Miten suhtaudutte autoon, joka on halpa hyvä ja siisti. Se on kulkuvälineenä, eli kuljettamaan paikasta toiseen, ehkä paras, mutta siinä on vain yksi puute, se ei ole parempi kuin naapureilla, sillä ei voi pröystäillä
Auto käytössämme
HilbertJokunen
14162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Auton hankinnassa tärkein kriteeri on hinta-kateussuhde;)
Tuli vain mieleeni tämä minun jo vanhentunut kertomus "pappamallin Ladasta jolla ajelin kylätiellä Koskella Hämeessä Lehmiä oli laitumella tienreunalla ja ne Ladan nähdessään lähtivät juoksemaan rinnalla utareet heiluen. Kyllä lehmä auton tuntee.
Kiitos nauruista jj!
Ladahan oli hyvin suosittu vuosikymmeniä sitten. Nyttemmin Lada on superkomea länsiauton näköinen peli.
Eikös se Lada ollutkin Togliattin tehtaan kopio jostakin Fiat-mallista. Käyttäjät sanoivat sitä hyväksi kansanautoksi.
Varaosat olivat edullisia ja korjaus onnistui taviksiltakin. Kun oli kovia pakkastalvia, ladamiehet tulivat töihin ajallaan.
Ei autolla ole mitään väliä kunhan liikkuu aasta beehen. Menee katsastuksesta läpi eikä juopottele bensaa liikaa.
Meidän automme on meidän pihassa, tuttavamme lainaa sitä omiin menoihinsa vara-avaimella aika ajoin.
Minulla on ollut vain kerran elämässä auto nimissäni. Minulle auto olisi vain vempele, jolla siirtyä turvallisesti ja varmasti paikasta toiseen. Aivan yksi ja lysti, millainen se on naapurin, ystävän tai jonkun muun menopeliin.
Sama pätee nykyiseen menopeliin, polkupyörään.
Luojan kiitos, että ole vapaa tästä orjuudesta, pitääkö joku minua köyhänä tai rikkaana.
Että mitä??? Autohan on niinkuin hammasharja, kunhan toimii ,niin että pääsee paikasta a paikkaan b.Mitä järkeä on olla kade tällaisesta tavallisesta kapistuksesta.Maailmahan on täynnä erilaisia autoja,energianhukkausta olla kateellinen sellaisesta.
Minun rahani menee paljon mielekkäämpiin hankintoihin.
Autohan on pelkkä kulkuneuvo.
No niin se meilläkin on, koirien kuljetukseen tarkoitettu useinmiten ja kauppareissuille.
Minullahan on "aina" ollut tuollainen. Tai ainakin 45 vuotta. Nykyinen vuosimallia -89. Toki pystyisin melkein minkä tahansa kalliinkin ostamaan, mutta mitä järkeä siinä olisi? Ostakoot muut mitä haluavat ja kilpalaulakoot autonrotteloillaan jos siltä kohti ahdistaa!
Suhtautuminen on muuttunut.
60-luvulla sveduissa, haavenani oli edes muutaman vuoden ikäinen Amazon. Oli tyytyminen vanhempaan kuplaan jonka senkin, muutama vuosi myöhemmin, pollarit takavarikoivat.
Reippaasti myöhemmin, kun olisi ollut, muusta kulutuksesta tinkimättä ja velkaa tekemättä, varaa vaikkapa uuteen Porsheen, niin se ei enää ollutkaan tärkeää.
Olin aikoja sitten oppinut ajattelemaan omilla aivoillani.
Nyt tallissa könöttää uutena ostettu Xara vm-98. Kilometrejä 150000 ja vuosittain tulee lisää noin 4000km.
Edellisellä uudella vm. 1982 BX:llä ajoin 240000km ja myin suoraan kaverilleni, halvalla.
Onneksi tähän nykyiseen ei ole tarvinnut tehdä normaalien kulutusosien vaihdon lisäksi muuta kuin jakopään rentteleiden uusinta. Tekninen osaamiseni on vanhentunut.
Vain miehillä esiintyvä ongelma.
Naisille auto on nätti ja hyvinhoidettu kulkupeli. Hyvä jos merkin muistaa.
On ollut pieni näppärä auto käytössä kymmeniä vuosia, tosin vaihdettu kyllä väriä ja merkkiäkin. On sen verran selkävikaa että se helpottaa paikasta A, paikkaan B liikkumista.
Kesäsin varsinkin on maisemat kummasti vilisseet silmissä. n vuosi sitten ostin tuliterän 11 km mittarissa ostopäivänä, nyt jo yli 20 000 että autossa minä viihdyn ja maisemat vaihtuu.
Itse kenelläki omat mieltymykset eikä niistä sovi luopua kuin pakon edessä.
Tänään sain seikkailla iäkkäämmän neiti-ihmisen auton kimpussa. Oli ajanut tilanpuutteessa pehmeälle ja lähelle lumipenkkaa. Oli lähdössä liikkeelle ja kiire ole sinne sun tänne. Siinä sitten tuskailtiin ja ei edes postinkantajamies osannut meitä auttaa. Lapio pitäisi olla sanoi ja sitä mieltä me olimme. Olin jo aikeissa soittaa apua, mutta hän jarrasi vastaan, ettei viitsitä.
No löysin sitten lumilapion jostain varaston nurkasta ja auto saatiin kinoksen keskeltä kovalle maalle. Päivän aikaa sää muuttui plussan puolelle ja oli osasyyllinen ongelmaan. Joten ei se ole helppoa autoilukaan.
Auto on auto ja puhelin on puhelin vaikka joillakin on audi ja älypuhelin.