Miten hyödynnätte aiemmin mainitsemianne elementtejä ja tarvitseeko kaikkea lunastaa/selittää?
Tiedän, että näytelmäteksteissä jokaisella sanalla on merkitys, ja jos tekstissä mainitaan elementti, esim. pyörä, se pitää mainita toisen kerran. En vain tiedä missä raja kulkee.
Ja onko typerää luoda kirjan henkilöille ominaisuuksia, jos tarinan kulku ei hyödy siitä?
Esimerkiksi jos olisin luonut henkilön, joka on pyörätuolissa, pitäisikö minun pistää hissin tilalle portaat niin, että se vaikuttaisi tarinaan, vai voiko tällaisen ominaisuuden pitää vain henkilön elävöittämisenä, luonteen selittäjänä, ....?
elementtejen lunastaminen
3
239
Vastaukset
Tähän ei löydy kiveen hakattu sääntöä, mutta tässä oma mielipiteeni: tarinan tarvitsee lunastaa vain ne viitteet, jotka kiinnittävät lukijan huomion. Jos esimerkiksi erään henkilön punainen hiusväri kerää epätavallisen paljon huomiota, tämän hiusten odottaa olevan merkityksellisiä myöhemmin. Yksityiskohdilla on tarinallisesti tietenkin muitakin rooleja kuin juoni: ne voivat auttaa tunnelman luomisessa, henkilön tai paikan persoonan värittämisessä, tai tietyissä tilanteissa ne ovat symboleja jollekin muulle, mitä tarinassa tapahtuu. Tämän vuoksi on vaikkapa yleistä, että tarinassa sataa kun päähenkilön mieli on maassa. Sade on tietty niin käytetty että se on jo klisee, mutta kliseet syntyvät siksi että jokin niissä toimii. Teksti tuntuu luonnolliselta, kun yksityiskohtiin kiinnitetään huomiota vain silloin, kun henkilöt itse pitävät niitä tärkeinä. Onnea kirjoittamiseen!
- ldkfsdlkj
Edellä hyvä vastaus. Lisävinkiksi vielä tämä
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tšehovin_ase - ldskfdsklj
Linkki ei näöjään toimi, mutta helpostihan Tsehovin ase löytyy Wikin hakutoiminnolla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait963567Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51929Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71710- 341445
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es57973Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36930Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47840Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4807Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60794