Filmiskanneri

Oli taannoin Stokmannin mainos. Canon 8400F. Hintaan 229e. Ei kuulosta pahalta. Siis voiko sillä saada filmistä jopa 20 Megapikselin tiedostoja. Siis tarkoitukseni olisi niistä leikata parhaat palat pois ja vaikka teettää niistä ifissä kuvat.
Minulla on vanha järkkäri, tosin tässä tulee maksamaan hutikuvat, mutta onnistunut otos esim. kaukoputken läpi luulisi olevan hyvää editointimateriaalia.
36241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lienee tuo canon tasoskanneri, jolla voi myös skannata filmejä, joten filmien skannaus kyllä onnistuu, jos ei niin kovin tarkka ole tuloksen suhteen.Jos sen sijaan kunnon jälkeä haluaa, niin varsinainen filmiskanneri on parempi vaihtoehto, käypäset maksavat Saksan nettifirmoissa alkaen noin 300 egua 20 egeä postikuluja.Samalla voit tilata edullisesti filmiä siihen vanhaan järkkäriisi.

Äänestä
  • Onko paljon edullisempaa tilata saksasta kuin ostaa suomesta? entä filmien hinnat. Millä tavalla maksu suoritetaan, onko siinä riskejä?
    Millaisia dpi arvoja tuolla 300 egellä saa? takuu, huolto ym. Vai onko vastaavia suomessa, mutta paljon kalliimpana, tässä vain muutama kysymys.

    Äänestä

  • edullistako? kirjoitti:

    Onko paljon edullisempaa tilata saksasta kuin ostaa suomesta? entä filmien hinnat. Millä tavalla maksu suoritetaan, onko siinä riskejä?
    Millaisia dpi arvoja tuolla 300 egellä saa? takuu, huolto ym. Vai onko vastaavia suomessa, mutta paljon kalliimpana, tässä vain muutama kysymys.

    No tavallisen harrastajan skanneri Minolta Scan Dual IV:n maksaa Technikdideckt.de:ssä 299 egua 20 egua postimaksuja.Maksu Visalla ja tavara kannetaan suoraan kotiisi asti eli jokin kuriiri tuo.Tarkkuus on 3200 dpi ja se myös tekee käytännössä lähelle tuota tarkkuutta, kun tasoskanneri pääsee tuskin puoleen ilmoitetusta ehkä tuo koneessa olevan lasipinnan takia.
    Minioltan mukana tulee ohjeet CD:llä ja sieltä löytyy täydellinen ohje myös Suomen kielellä.
    Filmin hinnat voit käydä vilkaisemassa firman nettisivuilta ja sekä hinta että tarjonta ovat kohdallaan.Ostin juuri sieltä Agfan MV-filmiä ja viimeinen käyttöpäivä on vuonna 2009.Filmiä voi ostaa paljonkin varastoon, kun pistää ne pakkasarkkuun, jolloin vanhememista ei käytännössä tapahdu ollenkaan, itsellä kokemusta diafimien kohdalla.
    Minulla on tuo Minoltan III malli ja olen siihen ollut ylen tyytyväinen, jälki hyvää ja USB 2.0 portilla kohtuullisen nopea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


digiksi kirjoitti:

Oli taannoin Stokmannin mainos. Canon 8400F. Hintaan 229e. Ei kuulosta pahalta. Siis voiko sillä saada filmistä jopa 20 Megapikselin tiedostoja. Siis tarkoitukseni olisi niistä leikata parhaat palat pois ja vaikka teettää niistä ifissä kuvat.
Minulla on vanha järkkäri, tosin tässä tulee maksamaan hutikuvat, mutta onnistunut otos esim. kaukoputken läpi luulisi olevan hyvää editointimateriaalia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu