Kyllä se sattuu

Kyllä se sattuu lapseen, kun muija kiduttaa ja kaltoin kohtelee. Suojelkaa sijoitettuja lapsia. Kyllä henkinen väkivalta tuntuu pahalta, kun muija sitä jatkuvasti harjoittaa.
19218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kovan onnen muija! Pysy siellä jälkikasvusi kanssa keskenänne. Kukaan ei kaipaa teitä. Harjoittakaa henkistä väkivaltaa toinen toisianne kohtaan siellä paikassanne. Muija etunenässä. Lapsia kiusaava muija. ja ukko ei ole huomaavinaankaan, kun lapsia kiusataan, mitä nyt joskus ajaa metsään nukkumaan. menkää kekenään sinne metsään nukkumaan. Ottakaa keksipaketti mukaan, jos raaskitte. Omat saa syödä keksiä sijoitetut ei. Nami nami keksiä. Retkellä maistuu hyvälle, vai mitä muija?

Äänestä
  • Nam, nam, nam. Omat saa mennä jääkaapille, sijoitetut ei. Omille ostetaan punahilkan takkeja, sijoitetuille ei. Omat tanssii karttanoissa, sijoitetut ei. Meidän omat hienot lapset - heistä on tullut niin älykkäitä ja luovia aikuisia. He ovat niin hienoja ja taiteellisia. Ihania, äitylin pikku tyttöjä.

    Äänestä

  • Äityli suojelee maapalloa nykyään. Äitylikin on niin hyvä ihminen, niin hyvä ihminen. Äityli ei ole koskaan kaltoin kohdellut sijoitettuja lapsia. Eivätkä omat lapset ole koskaan osallistuneet lasten kaltoin kohteluihin. He ovat melkein aina kääntäneet pikku pääkkylinsä poispäin, kun äityli on kopsutellut. Mitä nyt pikkusen ovat avustaneet äityliä.

    Äänestä

Ei me kaltoin kohdella ketään. Eiks vaan äiti? Sä menet aina ekana ja me tullaan perässä. Jos sä et kaltoin kophtele, ei mekään kaltoin kohdella. Sä ekana äitee.

Äänestä

Ei se lapsesta ole kivaa sekään kun äiti ja isä tappelee päissään, saa ambulanssia olla tilaamassa useasti vuodessa ja poliisit käy tutuiksi, näin oli minun lapsuudessa, hyvin hyvin harvoja mukavia muistoja ja niitä pahoja paljon, kun nyt aikuisena olen lähellä kahden ihmisen riita tilannetta/tappelua niin alan täristä, se ei oikeastaan ole enää pelkoa vaan jotakin muuta.

Muistan kuinka lapsena näin pahoja painajaisia ja kerran on oman henkilökohtaisen kriisin aikana samat pahat unet tulleet takaisin, itse en halunnut lapsia sillä oma lapsuus oli niin karmean vaikea vanhempieni ryyppäämisen vuoksi etten halunnut lapsia, en tiedä tarkalleen miksi joten tässä teille deekuvanhemmat lukemista siitä miten vanhempien ryyppääminen ja tappelu vaikuttaa lapseen ja myös pitkälle aikuis-ikään,

Äänestä
  • Kukas on sanonut että tuollainen on kivaa. Mieluummin kuitenkin omien vanhempien kanssa, jos sekä omat että sijaisvanhemmat lyövät ja harjoittavat henkistä väkivaltaa. Miksi yhteiskunta maksaisi kovia rahoja huonolaatuiselle sijaisperheelle, josta jonkun vuoden päästä ottaa lapset sitten kuitenkin pois. EI SEKÄÄN OLE KIVAA. Ja talon tyttäret esiintyvät tilaisuuksissa että "katsokaa, miten olemme hienoja ihmisiä". Mesenaatit ja järjestöt ylistävät kaltoin kohtelijaa ja puolustavat oikeudessa loppuun saakka. Reikä' jäi kuitenkin kaltoin kohtelevan muijan käteen.

    Äänestä

  • Siitä saa kovasti nostetta piireissä, kun alkaa sijaisvanhemmaksi. Ajattele esim: "Olen sijaisperheessä kasvanut", sanoo taiteilijaksi ryhtynyt sijaisperheen oma lapsi. Miten romanttinen, hieno tunne jää kuulijalle.

    Todellisuudessa koko kiero porukka osallistui lasten kiusaamiseen, kulissien rakentamiseen ja rahojen ryöstämiseen itselle. Nuo taiteilijatkin kävelivät paljon paremmissa vaatteissa, kuin sijoitetut lapset konsanaan. taitelijat menivät itse jääkaapille, sijoitetuilla lapsilla sinne ei ollut asiaa. yms.

    Turha esittää hyväntekijää, jos todellisuudessa kiduttaa. Suuret taiteilijat! Hyi!

    Äänestä

  • Ja kulttuurimesenaatitkin menivät halpaan ja järjestivät kekkereitä noille "suurille taiteilijoille", samoin poliitikot. Sai aina vastineeksi pientä esitystä yms. Missähän välissä tuossa karkeloinnissa noita kymmeniä lapsia hoidettiin. NO KUN EI HOIDETTU, vaan kidutettiin.

    Äänestä

  • Kannattaa nyt pitää huoli, että kaikki sukupuolet tulevat huomioiduiksi. Myös siinä omassa piirissä. Kovin perinteiseltä vaikuttaa oma porukkanne - ettei olisi rohkeuden puutetta?

    Äänestä

  • Milloinkahan nämä saman paskan jauhajat tajuaa painua lataamoon vai pitääkö pistää väkisin pakkopaitaan ja mömmöillä nuppi turvoksiin......

    Äänestä

  • Älä muuta sano. jatkuvasti olivat kiduttamassa lapsia. Olisivat nyt välillä jotain muuta keksineet. Ei muuta kuin kiusaamista ja väkivaltaa.

    Äänestä

  • Iso muija kiusaamassa pieniäkin lapsia. Ei ymmärrä edes hävetä. Elää niin kuin ei olisi koskaan mitään tapahtunutkaan. Milloin saa rangaistuksensa?

    Muka joku maailmanpelastaja. Hah! Hirveä tarve päästä esille. Säälittävä, kuten jälkikasvunsakin. Menisivät johonkin lasikoppiin huutamaan, niin kaikki varmasti näkisivät.

    Äänestä

  • Mee jo hoitoon, saatanan jätkä!

    Äänestä

  • Samat sanat!

    Äänestä

Hevosen hoito
Eläinsuojelulaki määrää hevosen hoidon minimivaatimukset. Hevonen ruokitaan vähintään kolme kertaa päivässä säännöllisin ruokintavälein, ja sillä tulee olla puhdasta juomavettä vapaasti tarjolla. Hevosen on päästävä päivittäin tarhaan jaloittelemaan, mielellään lajitovereiden seurassa.

Äänestä

Ei muuta kun kengitykseen.

Äänestä

Jep, Kantikset pahoinpitelee kakaroitaan

Äänestä

Tarkoittaako tuo kantis sijaisvanhempia? En yleensä jaottele muuten ihmisiä.

Äänestä

Muukalaisen hoito
Eläinsuojelulaki määrää muukalaisen hoidon minimivaatimukset. Muukalainen ruokitaan vähintään kolme kertaa päivässä säännöllisin ruokintavälein, ja sillä tulee olla puhdasta juomavettä vapaasti tarjolla. Muukalaisen on päästävä päivittäin tarhaan jaloittelemaan, mielellään lajitovereiden seurassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


lyöntisattuuu kirjoitti:

Kyllä se sattuu lapseen, kun muija kiduttaa ja kaltoin kohtelee. Suojelkaa sijoitettuja lapsia. Kyllä henkinen väkivalta tuntuu pahalta, kun muija sitä jatkuvasti harjoittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu