Minulle väitetään etten ole oikeutetttu ilmaiseen ruokailuun. Opiskelen aikuislinjalla ammatillista perustutkintoa iltaisin.
Ei saa ilmaista ruokailua ammattikoulussa?
8
3870
Vastaukset
- ilmaisia.aterioita.ei.ol
Et sitten ole oikeutettu ilmaiseen ruokailuun. Myöskään aikuislukioissa ja lukioiden aikuislinjoilla ei ole ilmaista ruokailua. Yleensä kuitenkin on mahdollisuus ostaa jotain syötävää.
- Liilatulppaani
En tiedä mistä johtuu. Minulle kuuluu ilmainen ateria. Aikuisopiskelijana aikuiskoulutustuella olen.
- luulisi
Olisikohan eri kunnissa eri tavalla. Jotkut kunnat tarjoavat minimiä paremmat edut.
- syötyjo
Ilmainen ruokailu on lounas. Illalla lounas on jo syöty.
- krillis
Joten aikuisopiskelijan ei tarvitse syödä ollenkaan? Tässä on tosiaan oppilaitoskohtaisia eroja, ilmeisesti. Laki ei velvoita antamaan ilmaista ruokaa aikuisopiskelijalle....
- kylsyödätarvii
krillis kirjoitti:
Joten aikuisopiskelijan ei tarvitse syödä ollenkaan? Tässä on tosiaan oppilaitoskohtaisia eroja, ilmeisesti. Laki ei velvoita antamaan ilmaista ruokaa aikuisopiskelijalle....
Miten niin aikuisopiskelijan ei tarvitse syödä ollenkaan? Ei vaan ole oppilaitoksen asia ruokkia aikuisopiskelijaa, joka käy töissä ja tulee illalla kouluun pariksi tunniksi. Syötävää saa kuitenkin ostaa.
Päiväopetuksessa koulussa ollaan koko päivä ja oppilaat ovat nuoria, eivät vielä töissä, josta saisivat palkkaa.
Aikuisopiskelijakaan ei aina ole töissä, mutta työtön saa jotain työttömyysetuutta, jolla sopii ostaa suuhun pantavaa, jos iltasella tulee nälkä. Itse opiskelin aikuislinjalla iltaisin työpäivän jälkeen. Ei ehtinyt nälkä tulla koskaan kouluillan aikana. Söin tietysti päivällä työpaikalla. - krillis
kylsyödätarvii kirjoitti:
Miten niin aikuisopiskelijan ei tarvitse syödä ollenkaan? Ei vaan ole oppilaitoksen asia ruokkia aikuisopiskelijaa, joka käy töissä ja tulee illalla kouluun pariksi tunniksi. Syötävää saa kuitenkin ostaa.
Päiväopetuksessa koulussa ollaan koko päivä ja oppilaat ovat nuoria, eivät vielä töissä, josta saisivat palkkaa.
Aikuisopiskelijakaan ei aina ole töissä, mutta työtön saa jotain työttömyysetuutta, jolla sopii ostaa suuhun pantavaa, jos iltasella tulee nälkä. Itse opiskelin aikuislinjalla iltaisin työpäivän jälkeen. Ei ehtinyt nälkä tulla koskaan kouluillan aikana. Söin tietysti päivällä työpaikalla.Meitä aikuisopiskelijoitakin on monenlaisia: osa työttömyyskorvauksella, osa opintotuella, osa aikuiskoulutusrahalla, osa työssäkäyviä jne jne. Tiedän, että joissain koulutuksissa ruokailu tarjotaan opiskelit sitten illassa tai päivässä tai vaikka kuussa. Sittemmin selvitin asiaa, ja tosiaan laki ei velvoita oppilaitosta mihinkään. Jotkut vaan ovat höveliäämpiä kuin toiset. Tiedoksesi, opintoja on myös arkipäivisin muutama päivä kuussa, olisihan se kiva saada ruoka edes silloin.
Mutta kiitos sinulle kommentistasi jolla ei ollut mitään ratkaisua asiaan. :) - niimmustaki
krillis kirjoitti:
Meitä aikuisopiskelijoitakin on monenlaisia: osa työttömyyskorvauksella, osa opintotuella, osa aikuiskoulutusrahalla, osa työssäkäyviä jne jne. Tiedän, että joissain koulutuksissa ruokailu tarjotaan opiskelit sitten illassa tai päivässä tai vaikka kuussa. Sittemmin selvitin asiaa, ja tosiaan laki ei velvoita oppilaitosta mihinkään. Jotkut vaan ovat höveliäämpiä kuin toiset. Tiedoksesi, opintoja on myös arkipäivisin muutama päivä kuussa, olisihan se kiva saada ruoka edes silloin.
Mutta kiitos sinulle kommentistasi jolla ei ollut mitään ratkaisua asiaan. :)Ei täällä voida sinulle ruokaetuutta myöntää. Ratkaise ongelmasi itse tai valita sinne, missä asialle jotain voidaan. Olisihan se kiva saada ruokaa jokaisen mielestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5446786Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3202530Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871994- 1271206
- 301138
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41118- 83956
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel97929Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60915- 41802