Naiset kokeilkaa Qlairaa!

Nainen2666

Olen kärsinyr hiustenlähdöstä 3-4vuotta, olen 26v nainen. Mitään syytä ei ole löytynyt, olen syönyt diane novaa, spiroa ja yasmin e-pillereitä.
Yasminien kanssa hiuksia lähti tasaisesti kokoajan, mutta vaihdettuani Qlaira e-pilleriin niin hiustenlähtö lakkasi 2kk ja uudet kasvavat todella vauhdilla.
Ystäväni aloittaa myös Qlairat nyt niin voin raportoida hänen tuloksiaan tänne raportoikaa tekin tuloksianne tänne.

9

4080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuup84

      Ihotautilääkäri mainitsi ko. merkin kokeilemisen arvoisena. Tällä hetkellä käytössä Zoely (ollut 4vuotta). Kokeilen spiroa ensin, Zoelyn rinnalla..

    • Muutako_taustalla

      Outoa että tuolla tavanomaisella e-pillerillä olisi jotain hiuksia kasvattavia vaikutuksia. Pillerit sisältävät keltarauhashormonia eli progestiinia ja estradiolivaleraattia. Esimerkiksi Diane Novassa on ainesosa (syproteroni) joka auttaa hiustenkasvussa.

    • Tiuhtiiv

      Qlairassa oleva dienogesti eli keltarauhashormoni on myös antiandrogeeninen ja luonnollisempi kuin esim. Diane Novassa, sekä estrogeeni luonnollinen, pillerissä on hyvät pitoisuudet, siksi varmaan hiukset pysyvätkin päässä ja auttavat kasvua.
      Mikä parasta Qlairaa voi käyttää vaikka vaihdevuosiin ja ylikin.

    • Tiuhtiiv

      Juup84,
      Oletko tietoinen, että Zoely monesti pahentaa hiustenlähtöä tai aiheuttaa sitä? Jos hiustenlähtösi on alkanut sinä aikana kun olet Zoelyä syönyt niin se voi todennäköisesti olla pelkästään hiustenlähtösi taustalla, ei perinnöllisyys tai muukaan.

      • Juuup84

        Tiuhtiviiv,
        En ole ennen ollut tietoinen. Viimeksi kun resepti gynellä uusittiin, mainitsin että pelkään kaljuuntumista sukurasitteenkin vuoksi. Käski varata ajan ihotautilääkäriltä.. En enää samalle gynelle mene. :(


    • Tiuhtiiv

      Juup84,
      Koska olet aloittanut zoelyn?
      Entä koska alkoi hiustenlähtö? Löytyykö yhtäläisyyttä?
      Zoelyn tavallisimpia haittavaikutuksia on akne ja hiustenlähtö.

      Hiuksille hyviä merkkejä on antiandrogeeniset qlaira, diane nova ja yasmin.
      Yasmin aiheutti itselleni kyllä hiustenlähtöä.

      • Juuup84

        Olen syönyt muistaakseni neljä vuotta Zoelyä. On hyvä, koska voin syödä monta laattaa putkeen ilman vuotoja.
        Hiukset ovat ohentuneet salakavalasti, ennen zoelyn aloitusta en ollut huolissani hiuksista eli saattaa ajallisesti sopiakin. Toisaalta naistyyppinenkin alkaa yleensä kolmenkymmenen hujakoilla..
        Taidan Qlairaa pyytää, olen sitä joskun syönytkin mutta en muista lopetussyytä, epäilen vuotohäiriöitä.. Pyysin hoitotietoja gyneltä, jos olisi sinne kirjattu lopetussyy..
        Kiitos Tiuhtiiv!


    • Tiuhtiiv

      Minulla kävi juurikin noin Yasmin e-pillerin kanssa, hiukset ohentuivat salakavalasti 3-4 vuoden aikana, ensimmäisenä vuotena en huomannut mitään, mutta sen jälkeen sitten.
      Qlaira auttaa näitä paksuuntumaankin ja hiukset kasvavat todella nopeasti. Ennen 1cm, nyt melkein 2cm. Hiuksia lähtee päivittäin kaikkineen n. 20-50kpl.

      Suosittelen kokeilemaan Qlairaa tai Diane Novaa, jos Qlairasta ei ole apua. Pitäisi näkyä n. 3-4kk aikana auttaako irtoaviin hiuksiin yms. Uudet näkevät hitaammin

    • Nenoniiino

      Kiitos tästä aloittaja! Aloitin Qlairan tammikuun lopussa ja hiustenlähtö loppui n. 1,5kk aikana ja nyt näkyy paljon uutta kasvua ja ne myös kasvaa nopeammin! Uudet hiukset myös tuntuvat olevan paksumpia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      111
      4369
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      79
      3543
    3. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3401
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3395
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3296
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2964
    7. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      89
      2883
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      66
      2841
    9. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2800
    10. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2589
    Aihe