Se on Kontiolahti ainoa paikkakunta Pohjois-Karjalassa kun kykenee järjestämään merkittäviä kansainvälisiä urheilukisoja. Ja huolimatta siitä, että tietty änkyräjoukkio yrittää työntää kapuloita rattaisiin.
Kun tuolla kauempana kerron, että olen Joensuusta, niin kysyvät, että missä päin se on. Sanon, että siinä Kontiolahden vieressähän se on, niin heti saavat sen kuuluisan AHAA-elämyksen.
Kun tuolla kauempana kerron, että olen Joensuusta, niin kysyvät, että missä päin se on. Sanon, että siinä Kontiolahden vieressähän se on, niin heti saavat sen kuuluisan AHAA-elämyksen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se "AHAA" voi kyllä tarkoittaa aivan päinvastastaista kun sinä kuvittelet sen tarkoittavan.
Monipuolisesta kommunikaatiosta huolimatta en vieläkään ole saanut täyttä varmuutta siitä pyöriikö homma omillaan vai kuinka paljon kuntalaiset tästä "kuuluisuudesta" maksavat. Maininta "änkyräjoukosta" tuntuu niin mukavalta, kun Polvijärvelläkin politiikassa puhutaan samanlaisesta joukkiosta, eli samanlaista elämänmeno siellä sun täällä....eli keskimäärin elämä on aika samanlaista.
MInun sukulaisille Joensuu on ainoa ymmärrettävä kiintopiste. No, ne eivät ymmärrä ampumahiihdosta paljon mitään!! Kuitenkin ainakin yksi Pohjanmaan kaunis tyttö harjoittelee myös Kontiolahdella!!