Ostin nämä lähivalot autooni. Toinen lampuista pimeni 52 tunnin kuluttua ja toinen 66 tunnin kuluttua. Reklamaatioon sain Osramilta seuraavan vastauksen:
Ko. lamppujen keskimääräinen elinikä on n. 200 tuntia, joka normiajossa tulee täyteen n. 3 kuukaudessa.
Night Breaker ei ole suinkaan pitkäikälampuksi kehitetty vaan antamaan koko elinikänsä aikana maksimaalisen valotehon.
Tuo ominaisuus sitten syö sitä käyttöikää.
Jos lampulta haluaa pidempää elinikää kannattaa käyttää ihan standardilamppuja.
Jos jännite lampun kannalle on 5% korkeampi, kuin normijännite eli 13,86V, niin lampun elinikä puolittuu ja jos jännite on 10% korkeampi (14,52V), niin elinikä on vain neljäsosa normieliniästä.
Lampun elinikään voi vaikuttaa myöskin tärinä ja jännitteen vaihtelut.
Monesti lamppu rikkoutuu, kun ajoneuvoa käynnistetään. Tosin nykyajan autoissa suurimmassa osassa on viive ennen kuin valot kytkeytyvät päälle.
Kuitenkin tosiasia on, ettei ole mahdollista valmistaa laillisia halogeeni ajovalolamppuja, jotka kestäisivät pitkään ja samalla antaisivat maksimaalisen valon tuoton... Eli mitä enemmän halogeenilamppu tuottaa valoa sitä lyhyempi on sen elinikä ( Saman tehoiset lamput ).
Itselläni jännite akun navoista oli 14.28 V, lampun kantajännite ei ole varmaan paljonkaan pienempi. Näin ollen lamput kesti toimittajan mukaan tarpeeksi kauan!
Jos siis et halua olla vaihtamassa lamppuja kokoajan, en voi suositelle tämmösiä.
OSRAM Nigh Breaker Unlimited H11
5
336
Vastaukset
- dgsrgsr
Eli autossassi on huono sähköjärjestelmä. Osta parempi auto niin ei tarvitse vaihtaa lamppuja koko ajan. Itsellä useampi pari nightbreakereita kestäneet yli 2v/20tkm.
Joidenkin autojen heikkolaatuinen sähköjärjestelmä vaan syö lamppuja.- JariKe
Tais kommentti tulla osramin kauppiaalta. Hyvä yritys. Minulla kesti 3 kk. Surkeat on.
- MontaTekijää
Vaikuttaa sitten kestävyyteen myös umpion ilmatilan koko. Halogeenipolttimothan käy todella kuumina, nuo superhyperturbopolttimot vieläkin kuumempina. Isossa umpiossa polttimo kestää pidempään, mitä ahtaassa (usein linssiumpiot).
- tarkatTunnitPojalla
Toyotassa poksahtelee H7:t merkistä riippumatta todella nopeasti johtuen huonoista sähköistä. Tuttu juttu.
- hshss
H7 nyt yleensäkin on heikkokestoisempi kuin esim H4 tai H1 mutta joo, kyllä niitä Toyotissa vähän väliä poksahtelee. Mazdassa taas hajonnut polttimo on harvinaisuus, jopa plussapolttimoita käytettäessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.17410491- 552853
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822598- 862442
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1492162Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2442008- 451441
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131415Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211245Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34893