Kouvolan Kela tupaten täynnä !!!

Kelaretki

Kävin eilen Kelassa Kouvolan keskustassa ja voin sanoa että viimeistä istumapaikkaa myöten tupa oli ihan täynnä ! Tämä johtunee siitä että toimeentulotukiasiat siirtyivät vuoden alusta Kelalle sosiaalitoimistoilta. Ei mitään toivoa että olisi saanut asiansa hoidettua kun ainakin 30 maahanmuuttajamiestä oli päättänyt lähteä Kela-retkelle yhtäaikaa. Ei siinä kai mitään pahaa mutta hidastahan se näytti olevan , kun kohta kohdalta käytiin läpi toimeentulotukihakemusta. Onko sinulla omaisuutta...onko sinulla pääomatuloja ..ja tämä kaikki lontooksi tietenkin kääntäen. Kaiken lisäksi Kelan tietokonekin oli jumissa/ asiointipalvelu oli ruuhkautunut että sitä kauttakaan asioita ei saanut hoidettua. Kaikki tämä oli tietenkin ennustettavissa, täytynee pyytää vapaapäivää töistä että saa Kela-asiansa hoidettua. Toivoisin sitäkin että esim. näissä monikulttuurikeskuksissa esim. Sagassa joku vaivautuisi auttamaan näiden toimeentulotukihakemusten täyttämisessa ja kai sieltä tietokonekin löytyisi liitteiden skannaamiseen !

17

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MinaSomaliaKultaHammas

      Kelassa lapioidaan suomalaisten veronmaksajien rahaa turvapaikka turisteille onko järkee konkurssi odottaa.

      • uuugggffff

        Kaikki afrikan porukka mannet demarit vihervasemmisto nämä elätit pitiäsi siirtää tästä maasta pois.Suomessa kela konttorit vois lopettaa tai ainaki puolet pois.Kun näin tomitaan .


    • Ghjlkfxx

      Kävisit töissä tai opettrlisit trkrmään hakemukset netissä.

      • enymmärräjossais

        Käytkö sinä töissä?
        En ymmärrä "opettrlisit trkrmään" -saisko tuon Suomeksi?


      • hohhoijakkaa

        Ymmärrät sinä mut teidän kouvolalaisten elämäntarkoitus on päteminen. Ja kysymykseen ei vastata kysymyksellä


      • tottakaipät

        Tottakai päteminen. Elämässä pitää aina oppia ja opiskella.
        JA muuten, käyn töissä, arvostan työntekoa.


    • utinmulatti

      Businees-mies Kerkko kävi sukuineen vain laittamassa kerralla vuoden 'kirjanpidon' kohalleen.

    • llllkkjhggghjk

      Maapallon sosiaali pummit elätetään tämän konttorin rahoilla .Jotka SAULI NIINISTÖ on tänne kutsunut.

      • sivistysloistaa

        Oot sä kyllä sekasin. Ihan kun Sauli vois yksin päättää asioista.


      • Pjoblklbeörbltnerk

        Ei kai Niinistö mitään rahoja ole tänne kutsunut?


    • Pussihousuuuuuu

      HAI Oliks siel HEVOSMIEHII ja RAHTARINAISII?
      Kyl sie tiijät mitä mie tarkootan......

    • oppiottakaatte
    • Miksi ette itse käytä Kelan sähköisiä palveluita?

    • Suomi on varautunu Turkin EU jäsenyyteen pikkuhiljaa ja kaikilta korvilta piilossa kuten myös sossut ja muut valjastaneet 12000 karkotetun huolehtimiseen. Oman kaupungin asukkaat eivät kiinnosta ja varsinkaan kantasuomalaisten asiat. Perustuloa kun ei saatu kaikille, niin keksittiin ruuhkauttaa Kela satasen takia. Nyt esittelette lippuja ja lappuja mamujen kera.

    • 34557434353

      Kun käy töissä ja ansaitsee elämiseensä tarvittavat rahat, ei tarvitse jonottaa kerjuulla. Kelastahan saa vastikkeetonta rahaa. Voisi sen ilmaisen almun eteen nähdä senverran vaivaa, että edes jonottaisi.

      • uuuurrrrrrrr

        Sauli Niinistö suomen tämä hetken surkein johtaja.Valtaa on mutta kun mies on täysin munaton.Siitä nämä kelan jonot jotuu.Päästi orpon kanssa noin 40000 kelan kassa rahoilla elättettävää elin taso turistia.Tähän maahan suurin osa irakin vakilasta karanneita rikollisia.Varma tieto


      • älähouraile

        Eipä Sauli voi ketään kieltää tulemasta vaikka haluaisinkin. Lähinnä lukenut uutisia, missä Sauli on kertonut toivovansa myös ei suvaitsevaisia kantoja asioihin sallittavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      87
      3705
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3300
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3132
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2760
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      50
      2312
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      66
      1869
    7. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      37
      1824
    8. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1819
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1719
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1688
    Aihe