Millaista on kokea burn out?

Väsynytihminen

Elämässäni on meneillään vaikea vaihe, jossa joudun kirjaimellisesti puristamaan itsestäni voimia asioiden hoitamiseen, vailla tukiverkostoa ja apulaisia. Henkinen puoli on koetuksilla ja nyt on alkanut vaikuttaa myös kehoon: on jatkuvia flunssia, oksennan kun stressaannun liikaa hetkellisesti, joskus aamuisin tuntuu ettei jaksa nousta sängystä ja lähteä suorittamaan... Muutama ihminen on varoitellut burn outista - mietinkin olenko mahdollisesti nyt jo siinä tilassa, missä jotkut hakeutuvat jo vapaaehtoisesti sairaslomalle (olen aika "sitkeä sissi"), vai onko burn out uupumus sen tasoista, että todellakin romahtaa, eikä itse enää pysty juuri mitään tekemään?

3

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapinkipin

      Minulle se on ollut totaalisen invalidisoiva kokemus. Tuen puutteen/puutteellisuuden ja ympäristön omituisen sekä kiusaavan asenteen takia olen lopullisesti sairaseläkkeellä. Päivittäiset pikkutoimetkin vaatii harmittavan usein kohtuuttomilta tuntuvia ponnisteluja. Sinuna hakisin kiireen vilkkaa sairaslomalle heti nyt.

      • lääkkeidentuhoama

        Juu, hae sairaslomaa, mutta älä usko pskyiatria, joka väittää että on kyse vakavasta masennuksesta ja tyrkyttää masennuslääkkeitä. Ne lääkeet ovat tuhon alku.


    • ujkdnmdbn

      Minulle sairaslomat olivat yhtä tyhjän kanssa. Lääkäri kyllä totesi tilanteen ja kirjoitti kaksi tai kolme viikkoa. Vaikka sen aikana olo saattoi hivenen parantua, paluu töihin oli todella vaikea ja tilanne oli pian entisellään - varsinkin kun sairasloman aikana kerääntyneet työt tapasivat olla pöydällä vastassa. Minun tapauksessani apu löytyi alaa vaihtamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe