Ostin nämä lähivalot autooni. Toinen lampuista pimeni 52 tunnin kuluttua ja toinen 66 tunnin kuluttua. Reklamaatioon sain Osramilta seuraavan vastauksen:
Ko. lamppujen keskimääräinen elinikä on n. 200 tuntia, joka normiajossa tulee täyteen n. 3 kuukaudessa.
Night Breaker ei ole suinkaan pitkäikälampuksi kehitetty vaan antamaan koko elinikänsä aikana maksimaalisen valotehon.
Tuo ominaisuus sitten syö sitä käyttöikää.
Jos lampulta haluaa pidempää elinikää kannattaa käyttää ihan standardilamppuja.
Jos jännite lampun kannalle on 5% korkeampi, kuin normijännite eli 13,86V, niin lampun elinikä puolittuu ja jos jännite on 10% korkeampi (14,52V), niin elinikä on vain neljäsosa normieliniästä.
Lampun elinikään voi vaikuttaa myöskin tärinä ja jännitteen vaihtelut.
Monesti lamppu rikkoutuu, kun ajoneuvoa käynnistetään. Tosin nykyajan autoissa suurimmassa osassa on viive ennen kuin valot kytkeytyvät päälle.
Kuitenkin tosiasia on, ettei ole mahdollista valmistaa laillisia halogeeni ajovalolamppuja, jotka kestäisivät pitkään ja samalla antaisivat maksimaalisen valon tuoton... Eli mitä enemmän halogeenilamppu tuottaa valoa sitä lyhyempi on sen elinikä ( Saman tehoiset lamput ).
Itselläni jännite akun navoista oli 14.28 V, lampun kantajännite ei ole varmaan paljonkaan pienempi. Näin ollen lamput kesti toimittajan mukaan tarpeeksi kauan!
Jos siis et halua olla vaihtamassa lamppuja kokoajan, en voi suositelle tämmösiä.
OSRAM Nigh Breaker Unlimited H11
5
349
Vastaukset
- dgsrgsr
Eli autossassi on huono sähköjärjestelmä. Osta parempi auto niin ei tarvitse vaihtaa lamppuja koko ajan. Itsellä useampi pari nightbreakereita kestäneet yli 2v/20tkm.
Joidenkin autojen heikkolaatuinen sähköjärjestelmä vaan syö lamppuja.- JariKe
Tais kommentti tulla osramin kauppiaalta. Hyvä yritys. Minulla kesti 3 kk. Surkeat on.
- MontaTekijää
Vaikuttaa sitten kestävyyteen myös umpion ilmatilan koko. Halogeenipolttimothan käy todella kuumina, nuo superhyperturbopolttimot vieläkin kuumempina. Isossa umpiossa polttimo kestää pidempään, mitä ahtaassa (usein linssiumpiot).
- tarkatTunnitPojalla
Toyotassa poksahtelee H7:t merkistä riippumatta todella nopeasti johtuen huonoista sähköistä. Tuttu juttu.
- hshss
H7 nyt yleensäkin on heikkokestoisempi kuin esim H4 tai H1 mutta joo, kyllä niitä Toyotissa vähän väliä poksahtelee. Mazdassa taas hajonnut polttimo on harvinaisuus, jopa plussapolttimoita käytettäessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455603Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3095432Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä914656Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692495Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y72140Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt501919Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161872Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu331868Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261810Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi831752