Mitä mieltä olette zenitar 16/2,8 objektiivista. Miten soveltuu maiseman ja tähtitaivaan kuvaukseen? Vai soveltuuko ollenkaan?
Canon 40D ja laajakulma
karikuis
2183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jatkaen edelliseen toinen vaihtoehto että jos löytyisi jostain vanha filmikameran laajis ja siihen adapteri niin kuinkas sellaisen yhdistelmä toimis? Nyt on mentävä todella pienellä budjetilla.
Zenitar soveltuu erittäin hyvin mainitsemiisi tarkoituksiin, kunhan löydät hyvän yksilön. Zenitarien yleisin akilleenkantapää on pinnoitus. Sen voi silmämääräisesti tarkastaa katsomalla etulinssiä sivuviistosta. Mitä tasaisempi väri, sitä onnistuneempi pinnoitus.
Zenitarien kanssa täytyy joko hyväksyä iso tynnyrivääristymä tai sitten aina oikoa kuvat. Itse en ole niitä viitsinyt oikoa. Zenitar piirtää hyvin eikä kokeilemissani yksilöissä ole ollut myöskään värivääristymiä. Niitä kuulemma saattaa olla, jos pinnoitus on mennyt pahasti pieleen.