lahkohyväveli

perkeleen

Taas jäi tuomitsematta rehtori kun kuuluu politiikkaan(sdp) . lahkoon(lestaadio)ja hyväveliin. Eikö jo perkele riitä tämä korruptio ja salaseuralaisuus. Uusikaarlepyyn rehtori taas tuomiotta ja palkaksi parempipalkkainen virka kunnalta, että näin

4

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SossuakatVainooSyyttömiä

      syytön mies taas noitavainon kohteena,
      mitään väärää ei ollut tehnyt.

    • varo.auttajia

      Pikkupaikkakunnilla on aina hyvävelijärjestelmä jolle kyläyhteisön suojeleminen on yksilön oikeuksia tärkeämpi. Pahin tilanne on silloin kun lähes kaikki asukkaat kuuluvat vielä samaan uskonnolliseen yhteisöön. Uskonnollinen yhteisö puolestaan suojelee aina oman yhteisönsä julkikuvaa ja mainetta sekä keskiaikaisia arvojaan eikä siinä ykslön epäoikeudenmukainen kohtelu paina mitään.

      En ota kys. tapaukseen kantaa koska en tiedä siitä mitään. Mutta sen verran voin sanoa että jos olet seksuaalisen väkivallan uhri ja asut pienellä paikkakunnalla älä ikinä tee sitä virhettä, että menet hakemaan apua omalta paikkakunnaltasi. Lähde litomaan ja mahdollisimman kauas. Hae apua sellaisilta ihmisiltä ja tahoilta jotka ovat täysin ulkopuolisia eikä heillä ole mitään yhteyksiä tuntemiisi ihmisiin tai edes tutun tutun tuttuihin. Jos olet oikeasti avun tarpeessa ja turvaudut oman paikkakuntasi tahoihin lopputuos on se että yksityisyytesi, intimiteettisi, terveytesi ja koko elämäsi vaarantuu. Jos tekijä vielä on omalta paikkakunnaltasi he tulevat suojelemaan tekijää, eivät sinua. Pienillä paikkakunnilla joka virasto ja laitos on sekä sinun että tekijän tuttuja ja sukulaisia täynnä. Tämä on uhrin kannalta pahimmillaan katastrofaalista.

      Kaikista eniten varo auttajia. Auttaminen on tällaisessa tilanteessa sosiaalisen kontrollin keino jonka todellinen tarkoitus on pitää sinut vaarattomana tekijälle ja kylän maineelle. Jos oireilet pahoinvointiasi ja sinusta tulee jollakin tavalla kiusallinen, tai jopa ärsyttävä hahmo käpykylän sosiaalisen kontrollin keinot vain tiukentuvat. Silloin tekijä vaikuttaa jopa sympaattiselta uhrilta ja sinut "autetaan" KUOLIAAKSI.

      Suomalaiset pikkupaikkakunnat elävät asenneilmastoltaan vielä niin pellossa, että seksuaalinen väkivalta on siellä lähinnä vitsi. Vakavaa on miesparan maineen menetys, uhri saa vihat päälleen. Auttamisen taso silloinkin kun joku kenties vilpittömästi haluaisikin auttaa ei yleensä ole kovin korkea.

      • Mätä_lauma

        Tuollaista tapahtuu myöskin suuremmilla paikkakunnilla. Virkamies suojelee toista, yli puolue-, uskonto- ja viranomaisrajojen. Korruptio rehottaa, seksuaalirikollinen jatkaa virassaan, uhri lyödään vuosien myötä matalaksi kerta toisensa jälkeen. Uhrilta menee terveys, maine jne. vaikka ei ole koskaan tehnyt mitään pahaa seksuaalirikolliselle, vaan asia on päinvastoin. Seksuaalirikollinen vielä mustamaalaa uhria levittämällä tämän seksielämästä ja luonteesta tuulesta temmattua tarinaa.


      • no.justice
        Mätä_lauma kirjoitti:

        Tuollaista tapahtuu myöskin suuremmilla paikkakunnilla. Virkamies suojelee toista, yli puolue-, uskonto- ja viranomaisrajojen. Korruptio rehottaa, seksuaalirikollinen jatkaa virassaan, uhri lyödään vuosien myötä matalaksi kerta toisensa jälkeen. Uhrilta menee terveys, maine jne. vaikka ei ole koskaan tehnyt mitään pahaa seksuaalirikolliselle, vaan asia on päinvastoin. Seksuaalirikollinen vielä mustamaalaa uhria levittämällä tämän seksielämästä ja luonteesta tuulesta temmattua tarinaa.

        Joo hyvävelijärjestelmiä on monenlaisia ja niitä on kaikkialla. Emme ole raiskauksen uhrin kivittämiskulttuureja ollenkaan niin paljoa edellä kehityksessä kuin halutaan uskoa. Itse saattelin juuri hautaan kuoliaaksi rääkätyn läheiseni. Paskapäät menivät raiskaamaan jopa hautajaiset. Olen vakuuttunut että 90% tavallisista ihmisistä on oikeasti psykopaatteja. Ei sitä arvaisi jos kaikki olisi normaalisti. Mutta sitten eteen tulee jotain tällaista, ja se paljastaa syöpäisen totuuden tavallisista ihmisistä. Mätä lauma tosiaan on ihmiskunta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      110
      3622
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      282
      2476
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2150
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1921
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1689
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1162
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      65
      1047
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      970
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      77
      917
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      902
    Aihe