Ostin nämä lähivalot autooni. Toinen lampuista pimeni 52 tunnin kuluttua ja toinen 66 tunnin kuluttua. Reklamaatioon sain Osramilta seuraavan vastauksen:
Ko. lamppujen keskimääräinen elinikä on n. 200 tuntia, joka normiajossa tulee täyteen n. 3 kuukaudessa.
Night Breaker ei ole suinkaan pitkäikälampuksi kehitetty vaan antamaan koko elinikänsä aikana maksimaalisen valotehon.
Tuo ominaisuus sitten syö sitä käyttöikää.
Jos lampulta haluaa pidempää elinikää kannattaa käyttää ihan standardilamppuja.
Jos jännite lampun kannalle on 5% korkeampi, kuin normijännite eli 13,86V, niin lampun elinikä puolittuu ja jos jännite on 10% korkeampi (14,52V), niin elinikä on vain neljäsosa normieliniästä.
Lampun elinikään voi vaikuttaa myöskin tärinä ja jännitteen vaihtelut.
Monesti lamppu rikkoutuu, kun ajoneuvoa käynnistetään. Tosin nykyajan autoissa suurimmassa osassa on viive ennen kuin valot kytkeytyvät päälle.
Kuitenkin tosiasia on, ettei ole mahdollista valmistaa laillisia halogeeni ajovalolamppuja, jotka kestäisivät pitkään ja samalla antaisivat maksimaalisen valon tuoton... Eli mitä enemmän halogeenilamppu tuottaa valoa sitä lyhyempi on sen elinikä ( Saman tehoiset lamput ).
Itselläni jännite akun navoista oli 14.28 V, lampun kantajännite ei ole varmaan paljonkaan pienempi. Näin ollen lamput kesti toimittajan mukaan tarpeeksi kauan!
Jos siis et halua olla vaihtamassa lamppuja kokoajan, en voi suositelle tämmösiä.
OSRAM Nigh Breaker Unlimited H11
5
328
Vastaukset
- dgsrgsr
Eli autossassi on huono sähköjärjestelmä. Osta parempi auto niin ei tarvitse vaihtaa lamppuja koko ajan. Itsellä useampi pari nightbreakereita kestäneet yli 2v/20tkm.
Joidenkin autojen heikkolaatuinen sähköjärjestelmä vaan syö lamppuja.- JariKe
Tais kommentti tulla osramin kauppiaalta. Hyvä yritys. Minulla kesti 3 kk. Surkeat on.
- MontaTekijää
Vaikuttaa sitten kestävyyteen myös umpion ilmatilan koko. Halogeenipolttimothan käy todella kuumina, nuo superhyperturbopolttimot vieläkin kuumempina. Isossa umpiossa polttimo kestää pidempään, mitä ahtaassa (usein linssiumpiot).
- tarkatTunnitPojalla
Toyotassa poksahtelee H7:t merkistä riippumatta todella nopeasti johtuen huonoista sähköistä. Tuttu juttu.
- hshss
H7 nyt yleensäkin on heikkokestoisempi kuin esim H4 tai H1 mutta joo, kyllä niitä Toyotissa vähän väliä poksahtelee. Mazdassa taas hajonnut polttimo on harvinaisuus, jopa plussapolttimoita käytettäessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset20817055Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16512133Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1766676Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415940Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644832MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny114701Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.183914Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m973606Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta813555En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk103301