.class muuhun tiedostoon

BillCates

Kuinka voin ohjata kääntäjän lataamaan käännettävät tiedostot johonkin muuhun tiedostoon? Kun kansiossa alkaa olla paljon olioita, niin nuo .class tiedostot sotkevat kansiota entisestään. Ohjelmoin siis Ubuntulla ja suoraan komentokehoitteessa. En siis käytä mitään apuohjelmia (Netbeans jne).

3

2936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • testaatota

      Ota vaan rohkeasti Eclipse käyttöön :)
      Helpottaa elämääsi huomattavasti.

      Mutta tätä kannattaa kokeilla.
      javac $(find . -name '*.java')
      // pitäisi kääntää kaikki tiedostot halutusta hakemistosta ja ottaa huomioon kaikki alihakemistot.

      • Kyselen .java ohjelman kääntämisestä toimivaksi .exe ohjelmaksi, miten se tapahtuu ?? Ovatko nuo .class ohjelmat joitain java-tulkin kääntämiä ohjelmia vai … ? Miten niitä ajetaan ? Auttakaa nyt vähän ! Minulla on java (juuri päivitin) ja siinä apuna NetBeans ! Onko tämä kääntäminen javassa kovin vaikeaa ? Haluaisin opiskella koodausta, mutta myös saada pienet ohjelmat jotenkin hyödynnettyä kääntämällä ne toimiviksi ohjelmiksi esim. voi ja kaverille, laittaa nettiin, tms. !


      • Mandatum kirjoitti:

        Kyselen .java ohjelman kääntämisestä toimivaksi .exe ohjelmaksi, miten se tapahtuu ?? Ovatko nuo .class ohjelmat joitain java-tulkin kääntämiä ohjelmia vai … ? Miten niitä ajetaan ? Auttakaa nyt vähän ! Minulla on java (juuri päivitin) ja siinä apuna NetBeans ! Onko tämä kääntäminen javassa kovin vaikeaa ? Haluaisin opiskella koodausta, mutta myös saada pienet ohjelmat jotenkin hyödynnettyä kääntämällä ne toimiviksi ohjelmiksi esim. voi ja kaverille, laittaa nettiin, tms. !

        Ei Javalla tehdä mitään .exe:ä vaan .jar ja .war paketteja. Nekin on sinne backendiin, että käyttöliittymiä kun tekee nykyään niin tehdään HTML CSS ja sitten käännetään sinne joku .js tai .wasm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3583
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3342
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2046
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1972
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      43
      1790
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1686
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1645
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe