Toistuvat virtsatietulehdukset

Onko kellään kokemusta vastaavasta ja mikä voisi olla avuksi?
Olin n. Pari kuukautta ilman e-pillereitä ja aloitin ne uudestaan marraskuun puolessa välissä. Ennen joulua tuli virtsatulehdusoireita ja kävin lääkäriltä hakemassa antibiootit. Kuurin jälkeen olin viikon ok, kunnes uuden vuoden jälkeen alkoi uudelleen ja otettiin viljelynäyte, mikä negatiivinen. Söin kuitenkin kuurin loppuun ja sen jälkeen taas viikko oireettomana. Nyt sain viime viikolla kolmannen kuurin (10pv) työterveydestä ja sieltä sanottiin että seuraavaksi mentävä gynelle. Kun kuuria on nyt 5pv takana alkoivat oireet?!

Voiko nämä oireet johtua e-pillereistä vaikka samat käytössä kuin ennen taukoakin? Silloin aikaisemmin ei ollut tällaisia oireita. Kävin gynekologilla marraskuun lopulla ja silloin kaikki oli ok. Noudatan hygieniaa ja juon paljon. Klamydia ja tippurikin testattu ja ne olivat negatiivisia. Mikä avuksi? Alkaa nyppiin tämä tilanne aika pahasti eikä nyt viittis noita antibiootteja syödä ihan huvikseen, mutta ne on ainoot mitkä auttavat....
183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

E-pillerit voivat nyt aiheuttaa kuivuutta. Käytä jotain rasvaa intiimialueella, esim Ceridal.
Ota kuuri Vagifem-emätintabletteja tai jotain vastaavaa. Alussa käytetään päivittäin ja myöhemmin pari kertaa viikossa. 2-3 kuukauden käyttö voi auttaa. Näitä saa ilman reseptiä.
Muista terveellinen ruokavalio, jossa on paljon vitamiineja, esim. A-vitamiinia.
Jos mies on eri kuin aikaisemmin, niin kehosi voi reagoida hänen bakteerikantaansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nabbe kirjoitti:

Onko kellään kokemusta vastaavasta ja mikä voisi olla avuksi?
Olin n. Pari kuukautta ilman e-pillereitä ja aloitin ne uudestaan marraskuun puolessa välissä. Ennen joulua tuli virtsatulehdusoireita ja kävin lääkäriltä hakemassa antibiootit. Kuurin jälkeen olin viikon ok, kunnes uuden vuoden jälkeen alkoi uudelleen ja otettiin viljelynäyte, mikä negatiivinen. Söin kuitenkin kuurin loppuun ja sen jälkeen taas viikko oireettomana. Nyt sain viime viikolla kolmannen kuurin (10pv) työterveydestä ja sieltä sanottiin että seuraavaksi mentävä gynelle. Kun kuuria on nyt 5pv takana alkoivat oireet?!

Voiko nämä oireet johtua e-pillereistä vaikka samat käytössä kuin ennen taukoakin? Silloin aikaisemmin ei ollut tällaisia oireita. Kävin gynekologilla marraskuun lopulla ja silloin kaikki oli ok. Noudatan hygieniaa ja juon paljon. Klamydia ja tippurikin testattu ja ne olivat negatiivisia. Mikä avuksi? Alkaa nyppiin tämä tilanne aika pahasti eikä nyt viittis noita antibiootteja syödä ihan huvikseen, mutta ne on ainoot mitkä auttavat....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu