Miksi aina Saariselkä?

Gumbe

Saariselkä on monille se ainoa vaellusalue, varsinkin kun seuraa retkisivuja ja keskustelupalstoja. Monine tupineen ja niitä yhdistävine leveine polkuineen Saariselkä onkin helppo ja turvallinen alue ja onhan maisemat Suomen komeimpia. Mutta kuitenkin Pohjolassa on niin monia muitakin todella hienoja, rauhallisia ja mielenkiintoisia kohteita. Kannattaa kokeilla vaikkapa vaihteluksi.

Ehkä hiljaisempien kulmien jermut eivät koe tarvetta jakaa kokemuksiaan somessa? Meitä on tietenkin moneksi; jotkut hakevat seuraa, varustefriikit vertailevat varusteitaan, jotkut haluavat kalastaa. Joillekin tupa on ainoa majoite, toisille taas teltta. Ja sitten on porukka, joka hakee parin kolmen viikon hiljaisuutta ja yksinäisyyttä.

Kertokaapa mikä saa lähtemään vuosi vuodelta Kiilopäältä kohti itää?

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8754323954

      En kerro, kun en ole enää vuosiin (vuosikymmeniin) Kiilopäältä lähtenyt. Perusteena nimenomaan se, että en kaipaa vaelluksella havaintoja muista ihmisistä. Ainakaan suuremmassa määrin. Saariselästä olen saanut enemmän itse irti, kun lähestyn aluetta etelän suunnasta.

      Nykyisin tulee pyörittyä aika paljon Tuntsan suunnalla. Ei tuo jalka nouse enää entiseen malliin, joten pienemmätkin alat alkavat riittämään. Muut vakituiset käyntiseudut ovat Kaldoaivin ylimmät maat Pulmankijärvineen ja Paistuntureiden seutu. Eli myös itse tuppaan ehkä pyöriä liikaa samoissa maisemissa. Moni seutu on jäänyt käymättä (mm. Ylläs, Maarestatunturit, jne.), kun tulee koluttua noita samoja. Ehkäpä se kaipuu siihen vanhaan tuttuun seutuun selittyy sillä, että mukava ja helppo liikkua maisemissa, jotka tuntee. Ja sama pätenee monen kohdalla myös siihen arkielämään.

    • IkäloppuJeti

      Näkemyksiään voisi menna avartamaan myös vaikkapa Nepaliin. Syksyllä lähden sinne kymmenettä kertaa, noin 7 kuukautta on jo tullut vietettyä HImalajan rinteillä, solissa ja jollain huipullakin yli kuudessa kilometrissä. Kulkeminen on käytännöllistä tiheän majataloverkoston varassa eikä maksa paria kymppiä enempää päivässä jos kantaa omat tavaransa. Pienellä omalla porukalla kulkiessa voi palkata oppaan ja kantajia, jolloin reissaaminen on vielä helpompaa.

      Ihan vain sivuhuomautuksena, näköpiirin avarrukseksi. Toinen suosikkipaikka Dolomiitit Italiassa ja Via Ferrata -reitit korkeista paikoista pitäville.

    • ruskatepastelija

      Kyllä se UK-puisto on vaellusalueena hyvä. Siellä on tuntureita, metsiä, soita, järviä, jokia ja puroja. Reitin voi valita menemään kämppien välisiä polkuja pitkin tai sitten kulkea täysin polkujen ulkopuolella. Esimerkiksi Lankojärveltä ottaa kompassisuunnan kahluupaikalta suoraan Sudenpesälle niin 10 tunnin kuluttua on perillä ja voi aloittaa ruoan valmistamien kunhan ensin hakee Sarviojasta vettä ja sytyttää takkaan tulet.

      Enkä ole kuullut kenenkään valittavan reittivalintaansa, jos se on vienyt Sokostin, Vongoivan ja Kuikkapään huipulle. Elämys on myöskin kulkea Itäkairassa suurten soiden yli. Esimerkiksi Vieriaavan ylitse pääsee pitkospuita pitkin. Niitä on noin 4 kilometrin matkalla. Tosi korpea kaipaava voi käppäillä Karhuojalta Kolsan kivikkomurustoille ja edelleen Korvatunturin tykö murustalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      156
      6848
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4058
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      45
      3326
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      132
      3114
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2896
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2286
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2206
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2003
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      52
      1958
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1816
    Aihe