Dio2-geenitesti

työkyvytön

Onko kukaan ollut Dio2-laboratoriotutkimuksessa, jossa selvitetään T4:n muunto-ongelmaa T3:ksi? Itse odotan vastausta, pitäisi valmistua 10 arkipäivässä, mutta kestää kuulemma pidempään.

13

4213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T3.aina.oltava

      https://www.adressit.com/keskustelu/52113/start/825#848 kertoo erään potilaan kokemuksen. Sivullinen toisaalta ihmettelee, eikö voisi vaihtaa kunnolliseen lääkitykseen ilman harvinaisia verikokeitakin.

      Terve kilppari erittää myös T3-hormonia. Potilasvihamieliset virallis"endot" väittävät määräksi 10nmol eli 6,51ug. Muualla ilmoitettu määrä on 20...29ug

      Ennakkotieto on että kilpirauhassyöpäpotilaiden tutkimisella (*) on päädytty varsin suuriin T3-erityksiin kilpirauhasesta suoraan. Researchgate.net ilmoittaa tutkimuksen keskeneräiseksi.

      (*) Kilpirauhastasapainoisilta jouduttiin syövän vuoksi poistamaan kilpirauhanen. Mittaukset ennen ja jälkeen leikkauksen osoittivat paljon T3-eritystä poistuneen.

    • DIO2.maailmalla.osataan

      Väestöstä noin 15 % on mutatoitunutta DIO2 geenin suhteen. Nämä joko muuntavat T4:sta huonosti, tai jos on molemmat geenit vialliset, niin muuntavat todella huonosti.

      Suomen endot eivät tiedä tästä, koska Suomen endot ovat jääneet kansainvälisen tutkimuksen ulkopuolelle. Kööpenhaminassa oli syyskuussa iso kongressi, jossa mm. DIO2 geenitestiä käsiteltiin. Yhtäkään Suomen endoa ei ollut kutsuttu sinne. Suomen Terveysjärjestö teki kysymyksiä Suomen endojen tasosta lääketieteellisille tiedekunnille ja sairaanhoitopiireille:
      http://www.terveysjarjesto.fi/stj-blogikirjoitukset/91-suomen-endokrinologit-jaaneet-paitsioon

      • ainakin_15_prosenttia

        > Väestöstä noin 15 % on mutatoitunutta DIO2 geenin suhteen

        Liekö sattuma että juuri 15% esim Biancon mukaan ei pärjää ilman T3:a.
        Hän eikä muutkaan tuon prosentin esittäjät eivät mainitse geenimutatiota.

        (15% olisi Suomessa 50 tuhatta. Alle kymmenesosa saa T3:a.)


      • ulkomailta_saa

        > 15% olisi Suomessa 50 tuhatta. Alle kymmenesosa saa T3:a

        "Luvuissa eivät näy lääkkeet, jotka potilas tilaa postitse tai tuo itse maahan"
        Näin sanoo Kilpirauhasliiton lääketilastosivu. T3:a jossain muodossa saa 3505
        Viidestoistaosa kiireellisesti tarvitsevien määrästä!

        Matkustelun yleistyessä tuhannet tuovat oikeasti toimivan lääkkeen ulkomailta


    • 1Mary

      Juuri tällä viikolla kuulin aiheesta, kun ilmeisesti ainoita tämän tietäviä lääkäreitä oli määrännyt mulle sen vaikean kilpirauhasen vajaatoiminnan vuoksi. 10 vuotta tässä on säädetty tyroksiinin ja mielialalääkkeiden kanssa. Nyt tuli tulos CC, joka on siis se kaikista huonoin versio. Onneksi lääkäri on kokenut ja nimekäs ja uskalsi siksi määrätä Lioa.

      • Liotyroniinia

        On liikkeellä myös tietoa, että yliopistosairaalat alkavat myöntää tosiasioita määräten Liotyroniinia


      • 1Mary

        Näköjään! Taysin ohjeistuksessa on liotyroniini. Hieno homma, koska mulla ainakin elämä on nyt kunnossa lion avulla. Vaikutus näkyi heti ja nyt parin kk päästä olo on jo ihan toinen kuin aikaisemmin. Varmasti auttaisi monia muitakin. AIkanaan olen kokeillut eläinperäisiä, mutta niissä ilmeisesti t3:sta oli liikaa.


      • Anonyymi00009
        Liotyroniinia kirjoitti:

        On liikkeellä myös tietoa, että yliopistosairaalat alkavat myöntää tosiasioita määräten Liotyroniinia

        Milloin olen sairastanut tätä ongelmaa viisikymmentä vuotta .Miksi tämä surkea lääketiede kiduttaa meitä?


      • Anonyymi00010
        1Mary kirjoitti:

        Näköjään! Taysin ohjeistuksessa on liotyroniini. Hieno homma, koska mulla ainakin elämä on nyt kunnossa lion avulla. Vaikutus näkyi heti ja nyt parin kk päästä olo on jo ihan toinen kuin aikaisemmin. Varmasti auttaisi monia muitakin. AIkanaan olen kokeillut eläinperäisiä, mutta niissä ilmeisesti t3:sta oli liikaa.

        Ei se T3 hormoni ole ongelma vaan siinä on tätä muuntosairaudessa myrskyksi muuttunutta T4 homoonia.


      • Anonyymi00011

        Ei sinun kilpirauhasessa ole mitään vikaa sinulla on tämä muuntosairaus.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Milloin olen sairastanut tätä ongelmaa viisikymmentä vuotta .Miksi tämä surkea lääketiede kiduttaa meitä?

        Typeryyttään.


    • Minulla_CT

      Hyvä, että joku lääkäri Suomessa tietää mikä on DIO2. Endot eivät ole kuulleetkaan, paitsi ehkä tuo yksi. Minulla CT. Itse hankin mittauksen, en suomalaisten lääkäreiden kanssa jaksa vääntää.

      • Anonyymi00013

        Niitä on liian vähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      168
      1773
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      55
      1654
    3. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      124
      1251
    4. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1211
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      111
      1018
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      56
      921
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      90
      889
    8. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      806
    9. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      763
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      735
    Aihe