OSRAM Nigh Breaker Unlimited H11

Hene24

Ostin nämä lähivalot autooni. Toinen lampuista pimeni 52 tunnin kuluttua ja toinen 66 tunnin kuluttua. Reklamaatioon sain Osramilta seuraavan vastauksen:

Ko. lamppujen keskimääräinen elinikä on n. 200 tuntia, joka normiajossa tulee täyteen n. 3 kuukaudessa.
Night Breaker ei ole suinkaan pitkäikälampuksi kehitetty vaan antamaan koko elinikänsä aikana maksimaalisen valotehon.
Tuo ominaisuus sitten syö sitä käyttöikää.
Jos lampulta haluaa pidempää elinikää kannattaa käyttää ihan standardilamppuja.

Jos jännite lampun kannalle on 5% korkeampi, kuin normijännite eli 13,86V, niin lampun elinikä puolittuu ja jos jännite on 10% korkeampi (14,52V), niin elinikä on vain neljäsosa normieliniästä.


Lampun elinikään voi vaikuttaa myöskin tärinä ja jännitteen vaihtelut.
Monesti lamppu rikkoutuu, kun ajoneuvoa käynnistetään. Tosin nykyajan autoissa suurimmassa osassa on viive ennen kuin valot kytkeytyvät päälle.
Kuitenkin tosiasia on, ettei ole mahdollista valmistaa laillisia halogeeni ajovalolamppuja, jotka kestäisivät pitkään ja samalla antaisivat maksimaalisen valon tuoton... Eli mitä enemmän halogeenilamppu tuottaa valoa sitä lyhyempi on sen elinikä ( Saman tehoiset lamput ).

Itselläni jännite akun navoista oli 14.28 V, lampun kantajännite ei ole varmaan paljonkaan pienempi. Näin ollen lamput kesti toimittajan mukaan tarpeeksi kauan!
Jos siis et halua olla vaihtamassa lamppuja kokoajan, en voi suositelle tämmösiä.

5

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgsrgsr

      Eli autossassi on huono sähköjärjestelmä. Osta parempi auto niin ei tarvitse vaihtaa lamppuja koko ajan. Itsellä useampi pari nightbreakereita kestäneet yli 2v/20tkm.

      Joidenkin autojen heikkolaatuinen sähköjärjestelmä vaan syö lamppuja.

      • JariKe

        Tais kommentti tulla osramin kauppiaalta. Hyvä yritys. Minulla kesti 3 kk. Surkeat on.


    • MontaTekijää

      Vaikuttaa sitten kestävyyteen myös umpion ilmatilan koko. Halogeenipolttimothan käy todella kuumina, nuo superhyperturbopolttimot vieläkin kuumempina. Isossa umpiossa polttimo kestää pidempään, mitä ahtaassa (usein linssiumpiot).

    • tarkatTunnitPojalla

      Toyotassa poksahtelee H7:t merkistä riippumatta todella nopeasti johtuen huonoista sähköistä. Tuttu juttu.

      • hshss

        H7 nyt yleensäkin on heikkokestoisempi kuin esim H4 tai H1 mutta joo, kyllä niitä Toyotissa vähän väliä poksahtelee. Mazdassa taas hajonnut polttimo on harvinaisuus, jopa plussapolttimoita käytettäessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe