Pärjääkö suomen kielellä?

Maunomiett

Olen yksinäinen ,iäkäs herra. Haluaisin ensimmäisen kerran matkustaa ulkomaille . Kielitaitoa ei ole . Olen kuullut että Fuenirolassa pärjäisi suomella . Pitääkö paikkaansa ? Mietityttää jo hotellin vastaanottotapahtuma . Puhumattakaan matkata lentokentältä hotelille . Ehkä hotellin nimellä ja osoitteella pääsee perille . Kyllä minua jännittää , mutta passin olen jo hankkinut niin nyt kyllä uskaltaudun matkalle . Luottokorttia minulla ei ole . Pärjääkö käteisellä ? Onneksi valuutta on sentään sama . Todella kiitollinen neuvoista ja rohkaisuista .

15

3178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fuengirolassa on paljon suomalaisia ja suomalaisten pitämiä erilaisia liikkeitä. Englantia olisi kuitenkin hyvä osata koska hotelleista harvoin saa kuitenkaan ihan suomenkielellä palvelua. Taksit eivät myöskään puhu mitenkään oletuksena edes englantia, jonkin asteinen kartta tai kadun/hotellin nimi olisi siis hyvä olla mukana.

      Asioilla on kuitenkin tapana aina järjestyä joten ei muuta kuin rohkeasti vain tänne. Apuakin löytyy varmasti ja tulkkauspalveluita on ostettavissa.

      • Niin joo ja käteisellä pärjää, mutta niin pärjää myös ihan visa electronillakin. Ei tarvitse olla luottokortteja välttämättä. Niitä tarvitsee lähinnä jos meinaa vuokrata isompia kulkuneuvoja.


    • Maunomiett

      Kiitos vastauksesta . En omista Visa electroniakaan , olen niin vanhanaikainen . Kuulema joskus hotellissa pitää vakuudeksi olla luottokortti , mutta ehkä käteinenkin käy . Voi pojat , ihan mahan pohjassa kiertää , kun jännittää . Täytyy toivoa , että kohtaa mukavia suomalaisia , jotka auttavat jos tarvihee .

      • nemrot

        Mene Tallinnaan ja pysy satama lähellä. Suomella pärjää.


      • Anonyymi
        nemrot kirjoitti:

        Mene Tallinnaan ja pysy satama lähellä. Suomella pärjää.

        Älä mee ulkomaille siellä huijataan vielä enepi kuin suomessa. Suostitelen jotain ryhmämatkaa, missä on Suomalaiset
        tai Suomenkieltä taitavat oppaat mukana.


    • Auttavainen1

      Olet rohkea mies passikin jo voimassa varmaan saat apua suomalaisilta.
      Jospa itse oisin paikalla varmaan auttaisin kaikessa. Suomalaisia paljon.

    • rohkeasti_vaan

      Kyllä pärjää, käsin puhumalla loput. Ja jos oikeasti tulee hätä voi soittaa SOS puhelimeen, jossa vastaataan suomeksi, ei ole tietenkään mikään tulikkipalvelu. puh. 34 618 56 66 03 http://www.sosryhma.net/

      • apuaetsimässä

        Tämä SOS-Hätänumero on vain sitä varten jos terveytesi tai henkesi on vaarassa ei muuta varten.


    • pimpeero

      pimpeero pimpeero hokemalla pärjää joka tilateessa

    • kyllä pärjää, olen ollut 3 kertaa aikaisemmin fuengirolassa lähden 11.2 sinne 3 viikoksi, voisin toimia oppaana , milloin olet menossa fuengirolaan ?

    • Maunomiett

      Helmikuun alussa on lähtö Norwegian lennolla . Mietityttää jo kentällä selviäminen ,on kuulemma automaatteja joilla toimitaan . Mutta täällähän pärjää vielä suomella . Minulla on varattuna hotelli joka maksetaan vasta paikan päällä . En siis omista mitään maksukorttia . Toivottavasti riihikuiva kelpaa .

    • Kyllä tuolla pärjää, varsinkin jos on opastetttu reissu, tai esim. matkatoimiston edustajan tms. käytettävissä. Omatoimimatkat ovat vaativampia. Mutta siellä on niin paljon suomalaisia, että kyselet. rohkeasti tarvittaessa heiltä. Kokeneemmat mielelläänkin neuvovat käytännön asioissa. Ja onhan se muutenkin mukava vaihtaa kokemuksia ihan arkiasioistakin matkan päällä. On siellä muitakin ummikoita käynyt. Rohkeasti reissuun, pää pilvissä, mutta jalat maassa...! ;-)

    • reissuun_vain

      Käteisen suhteen kannattaa olla hieman varovainen, ei missään tapauksessa liiemmin vilautella täyttä lompakkoa tai puhua pankkikortittomuudestaan ja käteisestään tuntemattomille (suomalaisillekaan) jne. ja jemmailla rahaa vaikka eri paikkoihin vaatteisiin tehtyihin piilotaskuihin ja ottaa pienempiä summia huomaammattomasti taskuunsa saataville vain päivän tarpeeksi arvioimansa.

      Tietysti olisi kätevää ja ehkä turvallisempaa hommata käteisen lisäksi myös vaikka Visa debit-kortti, eli kortti jossa ei edes ole luotto-ominaisuuta, jolla maksettu laskutetaan tililtä suunnilleen saman tien. Kortilla voi nostaa rahaa ja maksaa laskuja.

      Ps. Itse ulkomailla jos rahaa tarvitsee nostaa, niin teen sen vain pankkiautomaatilla joka sijaitsee pankin sisätiloissa ja pankissa joka joka tuolloin on auksi, tämä varmuuden vuoksi. Hyvin harvinaista, mutta joskus automaatti saattaa imaista kortin ja silloin on tärkeää auki oleva pankki, jotta palauttavat kortin koneesta (taakaa pankkitilojen kautta menevät kaseteille tietysti).

      Jorkut avuliaat suomalisetkin saattavat olla pummi-huijareita, eli sitä tervettä elämänkokemusen tuomaa pelisilmää mukaan, ei toki paranoiaan aihetta.

      Mutta kyllä sinä matkalla pärjäät ihan hyvin normaaleilla hoksotimillasi kuten kaikki muutkin matkailijat, vaikka paikallista kieltä et puhukaan, imeisesti vain suomea.

      Hieno homma olisi jos sinulla olisi joku hyvä ystävä, joka voisi lähteä reisuun kimppaan.

    • Maunomiett

      Kiitos kaikille . Täytyy olla varovainen rahojen kanssa eikä luottaa liian sinisilmäisesti kaikkiin . Nyt on jo kapsäkkikin ostettu . Kiitos siitä sos-numerosta ja kaikesta muustakin hyödyllisestä . Tuli usko että pärjään !

    • Anonyymi

      Naiset tykkää kielitaidosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      23
      6458
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5168
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4755
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4589
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4448
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4028
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3987
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      107
      3845
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3500
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3327
    Aihe