Miten selitätte tämän

Einukutanut

Optima yt 38ah. 50a virralla voi purkaa 65min.
Niinku millainen on jännitekäyrä ja virta?
Tulisi mieleen että 38a että jos otetaan 38a kulutus akusta niin jo 38 min kohdilla akku on täysin sähkötön.
https://ssl.ematilda.fi/flinkenberg/pics/tu/D100S\Product_spec_sheet_YT_S_2_7___YT_R_2_7_10.pdf
Vähän tuosta päättelin että mitä hemmettiä.

Mitä tuosta akusta saa ulos 50a kuormalla? Mitä on jännite koko sen ajan?
MotorGuide R3 55lbs sähköperämoottori . Hyvinkin tuo moottori on.

7

2873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linkkipoikki
    • optimapoikki

      Pakko olla huijausta kun linkkikään ei pysy kasassa

    • Vastauspuuttuusilti
    • pitkööntunkkinsa

      Vitttuuuuuuu

    • C-per-kaksikymmentä

      Aloittajan linkissä olevan Optiman akun kapasiteetti on 38 Ah silloin, kun sitä kuormitetaan C/20 virralla, eli 1,9 ampeerilla, 20 tunnin ajan.

      Reserve Capasity tarkoittaa, että akkua voidaan kuormittaa 25 ampeerin virralla 66 minuutin ajan ennen kuin jännite putoaa 10,5 volttiin. Tällöin akusta on otettu 27,5 Ah.

      Akuista puhuttaessa merkintä C tarkoittaa akun nimelliskapasiteettia ampeeritunteina ja /20 tarkoittaa, että virta on kahdeskymmenes osa siitä. Esim. jos akku on 60 Ah ja testin tai laitteen ottama virta on C/10, niin silloin virta on 6 A. Jos numero on C:n edessä, niin silloin virta saadaan kertolaskulla. Eli jos virta olisi 3C, niin silloin se tarkoittaisi 180 ampeeria.

      • tisarkkercarkker

        Tuota taulukkoa eli esim kuormitus 50A min ja 66minuuttia?

        Ja se on lataus ei dicharger , oho aivopieru . Tuumin vaan kun on tuommoinen akku hyllyllä jonka latasin amg laturilla ja kesän tullen ajan sähköperämoottorilla tuolla akulla .
        Pikkuinen järvi ja moottori 30 lb joten kun ei täyttä kaasua vaan 3 asennolla niin ajelee kauan tuollakin.

        Optimat on hyviä akkuja mutta vain akkuja ei enempää ei vähempää.


      • C-per-kaksikymmentä
        tisarkkercarkker kirjoitti:

        Tuota taulukkoa eli esim kuormitus 50A min ja 66minuuttia?

        Ja se on lataus ei dicharger , oho aivopieru . Tuumin vaan kun on tuommoinen akku hyllyllä jonka latasin amg laturilla ja kesän tullen ajan sähköperämoottorilla tuolla akulla .
        Pikkuinen järvi ja moottori 30 lb joten kun ei täyttä kaasua vaan 3 asennolla niin ajelee kauan tuollakin.

        Optimat on hyviä akkuja mutta vain akkuja ei enempää ei vähempää.

        Missä niin sanotaan, että 50A ja 66 min?

        Optiman PDF-tiedostossa, joka on yllä linkattu moneen kertaan, lukee näin:

        Open Circuit Voltage (Fully charged): 13.1 volts
        Täyteen ladatun akun napajännite 13,1 volttia

        Internal Resistance (Fully charged): 0.0046 ohms
        Sisäinen resistanssi: 0,0046 ohmia. Eli jos akku oikosuljetaan tarpeeksi paksulla kaapelilla, niin oikosulkuvirta voi olla mukavat 2848 ampeeria muutaman sekunnin ajan ennen kuin akku räjähtää. Tämä saadaan jakamalla napajännite sisäisellä resistanssilla. Akun ikääntyessä sisäinen resistanssi kasvaa, mikä rajoittaa akusta saatavan virran määrää.

        Capacity: 38 Ah (C/20)
        Kapasiteetti 38 ampeerituntia, mitattuna 1,9 ampeerin kuormalla 20 tunnin ajan.

        Reserve Capacity: BCI: 66 minutes
        (25 amp discharge, 80°F (26.7°C), to 10.5 volts cut-off)
        Jonkun amerikkalaisen BCI-standardin mukainen vara-kapasiteetti. Kertoo, että tätä kyseistä akkua voidaan kuormittaa 25 A virralla 66 minuutin ajan ennen kuin akun jännite putoaa 10,5 volttiin. Luvuista laskemalla saadaan, että akusta on tällöin otettu 27,5 Ah (eli 25 ampeeria 1,1 tunnin ajan).

        CCA (BCI 0°F): 460 amps
        Käynnistysvirta -18 celsiusasteen lämpötilassa: 460 ampeeria

        MCA (BCI 32°F): 575 amps
        Käynnistysvirta 0 celsiusasteen lämpötilassa: 575 ampeeria


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2322
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      243
      2282
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1518
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      57
      1330
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1289
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      968
    Aihe