Aurinko sähkö 300l lämminvesvaraajan vastukseen?

Tai putkimiehellä teettää erillisen 48V vastuksen varaajaan.

http://www.reps.fi/datasheetsandmanuals/REPS-DC-immersion-heater.pdf

On muuten fiksu kaveri tuolla firmassa.

Huom! Kysymykseni pohdinta on täydin vakavasti tuuminnassa. Kokemuksia ?
4164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos+sulla+on+verkkosähköä,+niin+unohda.+Ongelmia+tulee+lämmitysvastuksien+ohjauksessa.+Lämmintä+vettä+tarvitaan+pääasiassa+illalla+ja+aamulla+peseytymiseen.+Jos+perhe+käyttää+illalla+paljon+lämmintä+vettä,+niin+aamulla+vesi+on+kylmää,+jos+uutta+vettä+ei+ole+yöllä+lämmitetty.+Jos+lämmität+verkkosähköllä+yöllä,+niin+päivällä+airingolle+ei+jää+paljon+lämmitettävää.+Lisäksi+jos+päivällä+ei+paistakkaan,+niin+jonkin+pitäisi+ohjata+lämmitys+verkkosähkölle.+Vaatii+ohjausjärjestelmän,+jotta+toimisi+saumattomasti+ja+tehokkaasti.+Lisäksi+jännite+kannattaa+nostaa+kaapelihäviöitten+takia+korkeammaksi.+Muutoin+kaapeloinnista+tulee+kallis+ja+huonot+kytkennät+kasvattavat+häviöitä+paljon+suuremmiksi+kuin+korkeammilla+jännitteillä.+Tutustus+tuohon+laitteeseen.+http://nectarsun.com/wp-content/uploads/2015/12/Nectar-Sun-user-manual-v1.1-EN.pdfSuurin+ongelma+koko+jutussa+on+sähkön+liian+halpa+hinta.+Aurikosähkö+ei+kannata.+Paljon+paremman+kammattavuuden+saat+tyhjiöputkikerääjillä.+Jos+aurinkosähkön+hyötysuhde+on+20%,+niin+aurinkokeräinten+on+kaksin+kolminkertainen.Itse+olen+noita+aurinko+ja+tuulijuttuja+paljon+tutkinut+ja+tavallisessa+kotitaloudessa+niistä+on+hyvin+vaikeaa+saada+pitkässä+juoksussa+kannattavaa.Jos+tuota+aurinkujuttua+olet+verkkosähkön+ulottumattomiin+suunnittelemassa,+niin+silloin+on+eri+asia.+Silloinkin+täytyy+yli+puolivuotta+kärvistellä+kylmällä+vedellä+ja+aurinkokuukausinakin+varautua+lämpimännveden+loppumiseen.+Aina+ei+paista.

Äänestä

TOTTAKAI JA SUORAAN VASTUKSEEN !
AURINKOPANEELIT 2KPL 24V SARJAAN JA VASTUKSIIN
SÄHKÖ 230V SITTEN KUN AURINKO EI PAISTA

Äänestä

Eipä juuri auta jos ei nyt keskellä talvea "ilmaisella" aurinkoenergialla toimi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aurinkoapurkkiin kirjoitti:

Tai putkimiehellä teettää erillisen 48V vastuksen varaajaan.

http://www.reps.fi/datasheetsandmanuals/REPS-DC-immersion-heater.pdf

On muuten fiksu kaveri tuolla firmassa.

Huom! Kysymykseni pohdinta on täydin vakavasti tuuminnassa. Kokemuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu