Ostin tuossa loppukesästä Ave 2.4 farmarin automaatilla. Huomasin jo heti alussa että vaihdelaatikossa on hirmuinen viive kun paina oikean jalan lapikkaan suoraksi. Ohituksissakin tiukoissa paikoissa täytyy painaa pedali lattiaan jo hyvissä ajoin ennen ohitustilannetta jotta pääsee tehokkaasti ohi heti kun se on mahdollista.
Kävin huollossa näyttämässä autoa ja kysyinkin että onko tämä normaalia. Heidän mukaansa on....omasta mielestäni ei. Ystäväni pari vuotta vanhaa V70-Volvoa testanneena, siinä "kick-down"-toiminto on huomattavasti nopeammin regoiva. Toyota taas vaihtaa alaspäin kuin vanha jenkki....
Onko kellään vastaavia kokemuksia???
Kävin huollossa näyttämässä autoa ja kysyinkin että onko tämä normaalia. Heidän mukaansa on....omasta mielestäni ei. Ystäväni pari vuotta vanhaa V70-Volvoa testanneena, siinä "kick-down"-toiminto on huomattavasti nopeammin regoiva. Toyota taas vaihtaa alaspäin kuin vanha jenkki....
Onko kellään vastaavia kokemuksia???
Vastaukset 29
Vanhimmat
Onhan se vähän tuolla tavalla, mutta pärjännyt olen. Kyllähän sitä nyt ohituksessa pitää vähän muutenkin ennakoida ja lähteä riittävän kaukaa kiihdyttämään. Ei ole kovin järkevää roikkua takapuskurissa kiinni ja ampaista siitä rinnalle vasta siinä vaiheessa kiihdyttäen.
En väitä että sinä niin tekisit, vaan tarkoitin yleisesti ohitustilanteita. Näitä vaarallisia ohituksia vaan näkee päivittäin.
ÄSSÄLLE ENNEN OHITUSTA
Ostin automaatin, ylimääräiset räpellykset sikseen...
Vakavasti ottaen, mielestäni viive on häiritsevä. Voi olla että ero on liian huomattava käsivaihteiseen nähden, joka lähtee silloin kun käskee....mene ja tiedä.
Itselläni on vielä reilun kuukauden v6 vectra automaatilla ja sitten diesel ave toivottavasti vuosia.
Jos kyseessä on vain viive, niin sen kanssa luulisi elävän, mutta jos on opelin juupas eipäs laatikko, niin sen kanssa tiukemmassa kiihdytyksessä menee hermot. Se rupeaa arpomaan ilmeisesti vaihteiden, lukkojen ja luistamisen välillä "otsaruudussa" kiihdytyksissä 100-140 nopeuksien välillä. Ja siinä kaiken kukkuraksi S vain pahentaa tilannetta. Ainoa keino on manuaalisesti pakottaa pienemmälle. Tämä siis aidolla automaatilla ei millään sähköhäkkyräsysteemillä.
Joten luulen, että ei aven tomaatti sentään tähän pysty.
No juu ei pysty Avensiksen aski tuohon. Uusien laatikko vaihtaa loogisesti mutta todellakin viivettä on jonkin verran.
Aiemmissa Toyotan laatikoissa oli sport nappi jolla laatikko vaihtoi herkemmin ja korkeammilla kierroksilla. Nykyää sen kai yrittää korvata käsivalinta puoli.
Joissakin autoissa aski vaihtaa hyvinkin herkästi pienemmällä mikä taas johtaa helposti tempoilemaan ajoon.
Tuo Aven askin viive on samaa luokka kuin nopeasti vaihteen pienemmälle vaihtaminen manuaalivaihteisessa.
Käsivaihteisessa ehdit tosiaan vaihtaa valmiiksi, ja h-hetken tullen vain painaa kaasua. Automaatilla ennakointi onkin hieman hankalampaa....;-)
tosiaan manuaalilaatikolla vaihde on jo siellä missä pitää, kun taas automaatti hakee vasta silloin. Automaatteja ei pitäisi asentaa mopo-moottorien yhteyteen....jos näin tehdään, niin sitten niillä ei ohitella.
no kun siinä on se käsivalintapuoli, kaksi senttiä vasemmale keppiä niin on valmiiksi alempi vaihde päällä. jos to nyt on niin vaikiaa niin ei maha mittään!
on toki mastan omistajille vieras, siinähän sellaista ei lainkaan ole saatavissa. kuten useat muutkin avensiksen ja muiden nykyautojen varusteet.
Taas on jäänyt El Reinolta lääkkeet väliin!
Et kai liiku vapaana kaupungilla?
Varokaa! Tunnusmerkit; mopoon liimattu isän toyotasta pöllitty logo.(tai naapurin)
Ennenkuin helpotat vihaasi Mazdaa kohtaan täällä kirjoittelemalla, ottaisit asioista selvää.
Kuten nyt esimerkiksi tästä vaihteistoasiasta ;)
On sinulla kyllä huvit, ei ainoatakaan järkevää kirjoitusta. Voi voi sinun elämää.
Se nyt vaan on tyhmää ohitella alitehoisella autolla
Kyllä se Camrynkin laatikko hieman miettii ennenkuin vaihtaa ja lähtee ryntäämään. Kiihtyykin hitaanlaisesti kun omaakin panoa on 1500 kg. Jos on oikein tiukka ohitus tulossa, niin painele OD OFF-nappia vaihdekepistä, niin on valmiksi kolmonen päällä kun lähtee kiihdyttelemään. Ei tule viivettä.
Eräs syy laiskuuteen lienee siinä, että kierrokset ovat 90 km/h ajettaessa tasan 2000 mutta parhaat väännöt löytyvät vasta 4200 rpm. Itsellä on 2.2 aut.
Pahoittelen, että menen hieman toiseen asiaan, mutta olen ostamassa samanlaista Avensis- mallia ja olisi kiinnostavaa tietää, että oletko ollut muuten tyytyväinen valintaan? Millaisia kulutuslukemia ja onko laatu vastannut odotuksia. Ajettavuus?
Kulutukseen olen ollut melko tyytyväinen, kutakuinkin sitä mitä valmistaja lupaakin.
Kerran olen käyttänyt korjaamolla, kun radio alkoi temppuilemaan (äänen säätö ei aina toiminut, volat nousi yhtäkkiä täysille, ei kiva!) ja vasemman etu-umpion sisään kertyi paaaaaljon kosteutta. Molemmat menivät takuuna. Perinteisistä tämänkin palstan jutuista voin todeta että tuulilasi on vielä ihan ehjä (pari osumaa), mutta kojelauta narisee aina silloin tällöin...aluksi häiritsi, nyt olen jo tottunut. Ajettavuus matalissa nopeuksissa erinomainen, kovissa nopeuksissa hieman vaeltelevainen ohjaus. Sivutuulelle melko herkkä auto. Suorituskyvyn perusteella ei tunnu 2.4-litraiselta vaan heikommalta.
Kaiken kaikkiaan antaisin arvosanaksi hyvä. Häiritsevin piirre on tuo automaattilootan hitaus.
on halkeama, joka ei ilmeisesti ole syntynyt kiveniskusta tms. Meneekö takuuseen?
ei toimi oiken. Tankkauksia on ollut vasta 3. Range-näytössä on lukema 430km juuri täyetystä tankista huolimatta. Pitäisi olla yli 650km.
Korjaantuuko toi itsestään, vai pitääkö urputtaa huolossa?
Yariksessa. AT näyttää mielestäni alakanttiin kilometrit (tankki täysi (40l)=range 450km, kun kulutus on kuitenkin n6.2l/100km average.)
älä unta näe! sitä paitti sehän näyttää nollaa kun bensavalo syttyy eli tankissa about 10 litraa...parempi kun sammuttaa koko paskan.
testi kertoi ....
"Avensiksen täysin tunnoton ohjaus....."
Aven moottori on heikkotehoinen. Autoon ei voi laittaa tehokkampaa moottoria, koska sen ajo-ominaisuudet loppuvat kesken.
Katselepa Auto bild:in vertailu ja kerro sitten, että mikä oli heikkotehoisin. Turha puhua P--kaa.
Hahhah. Avensikseen pohjautuvassa Caldina GT-4-farmarissa 265 heppaa. Sitä paitsi täälläkin perus 2-litraisessa luokkansa toiseksi eniten, vain Accordissa enemmän.
Mikä ei todellakaan vastaa käytännön tehoa.
Oletko todennut, että auton suorituskyky ei vastaa lupauksia:
a) persTUNTUMALLA
b) mittaamalla
Oletko referoinut sen ettei autoon voi laittaa isompaa moottoria:
a) näppiTUNTUMALLA
b) tehtaan suunnittelijoilta
Ainakin tulevat 180hp diesel ja tuplaturbo V6 Avensikset ovaat aikas pontevia, vai mitä luulet?
Minulla oli Corolla 1,6 automaatilla parisen vuotta. Ei siinä mielestäni kovin kummainen viive ollut. Jos kaasua antoi hitaammin, niin kesti hetken ennen kuin se tajusi, että nyt tarvitaan kierroksia, jos oli iso vaihde päällä. Raaka survaisu pohjaan, niin viive oli selvästi alle sekunnin, ehkäpä puoli enintään. Jos sinun laatikkosi arpoo sitä sekunnin tai enempi, on siinä jotain outoa, kun tuon pitäisi vielä Lexuksen nokalta olla.
lyödä pedalin lattiaan noin 80km/h vauhdista. En tiedä, mutta siinä ehtii vaikka soittaa kotiin ennen kun mitään tapahtuu....täytyy mennä narisemaan uudestaan titaanikauppiaalle....
Pedaali vauhdissa pohjaan niin ei mitään tapahdu. Tehoton moottori ei voi muuta sanoa.
on -85 mallinen diesel camry jolla on ajettu 860000km
Kyllä saat vielä kortin ehkä joskus. Turhaa tulet tänne paskaa kirjoittamaan kun et ole edes ajanut uutta camryä tai edes autoja koskaan