ja rumuuden
on täyttänyt viestivanan.

Mitenkä täysi ihminen
voi toimia sillä lailla,
että keinoilla väryyden
toimii kuin mieltä vailla.

Ei jatkua saa konsanaan
Ei hyväksyä milloinkaan,
telontaa mieliä ihmisten,
murhan aikeita hyvyyden

8

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylimääräinenylijäämä

      kirjotan tässä herätessäni viestin on aivan sama miten sen tekee
      kun on lukenut pari kirjoitelmaa ei tarvitse kummia osata
      tänne vaan ja höpön höpöjä.
      nämä samat pesserwisserit ja minä mukana!

      • En tunne ilmaisuasi. Besserwisser olisi viisastelija


    • Ehhei, älähän luulekaan,..akka täällä ainakin ui vastavirtaan...~ ~ ~ ~ ja tykkää Alexsander Pushkinista kuin hullu puurosta. 😎

      PS. On olemassa sanonta

      Liika tai liian vähän, voi pilata kaiken!

    • Doddi

      Se olla niin naivi se runokeeli
      ei tulla oikkein huumori meeli.
      Minu ulkona ikkunasta tittata
      pitä minu mukista kaffeet vain kittata.
      Se Lyyli kun raamiissa laitta se runo
      niin runopojken kaikki sen itsens jo puno.
      Ei mine Doddi ruppee nyt kenekää kehu
      se mennä ny antamaa lehmät ne rehu!
      Ajöss igen.

    • reppuriika

      Onko niin että jos nousee aamulla "siltä väärältä kyljeltä" ja ei ole vieressä sitä akkaa tai ukkoo, niin se paha pitää ilmaista Suomi24-palstalla. Joka aamu ei ole vain aikaa edes tällaiseen vaan pitää tiputtaa kahvit ja olla menossa jonnekin.
      Tänään on taas aikaa heräillä kunnolla ja istua vaikka netin äärellä. En todella halua kiusata teitä.
      Pakkanen paukkuu 30:n asteen tuntumissa ja sen kyllä sisälläkin aistii istuessa ikkunan äärellä. Venäläiset viettävät nyt jouluaan ja olen lähdössä iltapäivällä maahanmuuttajien joulujuhlaan.
      Nyt kai on se virallinen joulun loppu. Vanha kansa kyllä sanoi: "Hyvä Tuomas joulun tuopi, paha Nuutti pois sen viepi. 13.1. Nuutin päivä.

      Loppiaisen sanoma lännen kirjoissa on Itämaan tietäjät. Itämaan tietäjät mainitaan Raamatussa vain muutamia kertoja, ja tarkkaan ottaen heidän lukumääräänsä ei kerrota; mutta saarnoissa yleensä puhutaan kolmesta tietäjästä. Varmaan tämä on tullut lahjojen määrän mukaan, joita he toivat Jeesus-lapselle: kultaa, suitsuketta ja mirhaa.

      • Lorenaa

        Olen usein viettänyt loppiaista Italiassa, joka on katolinen maa. Katolisen tavan mukaan vasta loppiaisena pitäisi antaa lahjat.
        Jeesus syntyi Betlehemissä seimessä, koska ei ollut sijaa majatalossa. Enkelit
        ilmestyivät paimenille ilmoittivat suuren ilosanoman. Paimenet lähtivät katsomaan
        sitä mitä oli tapahtunut, mitä heille oli ilmoitettu. Mukaan ottivat kultaa, suitsuketta ja mirhaa lahjaksi vastasyntyneelle.

        Paimenet saapuivat lapsen luo, juuri loppiaisena, antoivat lahjat Jeesus lapselle. tähän nojautuen katolisissa maissa loppiainen on suuri juhla. Toreilla ja aukioilla juhlitaan ja riemuitaan loppiaista vietettäessä. Lapset jopa naamioituvat loppiaisen juhlassa. Kilistellään kelloja, hevosilla ja aaseilla ratsastetaan, iloitaan joulun ja loppiaisen ajan tapahtumasta. Illalla on suvun yhteinen kiitos ateria loppiaisena, pääateriana on kalaa. Siihen sitten siellä loppuu joulun vietto, työt ja koulut alkavat. (Sivuhuomautus olen hyvin kiinnostunut katolisesta uskon suunnasta).

        Jouluseimet kirkoissa ovat hyvin kauniisti koristellut, seimen lapsi laitetaan seimeen vasta joulu yön tunneilla. Jouaatto on täysi työpäivä, puolenyön aikaan alkaa seimen lapsen syntymähetkellä joulun vietto. Joulupäivänä on lahjojen ja joulupäivällisen aika.

        Joulun - loppiaisen ajan tapahtumat ovat kuitenkin varsin hillittyjä, perheiden
        yhdessä olo on pääasia. En halua olla kriittinen mutta, ajatellessani ev.lut. joulun aikaa, minusta ainoastaan jouluaatossa on juhlan tuntua, siihen joulun sanoma sitten loppuukin.

        Kaipaan lapseni perheen luokse joulunviettoon, tunnen eläväni joulun sanoman rytmissä mukana. Tämän joulun vietin lapseni perheen kanssa Suomessa.

        Onnellista - rauhallista loppiaista,
        t. L


    • reppuriika

      Intiassa viettävät joulua loppiaisen aikaan. Tiedän sen kun siellä on tuttuja lähetystyössä. Tulin juuri tilaisuudesta ja se oli täysin venäjänkielinen. Ei yhtään sanaa tulkattu suomeksi. Paikalla oli muutama suomenkielinen ummikko ja sanoivat että kyllä sen ymmärtää, mitä on olla maahanmuuttajana alussa kun ei ymmärrä mitään. No kaksikielisenä ymmärsin suurin piirtein kaiken kun puhuivat selkeää kirjakielistä venäjää.
      Paikalliset venäläiset olivat todella tyytyväisä juhlasta.

    • Anonyymi

      Up

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6754
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4562
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      32
      3618
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3047
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1915
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1630
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1626
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1543
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1409
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1360
    Aihe