ONKO OIKEAA

nahkaa volvo v40 istuinten verhoilussa käytetty materiaali...P100 on se tunnus jolla se on merkitty sinne 'rakenna volvo' konfiguratiiviin....mutta kun nykyisin ei tiedä onko ne nahkaa vai ei.Mersukin myy muka nakhaa jollain Arctica nahka tyypillä ja se on ainakin tekonahkaa, tiukkaamisen jälkeen myyjä sen myönsi.Mutta jollain varmaan on se volvo v40 sillä P100-nahalla joten vinkkaa mulle onko oikeaa vai teko-sellaista.
221006
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

aivan mahtava otsikko

Äänestä

Ja vielä mahtavampi ja erittäinkin fiksu ensimmäinen vastaus. Joka kertookin kaiken kirjoittajansa pääkopasta.Ei tarvi mennä psykiatrille jotta tiedät ihan itsekin oman henkisen tilasi. Hae apua ajoissa.

Äänestä
  • älä hermostu. kyllä se siitä....

    Äänestä

Olen istunut noilla jakkaroilla, eikä käsittääkseni ole oikeaa nahkaa. Vaatii toisaalta taas pluspuolella, vähemmän hoitoa ?

Äänestä

AASINNAZKAA KEINOLLA JOLLAKI VEDETTY PÄÄLLE JA EIKUN UUNNII JOKO ON SUURILLA KIINANLIPUILLA VARUSTETTU.

Äänestä

Jos Volvo sanoo, että nahkaa, niin se on nahkaa.

Äänestä
  • Volvo sano jotta on nahkaa.Mutta niin se sanoo mersukin , vaikka onkin jotain Arkticanahkaa eli muovia.Olen hypistellyt sitä mallipalaa ja mielestäni se oli oikeaa, mutta nykyisin tehdään melkos hyviä jäljitelmiäkin, jotka sitten on rikki parissa vuodessa.Sanoin kyllä tilatessani jotta auto tulee takaisin bumerangina jos/kun paljastuu jotta tekonahkaa onkin.Tuttu verhoilija kyllä tuntee nahkalaadut.Eipä se automyyjä alkanut selitellä mitään, vaan sanoi vain jotta nahkaa on.Toisin kuin siltä mersu kauppiaalta sai sen kiskottua likipitäen tonkia käyttäen.Kuinkahan moni on siellä na arcticanahat aitoina hankkinut.170e olisi ne mersun tekonahat maksaneet.Johan tuo sanoo jottei ole nahkaa.

    Äänestä

volvon penkinnahkoja vaihtaneena voin sanoa ettei ole aitoa nähnytkään...sitten kun se "nahka" ratkeaa kuskinpenkistä sivusta oven puolelta niin pystyt itsekkin toteamaan ettei se ole aitoa nahkaa.ellei volvo sitten ole onnistunut jalostamaan eläintä jolla on kangas nahan alla...

Äänestä

juu, olen noita nähnyt itsekin ja oli tarjolla silloin 2004 kun sitä silloista v40 olin hankkimassa, mutta valitsin kuitenkin sen oikean nahan eikä mennyt miksikään vuoteen 2016 mennessä.Ja nykyisin on jopa sellaisia kangasverhoiluja joista se pinta irtoaa ja vaaleankellanrusehtava pohjakangas jää kun sitä murenevaa pintaa rapsuttaa hiukan. On jotain teknistä kangasta, mutta mitä lie .
Eipä siinä mallipalassa ainakaan ollut mitään kangaspohjaa vaan nahkaa oli läpeensä, mutta niitä on tekonahkojakin niin laadukkaita jotta on vaikea erottaa.
Jos olet verhoilun ammattilainen niin varmaankin olet vaihtanut hiukka vanhempiin autoihin niitä verhoiluja. Olen muutamankin 2013 jälkeen tehdyn nähnyt ja kaikissa täysin virheetön nahka, mutta aika 2013-nykyisyys on kuitenkin niin lyhyt ettei siinä suurempia vikoja voi syntyäkään, jollei istu jotain terävää taskussaan.
Yleensä autojen verhoiluun käytetään haljasnahan alapuolta johon on päälle prässätty jonkinsortin kuvioiti. Huonekaluihin ja tosi kalliisiin autoihin sitten käytetään sitä semianiliini nahkaa, joista kokemusta senverran jotta verhoilutin äskettäin antiikkisen nojatuolin, ammattiverhoilijalla.

Äänestä

Volvo markkinoi uutta dinosaurus nahkaa jossa on pelti kiinnikkeet valmiina paremmin pysyy pulkan päällä.

Äänestä
  • Voi ihanaa, sitte se on yhtä kestävää kuin on Volvokin. Saa hävetä nämä kaikki tekonahkaksi sanovat puheitaan. Eikös vain.

    Äänestä

Se on nahkaa poikaset. T-tec ei ole nahkaa, mutta ei sitä nahkana myydäkkään.
Nahkapenkkien lisähinta on 1239 Momentum varustetasossa, ei sillä kuttaperkkaa myydä dorkapojat.

Äänestä
  • Inscription varustetasolla se on sitä P-100 merkittyä ja sisältyy hintaan, sen teko-tai aito ainesta en tarkemmin tunne.

    Äänestä

  • mitä lisäarvoa annoit ketjuun?

    Äänestä

  • etTiedäÄläKirjoita kirjoitti:

    mitä lisäarvoa annoit ketjuun?

    Ihan sitä samaa mitä itsekin juuri teit, paitsi että minun sanomani on totta.Voit tarkistaa Volvon sivuilta.

    Äänestä

Myyjien juttuihin pitää aina suhtautua varauksella. Mersu ei Articoa (Ledernachbildung) aidoksi nahaksi (Echt Leder) väitäkään.

Jos helppohoitoisen ja mukavan auton haluaa, niin kynnet irti tuosta Avantgarden vakiovarusteisesta Artico puolikumisisustuksesta. Se on epämukavan hiostava ja kova, mutta onneksi niin hauras, että rivahtaneen Articon saa korjauttaa nahkasuutarilla aidolla nahalla melko pian.

Edes oikealla nahalla tehty puolinahkaistuin on järjetön idea. Kahden prosessin puhdistusoperaatio ja eri materiaalien saumassa lopulta kuitenkin heikko johta saumassa. Kannattaa päättää haluaako nahka- vai kangasverhoilun ja unohtaa välimuodot.

Äänestä
  • Päätetty on ja tilattuna, nahkaa.Kangas ei tule kysymykseenkään uutta ostaessa.Hulluin vaihtoehto tosissaan olisi se 2 eri materiaalin yhdistelmä.Pitäisi tulla helmikuun puoli välissä.

    Äänestä

Nahka tai tekstiilipohjainen tekonahka on pinnaltaa aivan samaa maalia ja hengittää yhtä surkeasti jos ei ole rei'itettyä mallia.

Äänestä
  • Reikä nahka imee pierut sisäänsä ja kun sen pekin tuuletuksen laittaa päälle niin hiukkaskiihdyttimen lailla pöllähtää pierut pois.

    Äänestä

Katopas missä paskantelet ettei käy kuin naapurin kaupparatsu miehelle ,oli puhelimes ja välil läppäris V60 Auto kävi ja kesken kaiken kaupan käynnin se syttyi
tuleen sisältä varmaan jotain kaasupizzaa syönyt ja sitten tukan lopun kans irtoviikset tulessa hankeen koko äijä siell se savusi .

Äänestä
  • hihihihihiiihhhiii

    Äänestä

Eipä taida oikeita volvon omistajia tällä palstalla käydä, kun ei aloittaja ole säällisiä vastausia oikeastaan saanut, mitä nyt pari siihen suuntaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkovaiei kirjoitti:

nahkaa volvo v40 istuinten verhoilussa käytetty materiaali...P100 on se tunnus jolla se on merkitty sinne 'rakenna volvo' konfiguratiiviin....mutta kun nykyisin ei tiedä onko ne nahkaa vai ei.Mersukin myy muka nakhaa jollain Arctica nahka tyypillä ja se on ainakin tekonahkaa, tiukkaamisen jälkeen myyjä sen myönsi.Mutta jollain varmaan on se volvo v40 sillä P100-nahalla joten vinkkaa mulle onko oikeaa vai teko-sellaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu