Beetasalpaajat

Tosiaan otsikkokin käsittelee beetasalpaajia. Itse olen syönyt beetasalpaajia jo kuukauden. Okei oli ne alussa ihan jees, mutta sitten kun alkoi ilmeneä pitkäaikaiskäytössä aivan käsittämättömiä oireita huimausta, päänsärkyä, huonoa oloa. Jos olin vähänkin aikaa ilman lääkettä meinasin tulla hulluksi. Siispä mietin tässä, että miten te ihmiset pystytte elämään beetasalpaajien kanssa? Itse en enää tiedä, en uskalla vähentääkään koska pelkään aivan helvetisti niitä oireita.
4927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä olen syönyt beetasalpaajia yli 20 vuotta. Niitähän on monta sorttia, vaikutukset voivat olla hieman erilaiset.

Sinulla beetasalpaaja vasta kuukauden. Pitkäaikaiskäyttö on vielä kaukana. Joillakin beetasalpaaja alentaa verenpainetta ja hidastaa pulssia tehokkaasti. Silloin tulee juuri noita oireita. Olisi syytä olla yhteydessä lääkkeen määränneeseen lääkärin.

Äänestä

Onko niin, että jos on alhainen verenpaine, beetasalpaaja alentaa entisestään ?
Eli varmaan huimaa ja ties mitä muuta tuntemuksia. Meneekö jalat alta ?
Voiko silloin ollenkaan käyttää beetasalpaajia ?
Lääkäri kirjoitti mietoja tarvittaessa otettavaksi, mutta en uskalla ottaa, kärvistelen oireitten kanssa vaan makuulla, välillä jaloitellen. Ulos en pysty. Hyvä kun sisällä pärjään !
Minun verenpaineet on siinä 115/63.

Äänestä

Miehelleni tehtiin pallolaajennus ja sen jälkeen on syönyt verenpainelääkkeitä, mm. Emconcoria, joka sisältää beetasalpaajia. Häntä huimaa niin että pysyy liikkumaan vaan rollaattorilla. Tätä on jatkunut yli kaksi vuotta. Magneettikuvauskissa ei ole ilmennyt mitään. Ei korvaperäistä. Verenpaine on nyt 100/66, mutta ei kuulemma voi jättää lääkettä pois, koska pallolaajennuksen jälkeen aina pitää syödä verenpainelääkettä, vaikka ei olisi verenpainetta.

Äänestä

Aloittajalta kysyisin, minkälaiseen vaivaan sait beetasalpaajat ?
Rytmihäiriöön vai mihin ? (En oikein tunne beetasalpaaja-asiaa ja itselläni on aika hankalia oireita, joihin ei ole vielä lääkitystä)
Mikä on lääkkeesi nimi ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bsalpaajamies kirjoitti:

Tosiaan otsikkokin käsittelee beetasalpaajia. Itse olen syönyt beetasalpaajia jo kuukauden. Okei oli ne alussa ihan jees, mutta sitten kun alkoi ilmeneä pitkäaikaiskäytössä aivan käsittämättömiä oireita huimausta, päänsärkyä, huonoa oloa. Jos olin vähänkin aikaa ilman lääkettä meinasin tulla hulluksi. Siispä mietin tässä, että miten te ihmiset pystytte elämään beetasalpaajien kanssa? Itse en enää tiedä, en uskalla vähentääkään koska pelkään aivan helvetisti niitä oireita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu