palan tunne nielussa

gigikasikuus

Kaksi kuukautta tuntunut palan/roskan tunne nielussa enemmän oikealla puolella!! Peilin ja lampun avulla kurkkuani tutkiessa huomasin kielessäni ihan siellä syvällä takaosassa "patin" ihonvärisen "litteän". Tai useammankin mutta eri kokoisia. Onko nämä normaaleja? Voiko ne aiheuttaa palan tunteen kurkkuuni? Kurkkuni on lääkäri katsonut, tunnustellut, labrat, kilpparit kunnossa. Onko jollain kokemusta tällaisesta? Tunne helpottuu niellessäni juomaa tai ruokaa, tuntuu siis vain "ilmaa" niellessä. Tai jos suu on kiinni niin kitalakeen syvälle tuntuu joku "osuvan". Karvan tms tunne.. aaaaa... kertokaa jos olette kärsineet samasta. En toivo tätä pahimmalle vihamiehellekkään.

4

3072

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei voisiko tunne johtua jostain henkisen puolen syystä? Jokin asia joka kaivaa tai hiertää.

      Itselläni nuorena aikuisena pala "kasvoi" niin isoksi että tuntui kuin en pystyisi enää syömään ja lisäksi se oli yhtämittaa ainakin ollut jo 2 kk.
      Kävin lääkärissä ja sitä myöden varjoainerögtenissä missä join nestettä koko kuvauksen ajan. Lääkäri seurasi viereisessä huoneessa miten neste meni alas, jäikö se jumiin jne.
      Lopputulos kaikki hyvin. Sieltä kurkusta ei löytynyt mitään selittävää tekijää oireilleni.
      Itse ajattelin että siis psyykkistä. Aihetta tähän mulla on ikävä kyllä riittänyt lähes koko vanhan ikäni aina aika säännöllisesti.
      Sen jälkeen kun taas tuli pala kurkkuun mietin että mikä nyt eniten vaivaa, pelottaa jne.

      Tämän vuoden alussa se ystäväni oli taas siellä, itselläni oli kyllä selitys valmiina.
      Se miten se sieltä irtoaa on vähän että ratkaise ongelma tai vähintään tiedosta se. Sitten häivyn kurkustasi.

      Mulla se on ollut näin vuosikymmenet mutta tiedän että se voi liittyä myöskin sairauksiin joita ei sovi jättää hoitamatta.

      Mutta näinkin voi olla.

    • ripkurkku

      [f00000] moi sinulla on syöpä

    • Anonyymi

      Kyseessä taitaa olla ihan pelkkä proppu. Ne saa itse popsautettua pois. Se johtuu ilmeisesti nielurisoista. Mutta vaaraton on

    • Anonyymi

      Palan tunne kurkussa johtuu useimmiten stressistä eli on psyykkistä laatua. On aika tavallista.

      On silti hyvä tutkittava kurkkunsa kurkkulääkärillä. Tavallisesti pala silloin katoaa, mutta voi tulla takaisin tiukoissa elämäntilanteissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      67
      3798
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3179
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      98
      2436
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1659
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1418
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1280
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      42
      1218
    8. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1030
    9. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1021
    10. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1021
    Aihe