Hei! Papallani todettiin tänään keuhkofibroosi ja kysyisin pelokkaana nyt teiltä, jotka sairastaa kyseistä sairautta/on sairastanut/tietää sairaudesta vähääkään, että kauan on teidän mielestänne arvoitu elinaika 63- vuotiaalla, hyväkuntoisella (kävelee päivässä n.3 tuntia ja ui sillon tällöin) ja muutenkin terveiden elämäntapojen omaavalla henkilöllä? Pappani siis kävelee päivässä monta tuntia, ui silloin tällöin, erittäin terveellinen ruokavalio sekä ei käytä minkäänlaisia päihteitä, eikä ole koskaan käyttänytkään. Todella julmaa, että tämmoinen sairaus voi iskeä näinkin terveelle henkilölle, tietenkin siis voi, mutta isovanhempani ovat viimeiset ihmiset, kenelle oisin koskaan voinut uskoakkaan tälläistä tautia. Lisäykseksi vielä että peff mittauksien puhallukset ainakin tänään olivat hyvät. Sairauden hoidosta eikä fybroosin lajista vielä ole tarkkaa tietoa (joko antibiootti hoito tai ei) leikkausta ei kuitenkaan olla tekemässä.
Keuhkofybroosi
10
3324
Vastaukset
- Pelokaslapsenlapsi
Korjaan siis vielä että keuhkofibroosi, ei fybroosi.
- isäntyttö62
Isälläni ja isän serkulla oli keuhkofibroosi. Keuhkofibroosi on etenevä keuhkosairaus, jossa keuhkorakkulat muuttuvat pikkuhiljaa sidekudokseksi. Tällainen keuhkorakkula ei enää toimi siten kuin pitäisi. Sairaus alentaa edetessään veren happikyllästeisyyttä eli happisaturaatiota. Toivottavasti terveelliset elämäntavat hidastavat keuhkofibroosin etenemistä. Jos näin on, ei papallasi pitäisi olla pitkään aikaa mitään haittaa sairaudesta, koska hän elää niin terveellisesti ja pystyy kuntoilemaan paljon.
- Briittanen
Keuhkofibroosi etenee vääjäämättä,eikä sille voida mitään. ihan lopussa keuhkot todellakkin muuttuvat sidekudokseksi,ei voi leikata. Kovin yksilöllistä miten kauan se vie. Toivon että nautit joka hetkestä ja joka päivästä pappasi kanssa,vielä kun kunto noinkin ok. Toivotan voimia teille molemmille.
- apip
Hei! Isälläni todettiin se muistaakseni3- 4vuotta sitten ja elinaikaa annettiin 1-3vuotta. 3vuotta ylittyi ja vähän ennen hän alkoi käyttämään lisähappea pikku puhdetöissä ja nyt yli puoli vuotta käytti sisälläkin koko ajan happiviiksiä. Ei pystynyt enää edes petaamaan petiä,kolaamaan lunta tms. hän pääsi lähes 2v sitten keuhkonsiirto jonoon ja TÄNÄÄN hän sai soiton Meilahdesta ja nyt häntä leikataan. Nyt on lääkärien ja ylemmän kädessä, selviääkö siitä,sopiiko keuhkot ym.Hän on lähes samanikäinen kuin pappasi... nyt ei tule uni,kun tietää, onko minulla isää enää aamulla vai ei..
- keuhkot
Kaverillani on keuhkofibroosi. Ennuste oli 1-3 v, mutta nyt viides vuosi menossa. Saa jotain lääkettä joka hidastaa taudin etenemistä.
- Anonyymi
Mieheni eli 10 vuotta diagnoosin jälkeen. Kevättalvella tuli sairauden pahenemisvaihe josta hän ei enää toipunut.
- Anonyymi
Vanha ketju, mutta olen sairastanut v. 2018 lähtien reumasta johtuvaa keuhkofibroosia. Kolme vuotta sitten sain lääkityksen Ofev, sekä vajaa kaksi vuotta sitten lääkehapen, jota käytin rasituksessa. Kävin läpi myös laajat tutkimuksen keuhkonsiirtoa ajatellen, jossa todettiin myös sepelvaltimotauti ja minulle tehtiin pallonlaajennus. Helpotti oloa huomattavasti ja sain jopa lopetettua lääkehapen. Keuhkonsiirto asian voin unohtaa, on liian vaarallista kuulemma 67 vuotiaalle, jolla myös sepelvaltimotauti.
Olen nyt vuoden käynyt uudessa lääketutkimuksessa, jonka pitäisi jatkua vielä
puoli vuotta. Toivottavasti lääke on tehokas ja sillä saataisiin fibroosi pysäytetyksi. Oma vointini tällä hetkellä kohtalainen, tosin tuulinen sää ja pakkanen edesauttavat huonoa hapensaantia.- Anonyymi
sairastan keuhkoahtaumatautia , ja huomannut kyllä , että pakkanen ja tuuli vaikeuttaa
huomattavasti hengitystä , toisekseen aloitin lääkkeen Trelega Ellipta , ja kurkku kuivuu kuin olisi santapaperia , eikä edes lima kulje , että pitäiskö lopettaa koko lääke , kun vointi vaan huononee jo viikon käytön jälkeen . - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sairastan keuhkoahtaumatautia , ja huomannut kyllä , että pakkanen ja tuuli vaikeuttaa
huomattavasti hengitystä , toisekseen aloitin lääkkeen Trelega Ellipta , ja kurkku kuivuu kuin olisi santapaperia , eikä edes lima kulje , että pitäiskö lopettaa koko lääke , kun vointi vaan huononee jo viikon käytön jälkeen .Mulla ollut käytössä aikaisemmin Trelega Ellipta, joka teki mulle ihan samaa kurkun kuivumista. Lääke vaihdettiin Trimbowiin, joka on mulla ainakin huomattavasti parempi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mulla ollut käytössä aikaisemmin Trelega Ellipta, joka teki mulle ihan samaa kurkun kuivumista. Lääke vaihdettiin Trimbowiin, joka on mulla ainakin huomattavasti parempi.
onko teillä suihkussa käymisen vaikeuksia , jotka käytätte Trelega Ellipta lääkettä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910