Miten hyödynnätte aiemmin mainitsemianne elementtejä ja tarvitseeko kaikkea lunastaa/selittää?
Tiedän, että näytelmäteksteissä jokaisella sanalla on merkitys, ja jos tekstissä mainitaan elementti, esim. pyörä, se pitää mainita toisen kerran. En vain tiedä missä raja kulkee.
Ja onko typerää luoda kirjan henkilöille ominaisuuksia, jos tarinan kulku ei hyödy siitä?
Esimerkiksi jos olisin luonut henkilön, joka on pyörätuolissa, pitäisikö minun pistää hissin tilalle portaat niin, että se vaikuttaisi tarinaan, vai voiko tällaisen ominaisuuden pitää vain henkilön elävöittämisenä, luonteen selittäjänä, ....?
elementtejen lunastaminen
3
197
Vastaukset
Tähän ei löydy kiveen hakattu sääntöä, mutta tässä oma mielipiteeni: tarinan tarvitsee lunastaa vain ne viitteet, jotka kiinnittävät lukijan huomion. Jos esimerkiksi erään henkilön punainen hiusväri kerää epätavallisen paljon huomiota, tämän hiusten odottaa olevan merkityksellisiä myöhemmin. Yksityiskohdilla on tarinallisesti tietenkin muitakin rooleja kuin juoni: ne voivat auttaa tunnelman luomisessa, henkilön tai paikan persoonan värittämisessä, tai tietyissä tilanteissa ne ovat symboleja jollekin muulle, mitä tarinassa tapahtuu. Tämän vuoksi on vaikkapa yleistä, että tarinassa sataa kun päähenkilön mieli on maassa. Sade on tietty niin käytetty että se on jo klisee, mutta kliseet syntyvät siksi että jokin niissä toimii. Teksti tuntuu luonnolliselta, kun yksityiskohtiin kiinnitetään huomiota vain silloin, kun henkilöt itse pitävät niitä tärkeinä. Onnea kirjoittamiseen!
- ldkfsdlkj
Edellä hyvä vastaus. Lisävinkiksi vielä tämä
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tšehovin_ase - ldskfdsklj
Linkki ei näöjään toimi, mutta helpostihan Tsehovin ase löytyy Wikin hakutoiminnolla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322953- 61341
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201296Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701171- 441129
- 371001
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38991Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133947- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36867