Kiteen autot

Jotain positiivista on nähtävissä Kiteen autokannassa. Museoikäiset ja läpimädät japsit ovat selvästi vähentyneet, tilalle on tullut 2000-luvun autot. Leikkö syynä työikäisten järkiintyminen vai kovat pakkasetko ne jättää mädät japsit tienlaitaan?
26444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Taitaa olla sulla viina, vaan viemässä näön.

Äänestä
  • Ja sulla kirjoitustaidon, tarkemmin sanottuna kieliopin.

    Äänestä

  • Selvä homo.

    Äänestä

  • kaunoajatikkua kirjoitti:

    Selvä homo.

    Niin onkin, aivan selvä tapaus.

    Äänestä

Onanoin toyotasta, kun sillä ei ole

Äänestä
  • Yhdellä bemarilla saa viisi tojotaa tai 10 ruosteista jos ei reijät lattiassa haittaa :)

    Äänestä

  • Esimerkki bemarin tapaus siis poistettiin??

    Äänestä

  • hienoapinasefu kirjoitti:

    Esimerkki bemarin tapaus siis poistettiin??

    Ei saa kiroilla vaikka faktat japsiautojen laadusta omistajia satuttaakin :(

    Äänestä

  • Oikean romun sitten kaivoit... vaan kyllä tuonkin teinimallin pellistä saa tehtyä useamman tojotan, pelti kun niissä on niin ohkaista että! :D

    Äänestä

  • Samoja romuja kaikki. Kaikki osat

    Äänestä

  • samoiltatehtailta kirjoitti:

    Samoja romuja kaikki. Kaikki osat

    Paitsi että pelti saksalaisilla jonkun verran paksumpaa kuin japseissa eikä edes ruostu. Jenkeissä vielä paksumpaa. Italian ja ranskanautoista ei tietoa, vaan eivät taida niin pahasti ruostua kuin japsi kuitenkaan!

    Äänestä

  • Surullisen kuuluisa VGA

    Äänestä

  • ONGELMIAONGELMIA kirjoitti:

    Surullisen kuuluisa VGA

    VGA = Video Graphics Array.
    Ihan toimiva kaapeli videosignaalin siirtoon. Miten niin surullisen kuuluisa?

    Äänestä

kaupunki aikoo tuhlata miljoona €uroa kaasulataus asemaan. ketä varten. edes kuopiossa, tai joensuussa ei ole kaasulataus asemaa.

Äänestä
  • Nimenomaan!
    Museoikäisillä autoilka ei ajella kaasulla vaan paikalliset nuukuuksissaan ajavat venäjäbensalla ja olevinaan jotain siinä säästävätkin. Rajalle ajettaessa vastaan kun tulee iso musta Land Cruiseri niin jopas on ruosteinen Carina kohta nipussa ja kuski siirtyy matkustamosta takakonttiin lyttyyn.

    Äänestä

Ajoin kerran uudella Avensiksella...
...tuli paha olo ja selkä kipeytyi viikoksi.

Äänestä
  • lenskö laatta?

    Äänestä

  • laatoititkokangaspenkit kirjoitti:

    lenskö laatta?

    Meinas mutta ei kuitenkaan. Kyllähän sillä ajaa, mutta ei mikään miellyttävä kokemus. Todella jäykkä alusta, eikä hyvässä mielessä.

    Äänestä

Kyllä ne Kiteen autot ovat edelleenkin pääosin nissaneja ja tojotoja.

Äänestä
  • Valitettavasti.

    Äänestä

Ei ne ruosteet ajamiseen vaikuta vaan on silmälle niin kauhistus monen mielestä.

Tekniikka määrää ja se että auto on siinä kunnossa että sen saa katsastuksesta läpi.

Ruoste on niiden ihmisten ongelma jotka ajavat hyvin vähän.

Lähes kaikki autot on melko huonoja kun mennään 2000 lukua ylöspäin,nämä on niitä joista ei ole pitoautoiksi.

Huollot ja korjaukset tuottavat melkoisia laskuja ja aina tarvitaan tietokone pohjaisia laitteita.

Mitä uudempi auto on sen monimutkaisempi se on kokonaisuudessaan,vanhalla autolla olisi kaikista parhain ajaa maaseudun ajot koska ne voivat toimia ja huolot on erihintaisia.

Tottakai venäjä polttoaineella kannattaa ajaa jos ajelee enemmän,mutta 20000km ajoilla se enään monesti maksaa vaivaa ,pitää olla ajoja aikapaljon että touhua kannattaa,siinäkin on oma hommansa käydä jonottamassa,eihän se kumminkaan ole ilmaista ainetta.

Parhaimpia käyttöautoja tehtiin 1990-2000 välillä,useissa on ilmastointi ja riittävät varusteet ajoon.

Se että on ruostetta ei ajoon vaikuta vaan auton tekniikka,toki tie tulee vastaan jossain kohdin,ei autoja kannata ostaa pieneen ajoon vaan sillä pitää ajaa mieli kannattaa maksaa kaikkia maksuja.

Alle 500000km ei kannattaisi autoa edes lähteä vaihtaamaan vaikka ruostetta voi olla noissa kilometreissä,mutta monet autot sen kilometri määrään saavuttavat.

Mitä uudempi sen pahempi on kaverin tuska koska se ei ole ihan ilmaista hommaa nykyauton pito.

Äänestä
  • Paha sillä pomminvarmalla tekniikalla on ajaa jos kori häviää alta. Pahimmat tapaukset jotka olen nähnyt on ne, joissa tukivarsien kiinnityskohdat ovat enää pyhällä hengellä kiinni autossa. Se kohta kun napsahtaa poikki maantienopeuksissa niin se on ohjaus pois ja tervemenoa taivaaseen! Vielä kun yhtälöön lisätään ruosteinen kori niin käy vain pöly kun auto painuu kasaan jo pelkästä ojaanajosta.
    On kai se eräänlainen harrastus vuodesta toiseen yrittää tekohengittää siihen yli 20 vuotiseen käyttikseen uutta elämää. Kori on pelkkää hitsisaumaa ja lasikuitukittiä.

    Äänestä

No jo on peräkamaripojilla jutut... Mitä väliä millä kukin ajaa? Menkää töihin jos pääsette.

Äänestä
  • Ei niin väliä, mutta huvittavan näköistä kun työssäkäyvä porukka jaksaa vain tehdä uusia ruostekorjauksia vanhoihin raatoihin joilla sitten mennään koko lapsiperheellä pitemmälle reissulle. Siinä ei vaaranneta pelkästään omaa vaan myös jälkikasvun henkeä. Kukaan täysjärkinen ei kai kuitenkaan ajattele, että esim. 1996 auto pärjäisi kolarissa 2006 tai peräti 2016 autolle yhtään mitenkään. Ensinnäkin autojen massat ja pituusovat kasvaneet, toisekseen koriturvallisuus.

    Äänestä

  • Olisko niillä lainat asunnoista ja lapset?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


MuseoautoiluVappuun kirjoitti:

Jotain positiivista on nähtävissä Kiteen autokannassa. Museoikäiset ja läpimädät japsit ovat selvästi vähentyneet, tilalle on tullut 2000-luvun autot. Leikkö syynä työikäisten järkiintyminen vai kovat pakkasetko ne jättää mädät japsit tienlaitaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu