Kirjaston ja päiväkodin remontille poikkeamislupa

"Ti 12:26 KP24 | Päivitetty: Ti 12:32
Kirjaston ja päiväkodin remontille poikkeamislupa Kärsämäellä

Kärsämäen kunnanhallitus myönsi poikkeamisluvan lähinnä kirjaston tilojen rakentamiseen Kärsämäen Liikekeskukseen. Kaavassa liikekeskukseen ei ole osoitettu julkista rakentamista, joten kunnanhallitus joutui myöntämään siihen poikkeamisluvan."
18323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

laiton purettava se osa, joka on rakennettu ennen p-luvan myöntämistä

Äänestä
  • ei siellä mitään ole vielä rakennettu vitsi oli vain siinä että samat jotka kirjaston paanulinnan junttasi myönsi itse itselleen poikkeusluvan ;)

    Äänestä

  • Jälki_viisaat kirjoitti:

    ei siellä mitään ole vielä rakennettu vitsi oli vain siinä että samat jotka kirjaston paanulinnan junttasi myönsi itse itselleen poikkeusluvan ;)

    ainakin 2 kk jo rakennettu

    Äänestä

Kaavan vastaista rakentamista. Eikö persut valita?

Äänestä

ei oo persuja on vain kepuja.

Äänestä

Siinäpä sitä on miettimistä miten turvaavat esim. koulukkaiden kirjasto käynnit paanulinnassa kun kiinteistön ympärillä on joka puolella autoliikennettä eri muodoissaan ilman minkäänlaista kevyenliikenteen järjestelyjä? Tulikohan mietittyä ihan loppuun asti?

Äänestä

eiko se siitä ruokabaarin kautta lyhin matka paanun ovelle mistä myös wiinakauppaakin lyhinloikka, samalla lapsetkin näkee lasikantisia kirjoja joissa on koko elämänwiisaus, nousu ja tuho

Äänestä
  • Olen kuullut, että se Paalupaikan puoleinen päätyi pidettäisiin lukossa, kirjastoon kulku tulisi siitä ihan etuseinältä. Ja toiseksi, jääkö viinakauppa kärsämäelle? Jos se jää, niin sille on käsittääkseni paikka siellä paloaseman pääsä rakennusta. Toivotaan ettei kukaan jää autojen alle....

    Äänestä

  • Viinakaupan jääminen on siinä ja siinä kun alko lakkauttaa myyntipisteitä ja kärsämäeltä on sopivasti menossa tilat alta joten saapa nähdä jatkavatko toisessa päädyssä vai sanovatko että pitäkää tunkkinne kun hyppyyttämään kärsämäkiset alkoivat? Omasta mielest' se toinen pääty on Alkolle parempi paikka ihan kuin karkkihylly kassojen vieressä.
    Timpurien mukaan hommat kompastelee kun on huonosti valmisteltu ja suunnitelmat muuttuu koko ajan. Ihan kuin olisi ensin päätetty ja alettu vasta sitten miettimään että mitäs tässä ollaan oikein tekemässä?
    Ihan sama kummasta ovesta kulku autot kun pyörii vaatimattomasti rakennuksen jokaisella puolella ja osin hallitsemattomasti. Kokeile huviksesi mennä pyörällä tai jalan altavastaajana olet koska bensistä ei ole alunperinkään suunnattu jalankulkijoille tai pyöräilijöille. Ei ihan viimeisen päälle autoilijoillekkaan ei sen puoleen. Varsinkin viinakaupan päädyssä ajellaan ihan miten sattuu koska suurista liikennemääristä huolimatta liikennesuunnittelussa on ollut alusta asti puutteita joita ei ole edes pyrittu korjaamaan. Vai oletteko joskus käyneet esim .ABC:n pihalla joissa ei olisi selkeät ajoväylät kaikelle liikenteelle?
    Miksi se päätyovi lukittaisiin joutuu vain yläkerran duunarit kiertotietä käyttämään? Mitä tuota keskeneräistä haukkumaan pystyynhän se haukutaan valmistuttuaan joka tapauksessa.

    Äänestä

Paanun Paalupaikan puoleisen päädyn ovista ajatteleisin, että se nyt olisi jo viimen witsi jos ne lukittaisiin pontimena Kirjasto, sehän antaisi kummia ajatuksia ja kyselyjä, seon selvä, että Wiinakauppa kärsämäessä ylipäätään on väärässä kylässä. Ja, että käkiset pitäisi jakaa "muurilla, se olisi nyt aikoina trendikästä a´la "Trumppi!

Äänestä
  • Ei taida olla edes luvallista sulkea ovea joka on tulkittavissa hätäpoistumistieksi? Tilojen käyttömuodon muuttuessa sinne pitäisi päinvastoin ruuvata vihreä valotaulu opastamaan että tästä pihalle jos tulee kulttuurin yliannostus. Tai tulipalo tms.

    Äänestä

  • Pistä.lapsi.asialle.ja kirjoitti:

    Ei taida olla edes luvallista sulkea ovea joka on tulkittavissa hätäpoistumistieksi? Tilojen käyttömuodon muuttuessa sinne pitäisi päinvastoin ruuvata vihreä valotaulu opastamaan että tästä pihalle jos tulee kulttuurin yliannostus. Tai tulipalo tms.

    Eihän se olekaan luvallista lukossa pitää ovea, mutta näin ovat suunnitelleet jossain vaiheessa ainakin. Pullonpalautuspiste jää kai paikoilleen, onko sitten ajateltu, että kirjastosta tulee läpikulkupaikka. Ainakin jos Alko sijoitetaan toiseen päätyyn. Niistä suunnitelmien muutoksista, eihän niitä ole kunnolla ehditty ajatella kun kaikki tapahtuu niin sukkelasti. Kirjasto kun tulee olemaan avointa tilaa entisen käytävän kanssa. Saapa nähdä mitä sitä tulee. Olisi mielestäni lapsia voitu sijoittaa muihinkin tyhjiin tiloihin. Jos syntyvyys on n.20 lasta/vuosi, niin mistä lapset riittää. Jos päivähoito-oikeutta rajoitetaan, niin eikö lapsia hoideta kotona nykyisin ollenkaan? Pitääkö heidät riepottaa hoitoon vaikka aikuiset olisi kotona?

    Äänestä

  • niinhän nuo rakentamassa olleet ukot meinasi että avoimeksi jää ja tilanerottajana juustoportin tiloihin on yläosastaan avoin lasiseinä....??? Kas siinäpä rauhallinen lukunurkkaus...

    Kodinhoitajien lisäämistä tarjottiin mutta ei kuunneltu. Sen sijaan että olisi joitain ihmisiä palkattu jotka olisivat ottaneet tarpeen mukaan hoidokkeja kotiinsa palkataan joka tapauksessa lastenhoitajia sillä erolla että piti panna ekstraa rakennushommiin. Entäs sitten kun tarve kahdelle päiväkodille poistuu?

    Äänestä

On kunnala rahaa ,purkaa,uusia,outoa on touhu mutaman lapsen takia. Tiloja olis ollut hyviä,vaan pitää saada repiä,raastaa......Jääkö kunnantalo tyhjilleen,sinne vois perustaa kierrätyksen ,huoneita olisi riittävästi.Astiat ,huonekalut,verhot ,asusteet miehille ja naisille omiin soppeihin. Näin on monessa kunnassa,miksei täälläkin.Kavoisi olla näissä tiloissa myös ja hviokin siinä menis, 4H

Äänestä
  • eikö muutama kakara olisi mennyt vaikka vanhan tk:n tiloissa tyhjiä seiniä kylä täynnä muutenkin. Kiireellä perusteltiin paanulinnan valintaa eikä tule valmista ei sitten millään. Ihan kuin mielenosoituksellisesti väkisin juntataan jos joku vastustaa näytetään kuin kiusalla kuka täällä määrää? Miten voikin muutama ihminen saada yhden valtuustokauden aikana niin valtavasti peruuttamatonta vahinkoa aikaiseksi? Kaikki mihin koskevat mustaksi muuttuu.

    Ei enää yhtään kirkkutoria lisää tähän kylään jossa ei mitään muuta olekkaan kuin hikisiä kirpputoreja. Kierrätyskeskuskin oli jo ja suuri ja miten kävi?

    Äänestä

Tässä sekatavaon nimimerkki yrittää uudelleen.Tietokoneen kirjaimet äsken eivät tulleet kaikki, ja hyppivät kuin harakka.Tarkoittaa kahviokin voisi olla tiloissa ja 4H vetäjänä. Olisipa siinä nuorille mielenkiintoista hommaa. Käykääpä muissa kunnissa katsomassa ,toimii hyvin. Lomamatkalla kävimme monella pienellä paikkakunnalla,oli ilo katella ,nuoriso ilolla touhusi.Miksei täälläkin.

Äänestä
  • uusi näppäimistö

    Äänestä

jospa päättäjillä on jo omatkin asiat päin helvettiä niin pannaan kunnankin asiat samalle kuntoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäniskevennys kirjoitti:

"Ti 12:26 KP24 | Päivitetty: Ti 12:32
Kirjaston ja päiväkodin remontille poikkeamislupa Kärsämäellä

Kärsämäen kunnanhallitus myönsi poikkeamisluvan lähinnä kirjaston tilojen rakentamiseen Kärsämäen Liikekeskukseen. Kaavassa liikekeskukseen ei ole osoitettu julkista rakentamista, joten kunnanhallitus joutui myöntämään siihen poikkeamisluvan."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu