Kyseessä on yksi, kaksi ja joskus kolmiulotteiset taulukot.
Staattisesti varattuina, esim double Alfa[100][3];, niiden debuggaaminen on helppoa GDB:llä joka on tullut sekä Qtn että Code::Blokin mukana.
Sitten kun tila varataan new operaattorilla niin minä ainakaan en saa taulukkojen sisältöä näkyviin debuggerissa.
Mitähän ratkaisukeinoja kannattaisi käyttää?
Taulukoiden debuggaaminen
26
437
Vastaukset
- Vastaus-on
Visual Studio 2015
- khgbkh
Entä VSCodeSetup-1.8.1 ?
- pioneerityötä
khgbkh kirjoitti:
Entä VSCodeSetup-1.8.1 ?
Kokeile niin selviää. On kuitenkin eri tuote kuin Visual Studio.
- ahkerapalkitaan
khgbkh kirjoitti:
Entä VSCodeSetup-1.8.1 ?
Kokeilemalla selviää. On taustaltaan eri tuote kuin Visual Studio.
- glendale.comp
Mikä on ongelma? Oletko sisäistänyt osoittimien eli pointtereiden filosofian?
Itse varailen taulukoille tilaa yleensä dynaamisesti stdlibin malloc()-funktiolla. Muistaa vaan sitten vapauttaa muistin free():llä.
http://forum.codecall.net/topic/51010-dynamic-arrays-using-malloc-and-realloc/- Erikielinen
Nyt puhutaankin eri kielestä.
- mikäkieli
Erikielinen kirjoitti:
Nyt puhutaankin eri kielestä.
C-kieltä tuo on, jolle myös tämä palsta on tarkoitettu. Vai mitä oikein tarkoitat?
- Erikielinen
mikäkieli kirjoitti:
C-kieltä tuo on, jolle myös tämä palsta on tarkoitettu. Vai mitä oikein tarkoitat?
Aloittaja käyttää C kieltä.
- khgbkh
"Itse varailen taulukoille tilaa yleensä dynaamisesti stdlibin malloc()-funktiolla. Muistaa vaan sitten vapauttaa muistin free():llä."
Miten sitten pääset (helposti) näkemään mitä niissä taulukoissa on? khgbkh kirjoitti:
"Itse varailen taulukoille tilaa yleensä dynaamisesti stdlibin malloc()-funktiolla. Muistaa vaan sitten vapauttaa muistin free():llä."
Miten sitten pääset (helposti) näkemään mitä niissä taulukoissa on?Mitä jos vaikka koittaisi tulostaa stdout.
- Naurussa.pitelemistä
M-Kar kirjoitti:
Mitä jos vaikka koittaisi tulostaa stdout.
Mitä jos vaikka opiskelisit mitä debuggaus on.
Naurussa.pitelemistä kirjoitti:
Mitä jos vaikka opiskelisit mitä debuggaus on.
Tiedän jo. Ja tulostamalla taulukot näkee miten ne muuttuu.
Debuggaushan on sitä vian etsimistä ja korjaamista mutta sinulle nyt näyttää olevan tämä asia jotenkin vierasta.- Korjausvelkaa
M-Kar kirjoitti:
Tiedän jo. Ja tulostamalla taulukot näkee miten ne muuttuu.
Debuggaushan on sitä vian etsimistä ja korjaamista mutta sinulle nyt näyttää olevan tämä asia jotenkin vierasta.Sulla tuntuu olevan debuggauksen ymmärtämisessä runsaasti teknistä korjausvelkaa.
- khgbkh
Kyllähän niitä taulukoita voi tulostaa ja sizeofilla saa dimensioitakin selville, mutta on se vähän samanlaista kuin matkustaisi rautatietä pitkin kävellen. Onhan se mahdollista, mutta itse matkustan mieluummin junalla rautatietä pitkin.
- khgbkh
"Aloittaja käyttää C kieltä. "
Aloittaja käyttää sekä Ctä että C aa, eikä näe että ne sinällään olisivat eri kieliä. - 1-2-3
khgbkh kirjoitti:
"Aloittaja käyttää C kieltä. "
Aloittaja käyttää sekä Ctä että C aa, eikä näe että ne sinällään olisivat eri kieliä.Aloittelija onkin aloittelija. No, siinähän oppii.
Esim. tuo new operaattori on C kieltä, eikä kuulu C kieleen.
- aloitteleva
Mitä on taulukkojen debuggaus?
- Varmmankin-jotain-tätä
GDB: (the GNU Debugger) on GNU-projektin virheenjäljitysohjelma (debuggeri). Sitä käytetään komentoriviltä ja alun opettelun jälkeen se on erittäin tehokas työkalu ohjelmistojen bugien etsimiseen.
https://www.linux.fi/wiki/Gdb
Linux Mint 18.1 Serena
Xfce 64-bit - khgbkh
GNU Debugger toimii myös integroituna graafiseen käyttöliittymään Integrated Development Environments (IDE) mm. Qt:ssä ja Code::Block:ssa.
Taulukoihin tulee samalla tavalla virheitä kuin kaikkiin muihinkin muuttujiin silloin kun kuolevainen kirjoittaa koodia - muista en sitten tiedä. :-)
- missäbugi
Eikös debuggaus ole pelkkien bugien metsästystä.. eihän taulukossa (varsinkaan staattisessa) voi olla mitään bugeja. Vähän sama kuin etsisi bugia vaikkapa AND-operaattorista.
- KiitosNauruista
Älä kommentoi kun et asiasta mitään tiedä.
- keps
Muuttujassa kuten taulukon alkiossa voi toki olla väärä arvo jolloin asiat menee päin honkia. Debugaus ei ole aina sitä että goto hyppää väärälle rivinumerolle.
- huvuetd
keps kirjoitti:
Muuttujassa kuten taulukon alkiossa voi toki olla väärä arvo jolloin asiat menee päin honkia. Debugaus ei ole aina sitä että goto hyppää väärälle rivinumerolle.
Koskaan ei saa mitään aikaiseksi, jos joka paikassa on mahdollisuus virheeseen. Pitää koodata kerralla oikein, eikä keskittää tarmoa omien virheidensä metsästykseen.
- keps
Aina ei ole mahdollisuutta tehdä kerralla oikein, esimerkiksi jos kääntää jotain koodia toiselta kieleltä toiselle, että saa jonkin pulikan toimimaan, mahdollisuus virheeseen on isompi.
huvuetd kirjoitti:
Koskaan ei saa mitään aikaiseksi, jos joka paikassa on mahdollisuus virheeseen. Pitää koodata kerralla oikein, eikä keskittää tarmoa omien virheidensä metsästykseen.
"Koskaan ei saa mitään aikaiseksi, jos joka paikassa on mahdollisuus virheeseen. Pitää koodata kerralla oikein, eikä keskittää tarmoa omien virheidensä metsästykseen."
Toivottavasti olet sen verran nuori etkä ole missään oikeessa työssä. Auta armias yritystä, joka sut joskus palkkaa, jos palkkaa :)- Juuri.niin
code_red kirjoitti:
"Koskaan ei saa mitään aikaiseksi, jos joka paikassa on mahdollisuus virheeseen. Pitää koodata kerralla oikein, eikä keskittää tarmoa omien virheidensä metsästykseen."
Toivottavasti olet sen verran nuori etkä ole missään oikeessa työssä. Auta armias yritystä, joka sut joskus palkkaa, jos palkkaa :)Ei palkkaa jos jotain asiasta ymmärtää. Mutta aina ei palkkaaminenkaan mee putkeen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat6212035Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."643790Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä
Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell343620Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks413235Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k232866Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa
Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve312456Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S3792076"Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"
Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt781752- 541747
Huomentaaaa
Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil311743