Mikä on ohjelmistoalan arvostetuin oppilaitos Suomessa ja miksi?
Arvostetuin oppilaitos Suomessa?
JosKerranPakko
11188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Meillä Suomessa paljon arvostus ja paljon työ. Suomessa ei opiskella kannattaa.
Greetings from,
University of Bangalore India.
TTY melko varmaan.
Miksi?
Tänä päivänä tuolla ei ole enää juurikaan merkitystä.
Suomalaiset opinahjot ovat koulutustasosta riippumatta yhtä ja samaa harmaata massaa.
Jos voisin palata ajassa taaksepäin niin valitsisin jonkun aivan muun kuin ohjelmistoalan eli melko varmasti KTM tai insinööri sähköltä.
TKK, Tietotekniikan osasto.
Ainiin, sitä ei enää ole... No sitäkin arvokkaampi on sieltä saatu tutkinto, koska niitä ei enää jaeta.
Jota kukaan ei enää tunne joten arvoton.
Entä yo-datanomi ajalta ennen ammattikorkeajärjestelmää - tunnetaanko sitä tutkintoa edelleen? ( Todennäköisemmin vaakakupissa painaisi enemmän tutkinnon jälkeinen vuosikymmenten työkokemus )
Tunnenhan minä sen, oli työkavereita joilla koulutus vanhassa atk-instituutissa Helsingin Itä-pasilassa. Erittäin vaikeaa oli sinne päästä sisään, siksi jo siellä opinnot aloittaneilla järjestyivät palikat testeissä huomattavasti paremmin kuin keskiverto-opiskelijoilla muilla aloilla. Kyllä nuo teräviä tyyppejä olevat.
Nykyään datanomin tutkinto on kärsinyt inflaation.
Se on nyt jonkinlainen lyhyt tutkinto, mutta ei kai kuitenkaan mikään kirjekurssi.
Ei Suomessa ole eroa saman alan eri oppilaitosten arvostuksessa. Sinun arvostuksesi työnantajan silmissä riippuu aivan muusta kuin oppilaitoksen nimestä. Samoin ihmisten silmissä ylipäätään.
Ohjelmistoalan arvostus sinänsä on vain tietyn pienen piirin juttu.
Kaippa se on joku yliopisto? Mikä lienee yliopisto-ranking Suomessa?
Riippunee alasta, koska missään yliopistossa ei ole kaikkia aloja.