Merkityksistä

tienvarrellani

Edelleen ihmettelen, koska pieni kulkija olen, että kenen etu on vääntää saarnoja ja näissä käytettyjä sanoja merkitsemään jotain aivan muuta mitä ne merkitsee kun niitä tutkii rakkaudella tai vihalla. Sama saarnan sisältö on täysin eri sen tai tuon mielestä. On kaikenlaista syytöstä ja kitaran soittoa palstat täynnä.

9

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsdf7

      Juu se vain vielläkin siionissa saarnatahan synniksi se kitara.

    • VihtoriVilunen

      Vihtori vihulainem se silmät ja korvat nuri käänttääpi

    • Outoja_hiippareita_ootte

      Voi rakkaat paavinne rakastajat. Eihän kaksi ruotsalaiswaaria kuuliaisuudenvaatimisineen voi ketään helvetistä pelastaa.

      En ymmärrä, kuinka noin sokeaksi voi ihminen pimentyä, että vaihdetaan Jeesus muita komenteleviin narsisteihin ruotsalaiswaareihin.

      • vanhassavaraparemp

        Taitaa ne narsissit löytyy ihan uudesta yhdistyksestä


      • sieltälöytyy
        vanhassavaraparemp kirjoitti:

        Taitaa ne narsissit löytyy ihan uudesta yhdistyksestä

        taikka kukkakaupasta ainakin.


      • Kalliolleperustettu

        Ne ihmiset jotka tunsivat vanhimmat paaveiksi ja olivat pakotettuja Nuolemaan niitä ovat siirtyneet Esikoiset ry.n riveihin.
        Nämä pakotetut ihmiset ovat kuitenkin vapaaehtoisesti saaneet lähteä kenenkään estelemättä uuteen yhdistykseen ja uskovat ja luulevat edelleen kaikkien Esikoislestadiolaisten uskovan heidän tavoin.
        Ihanaa on kuitenkin huomata ,että meitä vapaita ( ei mihinkään pakotettuja) ihmisiä on paljon ja kaiken ikäisiä .
        Voimme rakastaa seurakuntaa ,seurakuntalaisia,saarnaajia ja vanhimpia niin kuin itseämme.
        Rakkaan seurakuntamme pää ja kulmakivi on itse Jeesus Kristus.


      • teuta01
        Kalliolleperustettu kirjoitti:

        Ne ihmiset jotka tunsivat vanhimmat paaveiksi ja olivat pakotettuja Nuolemaan niitä ovat siirtyneet Esikoiset ry.n riveihin.
        Nämä pakotetut ihmiset ovat kuitenkin vapaaehtoisesti saaneet lähteä kenenkään estelemättä uuteen yhdistykseen ja uskovat ja luulevat edelleen kaikkien Esikoislestadiolaisten uskovan heidän tavoin.
        Ihanaa on kuitenkin huomata ,että meitä vapaita ( ei mihinkään pakotettuja) ihmisiä on paljon ja kaiken ikäisiä .
        Voimme rakastaa seurakuntaa ,seurakuntalaisia,saarnaajia ja vanhimpia niin kuin itseämme.
        Rakkaan seurakuntamme pää ja kulmakivi on itse Jeesus Kristus.

        SANANEN KULMA KIVESTÄ , JONKA RAKENTAJAT OLI PANNEET SIVUUN
        jEESUS KRISTUS ON KULMAKIVI , HÄN TEKEE SIITÄ KIVESTÄ SELLAISEN
        ETTÄ' SEN KAKSI SIVUA ON PAREMMAT KUIN MIKSI RAKENTAJAT LAIT-
        TOI SEN POIS ELI SIVUUN .
        -
        KULMAKIVI OLI VAATIVAMPI KUIN PELKKÄ RAKENNUS KIVI,
        MIKSI? SIKSI KUN SEN KAKSI PUOLTA TULEE NÄKYVIIN HETI
        SIINÄ ON KULMA NIRKKO ,JA KUMPIKIN NÄKÖ PUOLI ON ,
        SEN JULKISIVUA , SIKSI...
        -
        --


    • Kauneus on edelleen katsojan silmälaseissa, mutta mitä on silmälasien takana, se ratkaisee. Olipa asiat miten tahansa, niin silti voisi kommunikoida asiallisesti. Itseään lestadiolainen silloin mollii, kun uskoveljeään mollii! Nimittäin se kielenkäyttö paljastaa sivistyksen tason.

    • kirves.ja.mies

      Pois kaikki luvallisuus.

      Kirveellä toista päähän lyömällä tekee synnin, jota ei uskomalla saa anteeksi. Silti siitä ei saarnata ikään kuin se olisi tullut luvalliseksi. Jos siitä ei saarnata, kristitty ei tiedä, että se on syntiä, kuten paljon puhuttu itsetyydytyskin.

      Siis joka pyhä on kovalla äänellä tästäkin tekosynnistä saarnattava, yhdessä itsetyydytyksen synnin kanssa. On muistutettava, että jo ajatus tästä lyömisestä on syntiä. Koska kirveen näkeminen voi johtaa syntiin (ainakin ajatuksissa), kirveet on upotettava syvälle järveen etteivät ne ole houkuttelemassa ketään edes vihan vimmoissa tähän kauheaan syntiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      66
      5973
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      77
      4828
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      51
      4405
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4161
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2483
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2389
    8. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      57
      2172
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2119
    10. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      3
      2060
    Aihe