Ensi sijaisesti , jokaisen maan tulee huolehtia itse löytökoiristaan . Se ei ole kenenkään meidän tehtävä ( 5 milj. Suomalaista ). Toiseksi se asettaa jo Suomessa olevat terveet koirat vaaraan uusille taudeille joista olemme säästyneet ehkä hyvällä tuurilla . Miksi siis ottaa järjetön riski yhden koiran vuoksi ? Se yksi lutunen koira saattaa jopa tuhota kymmeniä tuhansia " rotukoiria " . Sen lisäksi saattaa myöhemmin ilmetä hermostollisia vikoja edellisen omistajan hakkaamisesta ym. ym. Siis miksi hakea väärin kasvatettu koira ulkomailta , kun niitä on kotimaassakin liikaa jo nyt . Lisäksi susikanta saattaa myös tuhoutua yhden ajattelemattoman ja vastuuttoman ihmisen johdosta. Riskit ovat liian kovat saavutettuun rahansäästöön nähden . Ihmettelen heitä suuresti jotka ovat valmiit tähän .
Rescue-koirien ulkomaan tuonti kiellettävä
11
439
Vastaukset
- Rotiajalakia
Eihä koiraihmiset ajattele järjellä, vaan pelkällä tunteella. Yksittäisen hauvelin pelastaminen ja sillä sukulaisille ja tuttaville hehkuttaminen on heille niiiiiiiin paljon tärkeämpää kuin koko Suomen eläinkannan ja ihmisten terveys ja hyvinvointi.
- Asiaaseurannut
Olen samaa mieltä! Ja siinä vaiheessa, kun jokin epämääräinen rescuejärjestö jopa ilmoittelee Torissa, niin pitäisi hälytyskellojen soida ja lujaa!
- Huolestunutkoiraihminen
Jos harkitset koiran adoptoimista ulkomailta kannattaa lukea ainakin tämä:
http://www.hesy.fi/arkisto/info/rescue-tiedote.htm - Eienäämikäänhämmästytä
Torissa mm. seuraava ilmoitus:
https://www.tori.fi/uusimaa/Sekarotuinen_tytto_33073253.htm?ca=18&w=118- Koirabisnesonhelppoa
Facebooksivuilla selviää, että koira saapuu pentujen kanssa Pietarista.
Onko tässä hieman vikaa myös suomalaisissa löytökoirakodeissa ym. kun ei asiaa käsitellä enemmän, että ihmiset saisivat tietoa mainitsemistasi seikoista... Moni ei tiedä, ja hommaa löytökoiran ulkomailta tehdäkseen hyvää. Itsekkin ottaisin mieluiten Suomesta, toiset ajattelevat eri tavalla. Mutta eivät varmaankaan tiedä riskeistä yhtään mitään.
- nalkkiin-kaikki
Minä olen käräyttänyt noita ulkomaalaisia koira jo 8 vuotta kun eläkkeellä olen. Olen muka ostaja ja ilmoitan Eviraan ja yleensä on takakontista kaikki koirat viety ja lopetettu sekä maahantulokielto kyseiselle henkilölle. 78 olen jo napannut. Kiva harrastus eläkkeellä ollessa ja nytkin 87 ilmoitusta eri paikoissa ostetaan paperiton koira.
- Kiitoskiitoskiitos
Hienoa, teet arvokasta työtä!
- Tyhmyyslisäätyhmyyttä
Kun olen seurannut ihmisten ajatustenjuoksua netissä ja tuttavapiirissä, niin se menee nykyään jotenkin näin: "En tiedä hevonmitään koirista, enkä halua maksaa paljon. En siis osta netti-ilmoituksen koiraa, koska on pentutehdaskoira. Ostan rescuekoiran niin olen moderni ihminen eikä minua sitten voi mistään syyttää, vaikka koira olisikin pentutehtaalta. Koska rescuekoira..." Mitenköhän tuo eroaa oikeasti pentutehtailijoiden ja salakuljettajien tuotteista tuo koira jos eettiseltä kannalta asiaa tarkastelee?
- Kaskuneimikäänyllätä
Ihmiset, jotka ovat jotain kuulleet pentutehtailusta mutta eivät halua koirasta maksaa enempää kuin muutaman satasen, ottavat nykyään rescuekoiran. Sitten kummasti nämä rescuekoirat jopa juuri ennen maahantuontia lisääntyvät ja yhden sijasta onkin yhtäkkiä yhdeksän rescuekoiraa pelastettavana (selaa taaksepäin ja löydät ilmoituksen, jossa kaupataan rescuepentuja, jotka olivat jonkin pyhän voiman avustuksella ilmaantuneet rescuekoiran kohtuun).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922157Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n442117Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571033- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910