Lähärit HOX! Depott-tabletti

Miima96

Voe vietävä. Olen top-jaksolla (hoito- ja huolenpito) Lääkkeitäkin pitää jakaa. Tänään annoin annospussista oikealle potilaalle oikeat lääkkeet ym. Kaikki meni siis hyvin. Mutta...potilas pureskeli tabletit. Minä opiskelijana tiesin että depott ja enterotabletteja ei saa purra eikä murskata. Kysyin ohjaajaltani, mistä tiedän että onko jokin lääkkeistä kyseinen tablettimuoto. Hän heitti pallon takaisin, minun piti selvittää asia. Apua, mistä tietää onko tabletti depott tai entero jos ne on jo annosteltuna pusseihin.?
Ehkä hän ei itsekään tiennyt ja tällai pelasti nahkansa...

10

572

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sh79

      Katso mitä lääkkeitä potilaan lääkelistalla oli. Tarkista sitten lääkkeen tuoteselosteesta, pharmaca fennicasta tai esimerkiksi Terveysportin lääkekannasta onko lääke depot- tai enterotabletti myös tabletin ulkonäkö on kuvattu samassa paikassa.

    • lähihoitajakoulutuksesta

      Oliko ohjaaja lähihoitaja? Kyllä harjoittelun ohjaajan pitää tietää ja osata kertoa opiskelijalle, mikä on depot-tabletti ja miten sen tunnistaa! Ilmeisesti jokaisessa lähihoitajakoulussa on suoritettava hyväksyttävästi lääkehoidon ja lääkelaskennan kurssit? Vai voiko jostain valmistua lähihoitajaksi niin, ettei hallitse peruslääkehoitoa?

    • amksh

      Ohjaaja teki aivan oikein - ohjasi sinua ottamaan asioista ITSE selvää, mikä sinun tulee tehdäkin, kun lääkehoitoon osallistut. Koulussa on varmasti lääkehoitoa jo käsitelty ennen harjoitteluasi, joten tiedät (toivottavasti), että sinä itse olet viime kädessä siitä vastuussa, kun lääkkeitä potilaalle annat.
      Miten se voisi onnistua, jos et tiedä/selvitä etukäteen, mitä ja millaisia lääkkeitä pussissa on...?

    • Toivottavastireputat

      Voi herranjumala, annoit siis vaan lääkkeet etkä tiennyt mitä annoit. Just joo. Enpä haluaisi joutua sinun potilaaksi.

      Lähihoitajan ei kyllä pitäisi antaa lääkkeitä jos osaaminen on tuota tasoa. Toivottavasti ohjaaja todellakin tiesi mitä siinä pussissa oli ja tunnisti ne lääkkeet.

      • Muijahan

        Camoon, lääkkeet on potilaille nimetyissä pusseissa. Ne tulevat apteekista ja kaikille potilaille on omat pussit joissa montakin lääkettä. Ja pusseissa ihan lukee kyllä lääkkeen nimi ja lukumäärä. Opiskelija vain kysyi mistä depotin erottaa. Vittu kun ottaa päähän kaltaisesi tyypit


    • Muijahan

      Eipä niitä lääkepusseja kukaan muukaan tarkista. Nehän ovat henkilökohtaisia, lukee nimi ja sotu ha päivä ja kellonaika milloin lääkkeet annetaan. Pussi repäistään auki ja kaadetaan lääkkeet mittamukiin ja ojennetaan potilaalle. Jotkut laskevat että tablettien lukumäärä vastaa pussin päällä olevaa lukua.
      Mitä te täällä elvistelette? Toinen kysyi mistä etottaa depotin ja heti on haukkuryöppy niskassa. Opiskelija, voisit vastata miten tilanne ratkesi!

    • fimea

      Kyllä mä aina tarkistan mitä lääkkeitä annan ja oletan että meillä ainakin muutkin hoitajat tekee niin. Pussissa lukee mitä ne on ja jos ei muuten tunnista niin googlaamalla löytyy. Toivottavasti tää ketju on vaan vitsi tai provo?

      • Puulehtik

        Pakko kysyä: siis miten tarkistat lääkkeet? Siis jos jokaisella asukkaalla on omat nimetty lääkepussinsa? Minä tarkistan päivän, asukkaan ja kellonajan. Ja lasken että pussin tablettimäärä vastaa pussin päällä lukevaa tablettimäärää. Tunnetko joka tabletin ulkonäöltä ja käyt tarkistamassa joka asukkaan lääkelistasta mitä lääkkeitä hänelle kuuluu? Minä keikkailen paljon ja kyllä minun työpaikoissani lääkkeet annetaan asukkaille suoraan pusseista tai doseteista. Siis esim dosetista lääkkeet mittamukiin ja siitä asukkaalle. Olen työskennellyt myös sairaalassa ja siellä lääkkeet ovat annospusseissa. Jokaiselle potilaalle oma pussi, ei niitä siellä analysoida vaan jaetaan potilaille


      • JotainRotia
        Puulehtik kirjoitti:

        Pakko kysyä: siis miten tarkistat lääkkeet? Siis jos jokaisella asukkaalla on omat nimetty lääkepussinsa? Minä tarkistan päivän, asukkaan ja kellonajan. Ja lasken että pussin tablettimäärä vastaa pussin päällä lukevaa tablettimäärää. Tunnetko joka tabletin ulkonäöltä ja käyt tarkistamassa joka asukkaan lääkelistasta mitä lääkkeitä hänelle kuuluu? Minä keikkailen paljon ja kyllä minun työpaikoissani lääkkeet annetaan asukkaille suoraan pusseista tai doseteista. Siis esim dosetista lääkkeet mittamukiin ja siitä asukkaalle. Olen työskennellyt myös sairaalassa ja siellä lääkkeet ovat annospusseissa. Jokaiselle potilaalle oma pussi, ei niitä siellä analysoida vaan jaetaan potilaille

        Jep, tsekkaan aina ensin lääkelistan, paitsi ihan joskus oikaisen jos potilas on niin tuttu että muistan listan ulkoa ja tiedän ettei lista ole muuttunut, ja jep jep, tunnen useimmat lääkkeet ulkonäöltä. Jos menee jokin lääke mitä en tunne niin googlaan - kyllä sen äkkiä oppii muistamaan kun pari kertaa tarkistaa. Minusta lääkkeitä ei pidä antaa summassa.


    • Miima96

      Aloittaja täällä kirjoittelee. Ihmettelen vastauksia, kysyin miten erottaa onko tabletti depott. Hirvee ryöppy niskaan monilta.
      Ulkonäöltä ei voikaan tuntea. Tarkistin lääkelistasta tabletit. Mikään ei ollut depott. Ei siis haitannut että asukas puri tabletit.
      En oo varma tiesikö kaikki millaisia pusseja tarkoitin. Ihan kuin jotkut ois luullut että summanmutikassa otan pussista lääkkeitä ja annan jollekkin.

      Ja ihan vaan kerron: kiitettävä tuli tutkintotilaisuudesta ja koko harjoittelusta ihan älyttömän hyvät arvostelut. Lääkkeidenjaot sujui loistavasti ja myös huumelääkkeitä sain annostella. Toki sairaanhoitaja tarkasti ja vielä toinen sh tuplatsekkasi.

      Ja kukaan, ei sairaanhoitajat eikä lähärit ei sen kummemmin tutkiskellut pussien sisältöä. Lääkkeet pussista asukkaalle ja thats it. Piste

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      188
      3141
    2. 94
      1425
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1122
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1112
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      96
      831
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      110
      694
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      106
      646
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      592
    Aihe