Olin pitkäaikaistyötön kunnes päätin tehdä asialle jotain. Nimittäin saada työtä hinnalla millä hyvänsä.
Töitä en saanut joten päätin mennä erääseen jätti ostoskeskukseen myyjäksi. Teetätin itselleni henkilökortin ja virallisen Sonyn logon. Olin ostanut kirpparilta pienen vahvistimen ja mikrofonin.
Menin kauppaan ja kasasin itselleni kannettavan pöydän pystyyn.
Aloin kuuluttaa, että kaikki Sonyn Tv:t 60% halvemmalla vain tänään!
Ihmisiä alkoi kerääntyä ja tavaraa alkoi kadota hyllyistä. Sain jopa erään varastoapulaisen hakemaan lisää telkkareita varastosta.
Sitten kassoilla syntyi polemiikki. Alennuksia ei tullutkaan. Luokseni tuli ensin myyjä kyselemään kuka olen ja mitä teen? Sitten Tuli osaston vastaava ja lopuksi myymäläpäällikkö ja sitten vartija.
Vartijan jälkeen tuli poliisi. Poliisi laittoi minut rautoihin ja vei putkaan. Putkassa kävi minua katsomassa lääkäri ja oli sitä mieltä, että paikkani on mielisairaalassa eikä putkassa.
Olin n. 600km pois kotoa vieraalla paikkakunnalla siis.
Minut vietiin ambulanssilla kotiseutuni mielisairaalan suljetulle. Todettiin että sairastan maniaa.
Yrittäminen ei Suomessa kannata.
Syyllistyinkö rikokseen?
KonSQ
4
344
Vastaukset
- Sakkomiez
Minulla oli vähän toisenlaisia juttuja. Kävin ulostamassa hienojen vaatekappojen sovituskoppeihin.
Se oli hauskaa puuha. Usein vietin yön putkassa ja selvisin sakoilla. - BisnesmiesTuhoPöpilä
Tuollaista "maniaa" taitaa aika moni nykyisin sairastaa. Miten suunnittelit saavasi manit pois tuosta "bisneksestä"?
- turpaanvaan
olisit vetänyt valkotakkista mielivaltiasta turpaan kylmästi.
oppivat että ITSEMÄÄRÄMISOIKEUS ei ole pelkkä sana. - Anonyymi
Tässä maassa rangaistaan
Aloitteellisia yrittäjähenkisiä ihmisiä 😞
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1913487Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen102920Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä612468Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92115Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411890Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.41839Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391682- 901551
- 721103
- 741080