Ladattavan Prius Plug-in Hybridin kova kysyntä...

...alkaa pian sillä....

Ladattavien hybridiautojen myynti nousi vuonna 2016 75%:

http://tekniikanmaailma.fi/autot/menossa-jopa-pienoinen-buumi-ladattavien-hybridiautojen-myynti-75/
20174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Buumi ei koske Priusta joka on susiruma meluisa ja laiska koppero johon mahtuu vain neljä matkustajaa. Plugin-potin keräävät jatkossakin Volvo, BMW ja VW niinkuin tähänkin saakka.

Äänestä

Joko noi uuden kopan Priukset on myynnissä, ei niitä ainakaan näy?

Äänestä
  • Priukset ovat olleet takseina jo muutaman kuukauden. Tuskin niitä vielä tässä vaiheessa autoilun kehitysmaahan Suomeen edes joutaa kun kysyntä näyttää olevan todella kova. Muutenkin näyttää olevan niin että Priuksella ei edes ole todellisia kilpailijoita, muuten noita Volvon ja Volkswagenin hybridiviritelmiä näkyisi myös takseina ja muutenkin liikenteessä. Ei vaan näy minkä Volsun kohdalla toki ymmärtää johtuvan "teknisistä syistä". Eihän sellaista kukaan täysjärkinen uskalla omalla rahalla ostaa kun tietää jo etukäteen iskevänsä kätensä paskaan.

    Äänestä

  • Maailmalla_uudet kirjoitti:

    Priukset ovat olleet takseina jo muutaman kuukauden. Tuskin niitä vielä tässä vaiheessa autoilun kehitysmaahan Suomeen edes joutaa kun kysyntä näyttää olevan todella kova. Muutenkin näyttää olevan niin että Priuksella ei edes ole todellisia kilpailijoita, muuten noita Volvon ja Volkswagenin hybridiviritelmiä näkyisi myös takseina ja muutenkin liikenteessä. Ei vaan näy minkä Volsun kohdalla toki ymmärtää johtuvan "teknisistä syistä". Eihän sellaista kukaan täysjärkinen uskalla omalla rahalla ostaa kun tietää jo etukäteen iskevänsä kätensä paskaan.

    Volkkarilla on edelleen umpisurkea pensasyöppö moottori hybridissä, samoin dsg-pommi. Kuka uskaltaa ostaa ei voi olla kuin umpisokea vw-fani.

    Prius Prime tulee myyntiin maaliskuussa.

    Äänestä

  • Maailmalla_uudet kirjoitti:

    Priukset ovat olleet takseina jo muutaman kuukauden. Tuskin niitä vielä tässä vaiheessa autoilun kehitysmaahan Suomeen edes joutaa kun kysyntä näyttää olevan todella kova. Muutenkin näyttää olevan niin että Priuksella ei edes ole todellisia kilpailijoita, muuten noita Volvon ja Volkswagenin hybridiviritelmiä näkyisi myös takseina ja muutenkin liikenteessä. Ei vaan näy minkä Volsun kohdalla toki ymmärtää johtuvan "teknisistä syistä". Eihän sellaista kukaan täysjärkinen uskalla omalla rahalla ostaa kun tietää jo etukäteen iskevänsä kätensä paskaan.

    Plugin+Priuksia+rekisteröitiin+viime+vuonna+Suomessa+5+kpl.+Siis+vain+viisi+kappaletta!+Vähennystä+(ei+lisäystä)+edelliseen+vuoteen+oli+72,7%Plug-in+Prius+ei+ole+mikään+tekijä+markkinoilla!+Jopa+sikakallista+Audi+Q7+E-TRON:ia+rekisteröitiin+yli+kymmenkertainen+määrä.

    Äänestä

Trafin+tilaston+mukaan+plug-in+hybridiautokanta+30.9.2016+oli+Mitsu+Outlander+352+kpl,+Volvo+XC90+223+kpl,+Opel+Ampera+194+kpl,+Toyota+Prius+162+kpl,+Volvo+V60+150+kpl,+Porsche+Cayanne+126+kpl+jne.+Vaikka+myynti+nousisi+200+%,+niin+lukumäärät+mitättömän+pieniä+ja+keskittyvät+asiakaskuntaan,+jolle+auton+hinnalla+ei+taida+olla+paljoa+merkitystä.Liikenteen+päästöjä+ja+polttoaineenkulutusta+ajatellen+olisi+katsottava+niitä+autoja,+mitä+myydään+eniten+-+siis+20+000+-+30+000+euron+hintaluokan+Golf/Octavia-kokoluokkaa.Sitäpaitsi+plug-in+hybridien+matalat+päästöt+toteutuvat+vain+lyhyillä+matkoilla+ja+jos+on+viitsinyt+ladata+auton+sähköverkosta.+Ellei+ole+ladattu,+nuo+autot+syövät+kokonsa+ja+painonsa+vuoksi+syntisen+paljon+bensaa+per+100+km+(tai+dieseliä,+mutta+plug-in+hybridit+ovat+harvemmin+dieseleitä).

Äänestä
  • kiitettävästi ladattavan hybridin akkujen tyhjennyttyä muutaman kymmenen km ajon jälkeen. Poikkeuksen tekevät perinteiset hybridit, kärjessä Toyota, joiden kulutus säilyy pienenä kaikissa olosuhteissa matkan pituudesta riippumatta. Muutenkin tuollaisella Toyota-palstan trollipojun solvaamalla autolla on äärimmäisen lepuuttavaa ja helppoa ajaa kun ei tarvitse huolehtia mistään ajomoodeista tai latauksesta johon veikkaan nykyajan ihmisten kyllästyvän äkkiä. Toyota-konserni on tässäkin suhteessa ylivoimainen, onhan sen kokemus hybrideistä aivan omaa luokkaansa.

    Äänestä

  • Bensa_maistuu kirjoitti:

    kiitettävästi ladattavan hybridin akkujen tyhjennyttyä muutaman kymmenen km ajon jälkeen. Poikkeuksen tekevät perinteiset hybridit, kärjessä Toyota, joiden kulutus säilyy pienenä kaikissa olosuhteissa matkan pituudesta riippumatta. Muutenkin tuollaisella Toyota-palstan trollipojun solvaamalla autolla on äärimmäisen lepuuttavaa ja helppoa ajaa kun ei tarvitse huolehtia mistään ajomoodeista tai latauksesta johon veikkaan nykyajan ihmisten kyllästyvän äkkiä. Toyota-konserni on tässäkin suhteessa ylivoimainen, onhan sen kokemus hybrideistä aivan omaa luokkaansa.

    Vaikka Tojolla on kokemusta hybreistä, niin Kian hybridi kuluttaa vähemmän ja tehoja on enenmän

    Äänestä

  • Wanha on laiskistunut, ja uudet kilpailijat menevät ohi, että heilahtaa. Pistokehybridiäkin on odoteltu niin kauan, että markkinoilla alkaa olla kohta tungosta kilpailijoista.

    Äänestä

"Priukset+ovat+olleet+takseina+jo+muutaman+kuukauden.+Tuskin+niitä+vielä+tässä+vaiheessa+autoilun+kehitysmaahan+Suomeen+edes+joutaa+kun+kysyntä+näyttää+olevan+todella+kova."Priuksen+perusmallin+kysyntä+sen+päämarkkinoilla+on+ollut+katastrofaalisen+huonoa.+Autoija+on+riittänyt+kaikille+halukkaille+ja+myös+massiiviisiin+alennuskampanjoihin.+Priusin+myynti+jenkeissä+on+sukeltanut+melkein+30%.+Se+on+valtava+pudotrus+juuri+markkinoille+tulleelle+mallille.+Täystyrmäys,+voisi+sanoa."rius+sales+in+the+U.S.+are+down+by+about+26%+this+year.+Brendan+Harrington,+president+of+Longo+Toyota+in+California,"http://fortune.com/2016/09/06/prius-toyota-sales/

Äänestä
  • siihen nähden että uusi Plug-In Prius oli juuri tulossa myyntiin. Normaalisti vanhaa mallia aletaan dumppaamaan markkinoille vaikka miten epätoivoisilla konsteilla mutta eihän Toyotan tarvitse sellaiseen sortua.

    Äänestä

  • Olet pihalla kuin lumi-ukko. Tämän törkeän dyykkauksen teki nimenomaan uusi Prius. Se ei-ladattava täysin uudistettu malli.
    Koko Toyotan ei-ladattava hybridikonsepti on kuolemassa pois.

    Äänestä

  • Vituiksmenitaas kirjoitti:

    Olet pihalla kuin lumi-ukko. Tämän törkeän dyykkauksen teki nimenomaan uusi Prius. Se ei-ladattava täysin uudistettu malli.
    Koko Toyotan ei-ladattava hybridikonsepti on kuolemassa pois.

    Ei kuole, katsos juntti kun hybridiä käytetään muuallakin kehäkolmosen sisäpuolella.
    On aivan sama onko hybrid ladattava vai ei pidemmillä matkoilla, pidempiä matkoja kaupunkien ulkopuolella ajetaan lähes päivittäin.

    Äänestä

"Volvon ja Volkswagenin hybridiviritelmiä näkyisi myös takseina"

Et taida olla kovin fiksu. Ei tarvitse kovin paljon miettiä kun typerämpikin ymmärtää että plug-in hybridejä ei ole tarkoitettu takseiksi vaan normaaleille perheille. Näiden kahden ryhmän päivittäinen ajomatka on täysin eri maailmasta.
Teet itsellesi palveluksen jos et enää tyrkytä plugin-hybridejä takseiksi, sellainen antaa aika tyhmän kuvan sinusta.

Äänestä
  • Mitä nuo Teslat tekee sitten takseina ja vieläpä kehuttuina.

    Äänestä

  • fsdfsdfsdfsdfsdfdsafd kirjoitti:

    Mitä nuo Teslat tekee sitten takseina ja vieläpä kehuttuina.

    Mikä Tesla on Plug-in hybridi?

    Äänestä

  • fsdfsdfsdfsdfsdfdsafd kirjoitti:

    Mitä nuo Teslat tekee sitten takseina ja vieläpä kehuttuina.

    lyhyttä päivää taksissa.

    Äänestä

  • Sen parhauden päättävät kuluttajat. En löisi paljoakaan vetoa Priusin puolesta. Rekisteröity neljälle, surkea tavaratila, meluisa ja muovinen. Tuossa hintaluokassa halutaan mukavuutta ja laatua jota Priusissa matkatessa ei voi saavuttaa.

    Äänestä

  • floppia.veikkaan kirjoitti:

    Sen parhauden päättävät kuluttajat. En löisi paljoakaan vetoa Priusin puolesta. Rekisteröity neljälle, surkea tavaratila, meluisa ja muovinen. Tuossa hintaluokassa halutaan mukavuutta ja laatua jota Priusissa matkatessa ei voi saavuttaa.

    taitavat olla vähän hölmöjä kun ajavat suureksi osaksi Priuksilla. Uusilla ja vähän vanhemmmillakin. Mistähän ihmeestä tuo oikein johtuu. Muitakin merkkejä ja malleja olisi saatavilla. Ne eivät varmaan tiedä että trollipoju täällä tietää. Eivätkä edes älyä kysyä lopullista totuutta pojulta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hurjakysyntä kirjoitti:

...alkaa pian sillä....

Ladattavien hybridiautojen myynti nousi vuonna 2016 75%:

http://tekniikanmaailma.fi/autot/menossa-jopa-pienoinen-buumi-ladattavien-hybridiautojen-myynti-75/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu