Oman käden oikeus?

aina.ei.oikeus.toteudu

Varmasti suurin osa normaalisti ajattelevista ihmisistä on sitä mieltä, että jos kärsit vääryyttä, eikä oikeus katso sinun olevasi oikeassa, miettii oman käden oikeuden käyttämistä. Eikö niin? Hullut ovat erikseen. Esim. jos sinua syytetään vaikka vainoamisesta ja tiedät satavarmasti sen olevan puppua. Mitä tekisit? Oikeus tuomitsee sinut vainoamisesta, jota et ole tehnyt, vaan vastapuoli omilla valheillaan saa oikeuden uskomaan itseään. Nyt sitten trolleille, että asia on noin tässä fiktiivisessä esimerkissä. Mitä mahdollisuuksia sinulla on todistaa enää sitä, että et ole sitä tehnyt? Saat oikeusmurha tuomion ja sinun pitäisi kärsiä se. Eikö siinä jo mielessä kuohahda? Mitä?!

13

608

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoosianna-Amen

      Suomessahan vallitsee käänteinen todistus takka , eli epäillyn tuleekin todistaa syyttömyytensä.. vaikka lain mukaan syyylliseksi epäilty tulee todistaa syylliseksi.. no tämä on nyt sitä paskaa joka valuu alspäin.

      • Lawandorders

        Näinhän se uusi laki tulee toimimaan liittovaltiossamme, eurostoliitossa.


      • Harkitsija

        Oman käden oikeuden käyttö tulee lisääntymään. Siinä on mainittu OIKEUS eli mikä on todellisuus raukkamaisen oikeuslaitoksen väärään päätökseen verrattuna.


    • suuntaa.antavat

      Aarnio ja Runebergkin vatkaavat ja vatuloivat, suorastaan vispaavat keskenään että valuuko paska aina alaspäin vai ylöspäin.

    • Kukaaneivoimitään

      Ei ole mitään hävittävää, jos tuomitaan valheiden perusteella. Silloin vain oman käden oikeus on ainoa vaihtoehto. Mitä sitten vaikka saat tuomion? Olethan saanut jo valheestakin, joten ollaan rikollisia kun kerran oikeus on niin päättänyt.

      • Oikeusmurhaaeisaasattua

        Näin minäkin ajattelen. Oikeusmurhan uhri on vaarallinen yksilö yhteiskunnassa, kyllä sellainen asia pitäisi oikeuslaitoksenkin ymmärtää. Pitäisi kaikin mahdollisin keinoin yrittää välttää sitä, että tuomittaisiin väärin perustein.


      • näin.on
        Oikeusmurhaaeisaasattua kirjoitti:

        Näin minäkin ajattelen. Oikeusmurhan uhri on vaarallinen yksilö yhteiskunnassa, kyllä sellainen asia pitäisi oikeuslaitoksenkin ymmärtää. Pitäisi kaikin mahdollisin keinoin yrittää välttää sitä, että tuomittaisiin väärin perustein.

        Näin on.


    • Pössö

      Oman käden oikeus on sitä että menet asumaan omin luvin perintö-osakas
      asuntoon. anastat sieltä vainajien jäämistöä. Itke siinä sitten osakkaille,kun on päässyt näin käymään.Diaknoosi.Mania ensi tilassa hoitoon.

    • Karma-Tulee-Toivottavast

      Ongelmaan on ratkaisuna se että jokaiselta paikka kunnalta erotetaan komisaariot ja ylikonstaapelit ja samoin johtavat syyttäjät näin katkaistaan se nilkkien kilkkiytyminen ainakin joksikin aikaa ja poliisin suorittamaan esitutkintaan tulee puuttuu asianajajan toimesta,

      Jota ei tapahdu ja niinpä syyttäjille poliisin toimesta lähettetään haista paskan esitutkintoja kuten esm. Auerin jutussakin jossa se tähti juttu oli sen ensinnä paikalla olleen riksotutkijan oikeana pidettävä havintoihin perustuva toteemus jonka mukaan tekijä ei voi olla kukaan muu kuin ulkopuolinen.

      Ko poliisi itsekin ihmetteli kun ei kukaan kysynyt vaikka asia oli kirjattuna raportteihin meni useita vuosia enen kuin Auerin asianjaja tajusi asian perään tiedustella ja syyttäjä ei virkansa puolesta tehnyt asian suhteen mitään vaan pyrki salaamaan ko raportin. ja tässä vaiheessa oltiin jo toisella kieroksella koittaen saada syytöntä elinkautiseen vankeuteen..jumalauta.

      Ja tätä enen tapahtui että jutun alkuperäinen tutkinan johtaja joutenlahti koitti lavastella syytömän elinkautiseen vakila tuomioon..

      Ei siis ihmekkään että avauksessa teemoitettiin ihan oikein.

      Kyllä se pistää vituttaan ihan jokaista jonka kohdalle näitä "yksittäis" tapauksia sattuu ja sattuuhan niitä.

    • Niin-Näkyyp

      Rikosylikomisario Rabbe von Hertzen tuomittiin urkinnasta.Keskusrikospoliisin rikosylikomisario Rabbe von Hertzen on tuomittu Anneli Auerin tietojen urkkimisesta. Helsingin hovioikeus tuomitsi hänet viiteentoista päiväsakkoon virkavelvollisuuden rikkomisesta. Vantaan käräjäoikeus oli aiemmin hylännyt syytteen.

      • kysyvä.ei.eksy

        Pystyikö Trevocin vakoilulaitteilla kuuntelemaan vai näkyikö niillä vain kohteen sijainti?


    • realityVSrecklessness

      Epäoikeudenmukaisuus kuohahtaa aina mielessä eikä yhteiskunnan tuoma oikeus aina täytä oikeudenmukaisuutta. Mutta jos toinen perusteetta syyttää vainoamisesta ja saa sillä tuomion, niin on todellakin aika puhaltaa pitkään ja syvään ennenkuin puhuu oman kädenoikeudesta ...Mitä siinä haluaa oikeasti tehdä? Vainota lisää/aloittaa vainoaminen koska valheellisesti niin väitettiin?

      Itse pysähtyisin 110%sesti. Miettisin rauhassa mikä merkitys syytöksellä ja seurauksilla oli suhteessa niiden todenperäisyyteen ja tarkoitukseen. Rauhoittuisin lisää. Vielä lisää. Ja vähän lisää. Jos päätyisin siihen että hinta oli itselle iso ja täysin epäoikeudenmukainen - rauhoittuisin lisää. Jollekin toiselle sanoisin että älä rakenna yhdestä epäoikeudenmukaisuudesta itsellesi helvettiä. Saattaisin antaa hyvin rauhallisesti ja hallistusti myöhemmin takaisin, syke 65 ja hyvä whisky lasissa.

    • pakkouskoo

      Kun syyllisiä ei kerran edes etsitä, niin silloin kaikki ovat syyllisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2189
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      235
      937
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      152
      914
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      893
    5. 64
      881
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      38
      856
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      108
      826
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe