Hoitokokous menossa

Joonan blogilla: siellä MK antoi synninpäästön eräällä kotiseurakunnassaan sidotulle ex vl-puhujalle ilmeisesti tuntematta lainkaan ko. henkilön taustoja? Ei taida enää MK olla samassa hengessä VL-liikkeen valtavirran kanssa?
9298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

lua sielläkin Joonan ja Roosan tontilla.

Jostakin kohti tämä varmaan repeää pian. Jo on aikakin. Pappiseriseura on ollut joskus 1960 paikkeilla, 1970-luvulla olivat kuuluisat hoitokokoukset. Sen jälkeen Jumalan valtakunnassa on kasvatettu kokonanen legioona raatelevia susia:

Johanna Hurtig
Johannes Alaranta
Erkki Hurtig
Pauliina Rauhala
Markku Korteniemi
Risto Leppänen
Mari Leppänen
Vuokko Ilola
Tuomas Palola
Ulla Palola
Mauri KInnunen
Meri-Anna Hintsala
Heino Korpela
Pertti Telkki
Hannu Takkula
Valma Luukka
--- eihän noista kaikista voi olla varma, mutta tuollaista listaa on palstalla esiintynyt ---
Sitten vielä erikseen ovat hyvin kiukkuiset epäuskoiset, kuten esimerkiksi Satu Saarinen ja Seppo Koskinen.

Jumalan lapsina suuressakin hässäkässä säilyvät tietystkin ne, jotka uskovat omat syntinsä anteeksi eivätkä lähde kovin innokkaasti mestaroimaan toisten asioissa. Kait ne ovet katua vastaan on sitten suljettu.

Äänestä
  • Tarkoitatko Jumalan valtakunnalla SRK:n saatanan valtakuntaa?

    Äänestä

  • Tämä on elämän kirjan käänteinen versio. Elämän kirjan sisältö on ainoastaan Jumalan tiedossa. Käänteisen version löytyy näemmä Suomi24 palstalta. Pitäisikö tämän kirjan sisältö uskoa, Jumalako laatii käänteisen version tätä aikaa varten?

    Äänestä

  • nimetönerkki kirjoitti:

    Tämä on elämän kirjan käänteinen versio. Elämän kirjan sisältö on ainoastaan Jumalan tiedossa. Käänteisen version löytyy näemmä Suomi24 palstalta. Pitäisikö tämän kirjan sisältö uskoa, Jumalako laatii käänteisen version tätä aikaa varten?

    aikanaan yritti puhdistaa Jumalan valtakunnan syntisistä. Hän sai melkein kaikki muut puhujat uskomaan, että Raamatussa ilmoitetusta Jumalan sanasta huolimatta noin täytyy tehdä lopun ajalla...

    Paavali kyllä puhuu hirmuisista susista

    "Ap. t. 20:29
    Sillä minä tiedän minun lähtemiseni jälkeen tulevan teidän sekaanne hirmuiset sudet, jotka ei laumaa säästä."

    ja raateljoista:

    "1. Kor. 6:10
    Eikä varasten, eikä ahnetten, eikä juomarien, eikä pilkkaajain eikä raateliain pidä Jumalan valtakuntaa perimän."

    Äänestä

Kuinka voivat olla ovet katua vastaan suljettuja kun Brasiliassaja Aasiassa on valtavia herätyksiä!!!!!

Äänestä
  • 1 Muista Luojaasi nuoruudessasi, ennen kuin pahat päivät tulevat ja joutuvat ne vuodet, jotka eivät sinua miellytä,
    2 ennen kuin auringon valo, kuu ja tähdet himmenevät ja sadetta seuraavat yhä uudet pilvet.
    3 Silloin talon vartijat vapisevat, soturit painuvat kumaraan ja jauhajanaiset, vähiin käyneet, ovat jouten. Ikkunoista kurkistelijat jäävät pimeään,
    4 kadun kaksoisportit suljetaan, myllyn ääni heikkenee ja ohenee linnunlaulun kaltaiseksi ja laulun kaikki kaiut vaimenevat.
    5 Silloin myös pelätään mäkiä ja tie on täynnä kauhuja. Mantelipuu kukkii ja heinäsirkka ahmii vatsansa täyteen ja kapriksen nuput puhkeavat, mutta ihminen menee iäiseen majaansa ja valittajat kiertävät kujia.
    6 Muista Luojaasi nuoruudessasi, ennen kuin hopealanka katkeaa ja kultamalja särkyy, ennen kuin vesiastia rikkoutuu lähteellä ja ammennuspyörä putoaa särkyneenä kaivoon.
    7 Tomu palaa maahan, josta se on tullut. Henki palaa Jumalan luo, joka on sen antanut.
    8 Turhuuksien turhuus, sanoi Saarnaaja, kaikki on turhuutta.

    Äänestä

  • Saanaaja 12: Siinä kuvataan kuten Lutherkin oikein selittää ihmisen vanhenemista. Aisti alkavat heikentyöä ja muisti huononee ja kun vanhus voi lähetä omin päin harhailemaan, laitettiin portin ovet katua vasten kiinni että se estäisi vanhuksen joutumisen omille teilleen (niinkuin nykyisinkin huolehditaan vanhuksista).

    Jeesus Vapahtajamme sanoi että evankeliumi saarnataan kaikille kansoille ja sitten tulee loppu.

    Jos ei ole saarnaajilla Pyhää Henkeä niin sitten höpötetään omia vääriä oppeja ohi Raamatun ja porukka joka ei juuri edes lue Raamattu ja tunne kirjoituksia viedään harhaan.

    Kullakin ihmisellä on omat etsikko aikansa ja ihminen ei voi tehdä parannusta ellei Pyhä Jumala häntä hvyydessään vedä puoleensa. Silloin se on tehtävä.

    Saarnaaja kehottaa muistamaan Luojaansa nuoruudessa, jolloin etsikon ajat ovat tutkimustenkin mukaan useimmin.

    Monet sielunviholisen eksyttäminä ajattelevat että he tekevät parannuksen sitten vanhana vaikka kuolinvuoteella.

    Parannus on Jumalan työ ja kun Hän ihmiståä kutsuu, vain silloin se on mahdollista tehdä ja sekin kaikki Jumalan suuresta armosta.

    Monelle ei enää vanhana edes anneta mahdollisuutta parannukseen vaan paatumus on kohdannut ihmisen.

    Äänestä

  • Peksujef kirjoitti:

    Saanaaja 12: Siinä kuvataan kuten Lutherkin oikein selittää ihmisen vanhenemista. Aisti alkavat heikentyöä ja muisti huononee ja kun vanhus voi lähetä omin päin harhailemaan, laitettiin portin ovet katua vasten kiinni että se estäisi vanhuksen joutumisen omille teilleen (niinkuin nykyisinkin huolehditaan vanhuksista).

    Jeesus Vapahtajamme sanoi että evankeliumi saarnataan kaikille kansoille ja sitten tulee loppu.

    Jos ei ole saarnaajilla Pyhää Henkeä niin sitten höpötetään omia vääriä oppeja ohi Raamatun ja porukka joka ei juuri edes lue Raamattu ja tunne kirjoituksia viedään harhaan.

    Kullakin ihmisellä on omat etsikko aikansa ja ihminen ei voi tehdä parannusta ellei Pyhä Jumala häntä hvyydessään vedä puoleensa. Silloin se on tehtävä.

    Saarnaaja kehottaa muistamaan Luojaansa nuoruudessa, jolloin etsikon ajat ovat tutkimustenkin mukaan useimmin.

    Monet sielunviholisen eksyttäminä ajattelevat että he tekevät parannuksen sitten vanhana vaikka kuolinvuoteella.

    Parannus on Jumalan työ ja kun Hän ihmiståä kutsuu, vain silloin se on mahdollista tehdä ja sekin kaikki Jumalan suuresta armosta.

    Monelle ei enää vanhana edes anneta mahdollisuutta parannukseen vaan paatumus on kohdannut ihmisen.

    # Monelle ei enää vanhana edes anneta mahdollisuutta parannukseen #

    mukana olleena ja kuolemaa nähneenä olen elänyt tuon todeksi. Vakka elinaikaa olisi enää päivä niin jos alkaa puhua uskonasioista niin saa vastaukseksi pitkän esitelmän, kuinka kristinuskon varjolla on tehty julmuuksia.

    Yksi ryhmä on "Älä nyt höpötä siinä, minä katson uutisia":-).

    Sitten saattaa olla toisia, jotka herkistyvät kyyneliin kun heille toivottaa Jumalan siunausta.

    Pelastuksen sanomaan on siis tartuttava silloin kun sitä tarjotaan, niin kuin "Peksujef 9.1.2017 5:24" tässä sanoo. Se saattaa olla ainoa kerta, jolloin se on tarjolla, koska parannus on siis Jumalan työ - ei ihminen voi valita.

    Äänestä

Markku Korteniemi sukua Suurelle Joona Korteniemelle? Jos on vaikka isä tai veli, niin kai tästä vähtellen on urkenemassa Joonallekin ura raatelevaisten susien kategoriaan. Roosa tietysti menee saman tien.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rivi-vl kirjoitti:

Joonan blogilla: siellä MK antoi synninpäästön eräällä kotiseurakunnassaan sidotulle ex vl-puhujalle ilmeisesti tuntematta lainkaan ko. henkilön taustoja? Ei taida enää MK olla samassa hengessä VL-liikkeen valtavirran kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu