Jeesuksen tunteminen

Joku on joskus sanonut näin: "Saarnaajasta kuulee nopeasti, rakastaako hän Vapahtajaansa ja seurusteleeko hän läheisesti Herransa kanssa."

Rukoillaan että kaikki saarnaajat saisivat olla lähellä Herraa ja saisivat ammentaa elävää, raikasta vettä.
6393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja toki tässä on rukousaihe ihan jokaisen kristityn kohdalle -eikä vain saarnaajien!

Äänestä

Esikoislestadiolaisessa vapaakirkossa iisaksonilainen paavi ei salli, että hänet sivuutetaan Kristuksen tykö mennessä.

Seurakuntaa on siis vaihdettava, jos saarnaaja aikoo julistaa evankeliumia Kristuksesta puhtaana ilman ihmisoppeja.

Jos saatnaaja sanoo totuuden. Ettei pelastukseen tarvita lestsdiolaisuutta ollenkaan ja Rotsin miehet on kaikki erotettava Jumalan paikalta, niin lähtö tuli. Ilman näitä toimenpiteitä ei kukaan voi ssarnata ihmisopeista vapaata kristinuskoa.

Äänestä

"Minä olen se hyvä paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut, niinkuin Isä tuntee minut ja minä tunnen Isän; ja minä annan henkeni lammasten edestä." Joh.10:14-15

"Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua." Joh.10:27

Kumpa tämä Jeesuksen läheinen tunteminen olisi totta jokaisen ihmisen kohdalla!

Äänestä

"Kasvakaa meidän Herramme ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen armossa ja tuntemisessa." 2.Piet.3:18

Äänestä
  • Joo, eihän Raamattu ollenkaan neuvo pysymään hengellisenä lapsena, vaan kehoittaa kasvamaan täyteen miehuuteen, ettei oltaisi kaikkinaisten eksytysten vietävissä.

    Lapsen usko on malli kuinka sana Jeesuksesta Kristuksesta tulee ottaa vastaan, eli epäilemättä. Se ei tarkoita ettei saisi kasvaa, onkin väärä tulkinta tuo. Lapsena, kuuliaisena wanhimpien neuvoille ja hengelliselle hallitukselle on vihollisen ääni. Sillä on tarkoituksena pelkkä hallintavalta ja sen säilyminen.

    Näin opettavat ovat eksyneitä siitä syystä, etteivät tunne kirjoituksia. Ovat laiskoja ja tukeutuvat perinteisiin sekä ihmisiin jotka ovat toiseen tai kolmanteen polveen asti sen varassa, mitä joku joskus on jostain sanonut ja opettanut.

    Ovat kuin sellainen aidan rakentaja, joka otti mitan aina edellisestä laudasta, eikä siitä ensimäisestä, niinkuin olisi viisas rakentaja tehnyt. Tyhmälle kävi niin, että aidasta tuli vino.

    Enkä suinkaan tarkoita ensimäisellä laudalla LLL:a, vaan pyhiä kirjoituksia sekä Lutherin oppia.

    Äänestä

Tässäkin puhutaan Jeesuksen tuntemisesta:

"Tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen." Joh.17:3

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RukousaiheKaikille kirjoitti:

Joku on joskus sanonut näin: "Saarnaajasta kuulee nopeasti, rakastaako hän Vapahtajaansa ja seurusteleeko hän läheisesti Herransa kanssa."

Rukoillaan että kaikki saarnaajat saisivat olla lähellä Herraa ja saisivat ammentaa elävää, raikasta vettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu